ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
Makroekonomika  |  24.03.2023 08:38:52

Kdo další proletí čelním sklem?

Na finančních trzích se traduje: „kdykoli šlápne Fed na brzdu, někdo proletí čelním sklem. Jen nikdy nevíte, kdo to bude.“ V posledních dvou týdnech jsme se dozvěděli, že těmito nešťastníky se staly některé regionální banky v USA, zatímco v Evropě došlo na dlouhodobě problémovou Credit Suisse. A vzhledem k tomu, že hlavní centrální banky dále pokračují v nejagresivnějším cyklu zpřísňování měnové politiky za poslední čtyři dekády, se nemusí jednat o výčet konečný.

To minimálně implicitně potvrzuje i pohled na americký peněžní trh, který již nepočítá s dalším zpřísněním měnové politiky; naopak v tomto roce kalkuluje s poklesem sazeb o 75bps, v příštím roce pak dalších 100bps. To je ve významném rozporu s výhledem Fedu a středečními slovy Jeroma Powella, dle něhož se letos s poklesem sazeb nepočítá. Zásadní nejistota však panuje ohledně dopadu aktuálního finančního napětí na ekonomiku – to by mělo vést k přísnějším finančním podmínkám a za centrální banku vlastně část boje s inflací odpracovat. Trh je však zjevně pesimističtější nejen co se týče negativních dopadů na americkou ekonomiku, ale i možného rizika další eskalace napětí.

V Evropě se mezitím debata stáčí zpět k inflačnímu problému, přičemž z posledních komentářů centrálních bankéřů (včetně šéfky ECB Christine Lagarde) je zjevná rostoucí odhodlanost dále zpřísňovat měnovou politiku. Ta pramení z přesvědčení, že bankovní sektor v eurozóně je natolik stabilní, že pro ECB nebude problém dále zvyšovat úrokové sazby. A pokud by některé problémy vypluly na povrch, centrální banka má dostatek nástrojů, jak do systému dodat likviditu. S tímto názorem v zásadě souzní i eurová výnosová křivka, která postupně přeceňuje výhled na vrchol sazeb až do blízkosti 3,5 %.

Zatímco v případě Fedu předpokládáme již jen symbolický posun sazeb směrem vzhůru, od ECB očekáváme razantnější zpřísnění měnové politiky do pásma 3,5-4,0 %. Samozřejmě to vše za předpokladu, že neuvidíme novou epizodu finančních turbulencí. A to popravdě nemůže vůbec nikdo vyloučit, neboť vyšší sazby jednoduše zvyšují riziko, že se něco dalšího „pokazí“. Pokud by koneckonců měla být historie vodítkem, pak platí, že cykly zvyšování sazeb typicky nekončí spořádaným zpomalením ekonomiky (hladkým přistáním), ale daleko častěji tvrdým nárazem...

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Okomentovat na facebooku






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688