Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Makroekonomika  |  09.05.2023 07:55:36

Jádrová inflace zůstává na zvýšených úrovních (Týdenní zpráva z finančního trhu)

Klíčová data se v tomto týdnu budou u nás i v USA týkat dubnových spotřebitelských cen. V USA se podle nás vlivem cen energií dočasně zastavil dezinflační proces, když se meziroční růst cen pohyboval v blízkosti březnových 5 % y/y. Výraznou dynamiku si stále udržují jádrové ceny, což platí i u nás. Domácí inflace podle našeho odhadu v meziročním vyjádření s přispěním vysoké srovnávací základny zpomalila na 13,1 % y/y. Snížení meziměsíčního růstu jádrových cen však bylo pouze mírné.

Tuzemská inflace po roce zpět pod 15 % y/y

Inflace v USA dočasně zastavila svůj pokles. Očekáváme, že v dubnu dosáhla 5,1 % y/y, tedy obdobné hodnoty jako o měsíc dříve (5 % y/y). K pozastavení sestupného trendu by měl přispět dubnový nárůst cen energií, zejména pohonných hmot. Ten by nicméně měl být krátkodobý, jelikož ceny ropy a zemního plynu v prvních květnových dnech naopak výrazně poklesly. Jádrový CPI si podle nás připsal 0,4 % m/m, což je stále vysoko nad úrovněmi konzistentními s dosahováním inflačního cíle. Výraznou dynamiku si zejména v posledním půl roce udržuje imputované nájemné (v březnu 8 % y/y), které je vzhledem ke své váze (zhruba 25 % CPI) jedním z hlavních faktorů, které brání rychlejší dezinflaci.

Tuzemská inflace vlivem vyšší srovnávací základy v dubnu výrazně poklesla. Růst spotřebitelských cen podle našeho odhadu v meziročním vyjádření v dubnu zpomalil na 13,1 % po březnových 15,0 % y/y. Meziroční inflace rychle klesala ve všech složkách, výjimkou byly pohonné hmoty. Postupný průsak výrazně nižších velkoobchodních cen elektřiny a plynu by se měl podle nás projevit v mírném meziměsíčním poklesu regulovaných cen. Nižší meziměsíční dynamiku by měly vykázat i ceny potravin. Jádrová inflace pravděpodobně zůstala v dubnu výrazná. V meziměsíčním sezonně očištěném vyjádření očekáváme jen mírné zpomalení z 0,6 % na 0,5 %. Meziročně by ale jádrová inflace působením vyšší srovnávací základny měla klesnout z březnových 11,5 % 10,4 %. Více k naší prognóze píšeme v nových Ekonomických výhledech: https://bit.ly/CEO_2Q23_CZ a Měsíčních předpovědích: https://bit.ly/3pdwtIv.

Domácí průmysl v březnu díky výrobě osobních automobilů oživil. Začátek roku byl poznamenán dílčími problémy v dodavatelských řetězcích, které postihly zejména automobilový sektor. Nicméně dle Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP) byl letošní březen z pohledu výroby nejlepším od listopadu 2019. Meziměsíčně výroba aut podle těchto dat vzrostla o 35,5 %, resp. o 10,5 % po sezonním očištění. Celkově tak očekáváme růst průmyslové produkce o 2,2 % m/m (2,5 % y/y WDA). Ani takovýto výsledek ale nevymaže předchozí slabý výkon a stále by tak implikoval mezičtvrtletní pokles průmyslové aktivity. Více zde: https://bit.ly/3pdwtIv.

Centrální banky minulý týden nepřekvapily

Fed minulou středu dle očekávání zvýšil úrokové sazby o 25 bb na 5,00-5,25 %. Doprovodná tisková zpráva naznačila možný konec cyklu zvyšování úrokových sazeb ze strany Fedu. To podpořila i tisková konference guvernéra J. Powella, byť definitivní rozhodnutí o pauze nebylo přijato. Stres v tamním bankovním sektoru a s tím spojené přísnější úvěrové podmínky budou podle Powella jedním ze stěžejných bodů pro další rozhodování. Šéf Fedu se však vzhledem k pouze pozvolnému poklesu inflace vymezil vůči tržnímu očekávání snižování sazeb v letošním roce. Data z amerického trhu práce potvrdila, že jeho napětí zůstává značné. Počet nových pracovních míst v dubnu dosáhl 253 tis. (konsenzus přitom činil pouze185 tis.). Míra nezaměstnanosti naproti očekávanému nárůstu o 0,1 pb na 3,6 % naopak poklesla na 3,4 %. I proto nadále očekáváme, že snižování sazeb v USA do konce letošního roku pravděpodobně nebude na pořadu dne, úrokové sazby však již z našeho pohledu dosáhly svého vrcholu.

ECB zařadila nižší stupeň, cyklus utahování ale nekončí. Ve čtvrtek centrální banka rozhodla o zvýšení úrokových sazeb o 25 bb. Depozitní sazba tak po zasedání činí 3,25 %. Šéfka ECB Lagardeová na tiskové konferenci uvedla, že současný cyklus zvyšování úrokových sazeb ještě pravděpodobně není u konce. Rizika poslední prognózy inflace ECB vnímá jako vychýlená výrazně směrem nahoru. Jednoznačný závazek ohledně velikosti dalšího kroku, jeho časování nebo terminální sazby však nezazněl. Na zasedání bylo také rozhodnuto o ukončení reinvestic maturujících instrumentů z APP od letošního července. Vzhledem k naší prognóze inflace stále očekáváme, že ECB v současném cyklu zvýší sazby ještě třikrát. Klíčová depozitní sazba by tak podle nás měla vrcholit v září na 4 %. Na poli makroekonomických dat dynamika spotřebitelských cen v eurozóně zhruba v souladu s očekáváním zpomalila na 0,7 % m/m (7,0 % y/y). Německé tovární objednávky však přinesly v závěru týdne zklamání, meziměsíčně totiž v březnu poklesly o výrazných 10,7 %. Konsenzus přitom počítal pouze s -2,3 %.

Ani ČNB nepřekvapila, když ve středu znovu ponechala úrokové sazby beze změny, byť tentokráte po zvýšení sazeb volali již tři členové. Podle slov guvernéra A. Michla většina bankovní rady preferuje ponechání úrokových sazeb na vyšších úrovních po delší dobu, než je konzistentní se základním scénářem nové prognózy ČNB. V té je předpokládán pokles klíčové úrokové sazby již v letošním Q3. Současně guvernér zdůraznil proinflační rizika uvolněné fiskální politiky (přestože na čtvrtečním setkání s analytiky zaznělo, že zamýšlená konsolidace není součástí základního scénáře ČNB), zvýšených inflačních očekávání a silného mzdového růstu (více zde: https://bit.ly/CNB_May23_CZ). Data z domácí ekonomiky v minulém týdnu celkově mírně zklamala. HDP sice podle bleskového odhadu v Q1 23 vzrostl mezičtvrtletně o 0,1 %, což byl i tržní konsenzus (více zde: https://bit.ly/3Hr1q2g). Za očekáváními ale zaostaly březnové maloobchodní tržby (více zde: https://bit.ly/3HKoMjj) i dubnový PMI ve zpracovatelském průmyslu (více zde: https://bit.ly/417HKY6). Státní rozpočet pak skončil ke konci dubna v deficitu 200 mld. CZK (více zde: https://bit.ly/3Volisl).

Americký dolar v páru s eurem minulý týden mírně oslabil. V mezitýdenním srovnání ztratil zhruba 0,5 % na 1,10 USD/EUR. Úspěšný týden má za sebou s podporou těsného hlasování o sazbách v ČNB česká koruna, která v závěru týdne znovu testovala hladinu 23,40 CZK/EUR.

Autor: Jaromír Gec

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Pá   8:17  Deflátor amerického HDP vzbuzuje rozruch ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
Pá   7:13  Inflace zůstává v USA hlavním problémem (Ranní zpráva z finančního trhu) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Pá   6:18  Zahraniční obchod Česka dlouhodobě roste ČSÚ (ČSÚ)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688