cnb.cz (ČNB)
Makroekonomika  |  16.12.2022 13:33:22

Indie loni rostla nejrychleji z ekonomik G20 a tahounem růstu patrně zůstane i v letošním a příštím roce - Globální ekonomický výhled - Výběr zemí - Indie prosinec 2022

Výběr ze zemí – Indie

Indie loni rostla nejrychleji z ekonomik G20 a tahounem růstu patrně zůstane i v letošním a příštím roce. Země nedávno nahradila Spojené království v roli páté největší světové ekonomiky a podle některých odhadů se může do deseti let dostat až na třetí příčku. Robustní vývoj reflektují i akciové trhy, na kterých indické tituly nejenže překonaly většinu indexů rozvojových ekonomik v uplynulé dekádě, ale zaznamenaly růst i v roce 2022, kdy padaly ceny cenných papírů napříč zeměmi i třídami aktiv. Indie se svou politikou nestrannosti patří mezi malou skupinu ekonomik, které mohou nejvíce získat z probíhajícího globálního geopolitického rozpojování. Prospěje jí například fenomén „friend-shoring“, kdy západní země přesouvají produkci do spřátelených zemí. Již v letošním roce mnoho výrobců přesunulo kapacity do Indie, nejčastěji na úkor Číny (včetně např. části výroby iPhone).

Indickou ekonomiku podpoří současně levné dovozy sankcionovaných ruských komodit, včetně ropy, uhlí či hnojiv. Po ruské invazi na Ukrajinu a propadu poptávky západních zemí po ruské ropě se její cena pohybuje až o třetinu pod cenou ropy Brent. Indie proto více než zdesetinásobila svůj dovoz ruské ropy a podle některých odhadů se na podzim Rusko stalo nejvýznamnějším dodavatelem ropy do Indie před Irákem a Saúdskou Arábií. Strop na cenu ruské ropy, nedávno aplikovaný státy G7, společně se zákazem dovozu ruské ropy tankery do EU ještě dále posílí vyjednávací pozici zemí dovážejících ruskou ropu. I proto USA vyjádřilo explicitní podporu Indii v jejích nákupech ruské ropy za co nejnižší ceny. Západní státy již nevnímají asijské dovozy z Ruska jako akt podkopávající sankce, ale naopak jako možnost, jak udržet globální nabídku ropy a současně platit co nejméně ruskému režimu. Diplomatické zotavení mezi Indií a Západem podpořily i zářijové výroky premiéra Modiho, v nichž poprvé vyjádřil znepokojení nad ruskou válkou. Indie se rovněž rozhodla přesměrovat nákupy části svého zbrojního průmyslu z ruské na západní provenienci. 

Kurz indické rupie díky téměř 40 mld. USD intervencím centrální banky a několika zvýšením sazeb oslabil letos vůči dolaru výrazně méně, než měny jiných ekonomik v regionu, včetně Jižní Koreje, Japonska, Austrálie či Nového Zélandu.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688