Radomír Jáč (Generali Investment)
Makroekonomika  |  05.04.2023 12:51:19

Tuzemský maloobchod v únoru pokračoval ve výrazném meziročním propadu

Tuzemský maloobchod v únoru pokračoval ve výrazném meziročním propadu, pokles tržeb o 6,4 % byl nicméně o něco mírnější, než co očekával finanční trh.

Maloobchodní tržby klesly také v meziměsíčním vyjádření a v tomto ohledu naznačily, že meziměsíční nárůst tržeb, jenž byl zaznamenán v lednu, ještě zdaleka není pověstnou vlaštovkou přinášející jaro.

Na spotřebitele a jejich kupní sílu i nadále nepříznivě dopadá vysoká inflace, což je reflektováno slabou spotřebou domácností a tedy i poklesem maloobchodních tržeb.

Spotřeba domácností a tedy také maloobchodní tržby budou pod nepříznivým tlakem vysoké inflace a poklesu reálných mezd přinejmenším v letošním prvním čtvrtletí a tyto nepříznivé tlaky se mohou dále protáhnout i do jarních měsíců.

 

Maloobchodní tržby vykázaly v únoru meziroční pokles o 6,4 %, když finanční trh počítal s poklesem 7,0 %.

Na maloobchodních tržbách se již od loňského jara negativně projevuje vysoká inflace, jež omezuje schopnost spotřebitelů více utrácet s tím, jak ukrajuje z jejich reálných příjmů.

 

V meziměsíčním vyjádření vykázaly maloobchodní tržby v únoru pokles o 0,4 % poté, co leden vykázal nárůst 0,8 %: lednový nárůst přišel po sérii meziměsíčních poklesů, jež byly zaznamenány ve všech měsících loňského závěrečného čtvrtletí, únorová statistika nicméně naznačuje, že lednový meziměsíční růst tržeb zatím představuje výjimku spíše než začátek příznivějšího trendu.

 

Meziroční pokles maloobchodních tržeb byl tažen pokračujícím propadem prodejů u potravin a nepotravinářského zboží, zatímco prodeje pohonných hmot si v únoru připsaly meziroční nárůst, potřetí v řadě, byť tentokrát byl růst prodejů pohonných hmot jen mírný.

U nepotravinářských výrobků byl zaznamenán dvouciferný meziroční pokles tržeb v prodejnách s výrobky pro domácnost – o 14,7 %, mírný pokles prodejů je hlášen u výrobků pro sport a rekreaci – meziročně o 1,9 %.

Meziroční nárůst tržeb zaznamenaly podruhé v řadě prodejny s oděvy a obuví, o 4,8 %, s počítačovým a komunikačním zařízením – o 3,8%, a také tržby v prodejnách s kosmetickými a toaletními výrobky, kde meziroční růst v únoru činil 1,0 %.

Po lednovém poklesu se v únoru vrátily k růstu tržeb prodejny s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím, kdesi tržby meziročně připsaly 1,3 %.

 

Prodeje skrze internet a zásilkové služby v únoru meziročně klesly o 7,7 %.

Meziroční pokles tržeb u této formy prodejů byl zaznamenán ve všech měsících loňského roku.

Díky slabší základně pro meziroční srovnání by se měl meziroční pokles prodejů skrze internet a zásilkové služby v dalších měsících zmírňovat a na přelomu jara a léta by se tyto prodeje mohly vrátit k růstu, což by mělo platit i o maloobchodních tržbách jako celku.

 

Statistika maloobchodních tržeb za únor potvrzuje, že tuzemští spotřebitelé se při utrácení stále drží zpátky.

Po většinu prvního pololetí roku 2023 a takřka s jistotou po celé letošní první čtvrtletí lze v důsledku vysoké inflace očekávat nepříznivý vývoj nejen u maloobchodních tržeb, ale také u spotřeby domácností jako celku.

Nejpozději od třetího čtvrtletí letošního roku by se ale mohly maloobchodní tržby začít v meziročním vyjádření oživovat.

Předpokládanému oživení maloobchodních tržeb pomůže jak nízká meziroční srovnávací základna představovaná vývojem v maloobchoděroce 2022, tak skutečnost, že v letošním druhém pololetí by měla v meziročním vyjádření začít růst reálná mzda s tím, jak se zmírní inflace.

 

Nepříznivý dopad vysoké inflace na reálné příjmy domácností a na jejich spotřebu je výraznou zátěží pro vývoj HDP České republiky, neboť spotřeba domácností má na celkový výkon ekonomiky zásadní vliv.

Právě slabší spotřeba domácností vedla HDP k mezičtvrtletnímu poklesu v loňském třetím a čtvrtém čtvrtletí a česká ekonomika tak v loňském druhém pololetí upadla do recese.

V letošním prvním čtvrtletí by se ale mohl výkon české ekonomiky v mezičtvrtletním vyjádření víceméně stabilizovat a od druhého čtvrtletí by se HDP mohl vydat k mezičtvrtletnímu růstu, spotřeba domácností nicméně může představovat riziko ve směru slabšího výkonu české ekonomiky v prvních dvou čtvrtletích letošního roku.

Radomír Jáč

Radomír Jáč

Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.


Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.

Logo Generali

nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.

Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Okomentovat na facebooku






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688