Agentura Moody’s zhoršuje výhled ratingu Česka, zdvihá „varovný prst“ Fialově vládě. Česku dle ní hrozí fatální energetická krize, jež by dále prohloubila zadlužení země
Agentura Moody’s, jedna z tří světově významných ratingových agentur, dnes zhoršila ratingový výhled dluhu České republiky, ze „stabilního“ na „negativní“. Samotný rating však nadále ponechává na stávající úrovni, „Aa3“.
Jedná se o závažné varování Fialově vládě, že je třeba začít zásadně ozdravovat veřejné finance. Ty jsou nyní zranitelné z důvodu „zvýšeného rizika vzniku vleklých a závažných výpadků v dodávkách plynu z Ruska,“ uvádí agentura. Výpadky dodávek plynu mohou podle ní vést k nutnosti zavedení přídělového systému v oblasti hospodaření s plynem a k uvrhnutí české ekonomiky do hluboké recese. Ta by nepříznivě dolehla na celkovou dráhu ekonomického růstu České republiky a zásadně zhoršila její rozpočtové ukazatele, tedy zejména prohloubila schodky státního rozpočtu, a tedy celkové veřejné zadlužení země.
V poměrně krátkém sledu tak Česku zhoršuje ratingový výhled další ze světově významných ratingových agentur. Počátkem letošního května tak učinila agentura Fitch Ratings. Ta jako důvody uvedla snížení očekávaného hospodářského růstu České republiky, dále pak velmi silné inflační tlaky a v neposlední řadě rovněž vzestup rizik spjatých s markantní závislostí Česka na dovozu ruských energií. Veřejné finance podle Fitch Ratings dále významně zatěžují fiskální výdajová opatření směřující k utlumení dopadů citelné inflace a navýšené náklady související s pokrytím výdajů na pomoc ukrajinským uprchlíkům. Fialova vláda nedávno pod tíhou právě zejména těchto okolností zvýšila letošní plánovaný schodek státního rozpočtu z 280 na 330 miliard korun.
Obě hodnocení zmíněných ratingových agentur lze chápat jako „poslední varování“ Fialově vládě. Česku totiž poprvé od listopadu 1998 vážně hrozí samotné zhoršení ratingu některé z klíčových ratingových agentur, a tedy citelné prodražení dluhu.
Dnešní zhoršení výhledu ratingu dluhu ČR ze strany agentury Moody's je jejím vůbec prvním zhoršením celkového hodnocení Česka v celé jeho moderní historii od roku 1993. Agentura Moody's je finančními experty vyhodnocována jako ta nejméně přísná, resp. ve svých hodnoceních nejoptimističtější (zde). Tudíž její zhoršení ratingového výhledu je o to závažnější.
Agentura Fitch naposledy Česku zhoršila rating v listopadu roku 1997. O rok později, v listopadu 1998, jej zhoršila také další ze světově významných ratingových agentur, Standard & Poor’s. Od té doby nikdy žádná ze tří světově významných agentur Česku hodnocení dlužnické bonity nezhoršila. Dokonce ani Česko nikdy nečelilo právě situaci negativního výhledu, až do zmíněného letošního května, resp. nyní srpna.
Posudek světově významných ratingových agentur bedlivě sledují finanční trhy po celém světě. Pro Česko je aktuální zhoršení hodnocení agentury Moody's nepříznivou zprávou. Zhoršení výhledu znamená, že Česko si na mezinárodních trzích bude muset za jinak stejných podmínek půjčovat za vyšší úrok, než by tomu bylo bez zhoršení výhledu.
Třetí ze světově významných ratingových agentur, Standard & Poor’s, letos v dubnu České republice potvrdila dosavadní rating a také výhled do nadcházející doby. Dlouhodobý korunový dluh Česka tak nadále hodnotí stupněm AA, cizoměnový pak AA-. Výhled nadále ponechala stabilní.
Fialova vláda by měla předložit plány tří-, šesti- a desetiletého postupného ozdravování veřejných financí. Takový plán by měl potenciál opět hodnocení ratingových agentur zlepšit, resp. vrátit na původní úroveň, zejména dojde-li ke zmírnění rizik v oblasti dodávek plynu. Současná absence takových plánů činí tuzemské veřejné finance zranitelnějšími, neboť hrozí jejich rozvrat.
Vláda by také měla uskutečňovat dobře zacílená podpůrná opatření. Například nyní hojně diskutovaný „úsporný energetický tarif“ je příliš plošný, takže je minimálně o třicet miliard korun nákladnější, než pokud by jej vláda zacílila pouze na maximálně 25 procent nejpotřebnějších domácností. V takovém případě by stát vyšel na 30 až 35 miliard korun, místo nynějších 66 miliard. Potřebné domácnosti by se navíc přitom zpravidla od státu dočkaly vyšší finanční podpory, než na kterou dosáhnou nyní.
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, Trinity Bank
TRINITY BANK
Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má téměř 25 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 18 miliard Kč.
Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.
Více informaci na: www.trinitybank.cz
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Letní hospodářská prognóza 2022: Válka vyvolaná Ruskem zhoršuje vyhlídky
- Akcie společnosti Cisco padají kvůli snížení ratingu
- Dosud nejvyšší rating Chorvatska je důležitým signálem i pro české investory
- Agentury změnily rating Ruska
- Strasti inflačního cílovače (Ekonomické výhledy)
- Petr Vančura se jako nový Commercial Director agentury Mindsquared zaměří na měnící se klientské potřeby
- American Express: Čísla nad odhady, zvýšení celoročního výhledu
- Petr Konvalinka se stal prvním předsedou Technologické agentury České republiky, který obhájil svůj mandát
- Akcie Micronu se po snížení výhledu Morgan Stanley propadly
- Akcie Snapu po zklamání z výsledků za 2Q a po špatném výhledu oslabují o 25%
- Zdravotní agentury EU vydaly nová doporučení ohledně očkování proti covidu-19
- Erste: Výsledky za 2Q překonaly odhady, zvýšení celoročního výhledu
Benzín a nafta 07.08.2022
Natural 95 43.18 Kč![]() ![]() | Nafta 44.23 Kč![]() ![]() |
Prezentace
01.08.2022 Půlroční výsledky XTB 2022: 103.4 milionu EUR...
18.07.2022 XTB Research patří mezi nejlepší analytické týmy..
Okénko investora
Lucia Žárská, ProfitLevel
Jaký dopad může mít spor mezi Tchaj-wanem a Čínou na akciové trhy?
Jozo Perić, CapitalPanda
Skutečná cena brexitu se bolestivě ukazuje každým dnem. A budoucnost nevypadá vůbec dobře
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading s.r.o.
Ondřej Likeš, LYNX
Kvartální výsledky Meta Platforms: Čtvrtletní tržby poprvé klesly
Štěpán Křeček, BHS
Tomáš Kolomazník, Begin Capital Markets
Deset nejlepších evropských technologických společností: vede irská společnost Medtronic
Jaroslav Tupý, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
ČNB na devizové intervence vynaložila již přes 400 mld. korun
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Pim Brands, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Žlutý kov vs. Bitcoin - Obrací se po krátkém “kryptoboomu” karta opět ve prospěch zlata?
Tiskové zprávy
Češi chtějí žít udržitelně. Oblíbenost hypoték na.
Náhradní výživné pomáhá více než deseti tisícům...
Balíček opatření na podporu zdravotně...
Tesco slaví 5 let úspěšného úsilí v oblasti...