Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Makroekonomika  |  19.04.2023 08:02:47

Jádrová inflace v eurozóně bude potvrzena na rekordní úrovni (Komentář,Ranní zpráva z finančního trhu)

Ve Spojených státech je dnes kalendář prázdný. O mnoho lepší to není ani v eurozóně, kde bude zveřejněn pouze finální výsledek březnové inflace. Ten by měl potvrdit její výrazné zvolnění. Jádrová složka nicméně v březnu dosáhla další rekordní úrovně a kolem 5,5 % se bude držet celé první pololetí letošního roku. Meziroční dynamika cen průmyslových výrobců v Česku dále výrazně poklesne. V meziměsíčním srovnání však v důsledku sezónních faktorů čekáme růst PPI.

Světový kalendář je poloprázdný

Inflace v eurozóně v důsledku efektu vysoké srovnávací základny a překvapení, v podobě výrazného zpomalení růstu spotřebitelských cen v Itálii, poklesla z únorových 8,5 % y/y na 6,9 % y/y. To byla nejnižší hodnota za posledních dvanáct měsíců. Jádrová inflace však dosáhla nového rekordu, kdy stoupla z únorových 5,6 % y/y na 5,7 % y/y. Zatímco celková inflace bude vlivem srovnávací základny zřejmě dále poměrně rychle klesat, jádrová inflace se ještě na konci letošního roku bude držet na 4 % y/y. Nad dvě procenta se podle našeho odhadu dostane až na začátku roku 2026. Evropská centrální banka tak bude podle naší prognózy muset ve zvyšování úrokových sazeb pokračovat, a to až do září letošního roku, kdy by depozitní sazba měla dosáhnout 4 %.

V Česku budou zveřejněny březnové ceny průmyslových výrobců. Stejně jako spotřebitelská inflace by tato statistika měla potvrdit odeznívání inflačních tlaků, ke kterému stále více přispívá nedávný pokles cen energetických komodit. Tuzemské PPI by měly podle našeho odhadu v meziročním srovnání zpomalit svůj růst z 16 % na 11,9 %. Ve srovnání s předchozím měsícem však v důsledku sezónních faktorů podle našeho odhadu vzrostly o 0,6 %.

Region posiluje, koruna mírně ztrácí

V dopoledních hodinách se koruna vydala směrem k silnějším úrovním (23,30 CZK/EUR). Své zisky ale neudržela a odpoledne se její kurz pohyboval kolem 23,42 CZK/EUR. Ve srovnání s předchozím dnem tedy skončila o 0,1 % slabší. Zbytek regionu naopak v prostředí slábnoucího amerického dolaru posiloval. Polský zlotý i maďarský forint si připsaly 0,2-0,3 % (na 4,62 PLN/EUR, maďarský forint na 371,0 HUF/EUR). Z dat byl zveřejněn německý ZEW index, který ve složce očekávání zklamal. Současnou situaci však investoři hodnotili lépe, než s čím konsenzus trhu počítal. V USA byla zveřejněna data z trhu nemovitostí. Ta ukazují na další ochlazování a pokles prodejů.

Autor: Jana Steckerová

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Okomentovat na facebooku






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688