Patria (Patria Finance)
Makroekonomika  |  16.04.2022 14:59:00

Proč se japonská inflace stále drží na velmi nízkých hodnotách?

V řadě zemí dochází ke znatelnému růstu inflace, týká se to i americké a evropské ekonomiky. Jak si ale všímá hlavní ekonom francouzské investiční banky Natixis Patrick Artus, v Japonsku se inflace drží dlouhodobě na velmi nízkých úrovních a ani v současné době tam inflace neroste zdaleka tolik jako v řadě jiných zemí. Co je podle ekonoma příčinou?

Konkrétní vývoj inflace v japonské ekonomice ukazuje následující graf. Celkově se drží velmi nízko, výjimkami jsou podle Artuse jen krátká období, kdy došlo k mimořádným událostem, jako bylo zvednutí daní ze spotřeby či prudké oslabení měnového kurzu. V současné době inflace nepřekračuje 1 %, což je výrazný rozdíl od situace v Evropě a USA:

11
Zdroj: Natixis

Jak v americké, tak v evropské ekonomice bývá za příčinu vysokého cenového růstu udávána kombinace uvolněné fiskální a monetární politiky. Artus ale poukazuje na to, že stejná kombinace byla po řadu let implementována i v Japonsku a jak ukazuje graf, k žádné dlouhodobě vysoké inflaci to nevedlo. Co je tedy příčinou?

Ekonom v první řadě připomíná, že v Japonsku nedocházelo k rychlejšímu tempu růstu mezd. Naopak, dlouhodobě v této ekonomice klesá podíl mezd na celkových příjmech, a jak ukazuje druhý graf, reálné mzdy zaostávají za vývojem produktivity. Dlouhodobě tak dochází k poklesu jednotkových nákladů práce (k jejich mírnému růstu došlo až v několika posledních letech).

12

Vedle mezd pak podle Artuse hrají v Japonsku roli vysoké úspory. Vláda sice dosahuje relativně vysokých rozpočtových deficitů, ale ani to nevede k eliminaci přetlaku úspor. Agregátní poptávka tak relativně k nabídce zůstává stále poměrně slabá. Pokud pak tyto dva faktory vedly k tomu, že inflace zůstala v Japonsku nízko i přes uvolněnou fiskální a monetární politiku, jak je na tom ohledně vývoje mezd a úspor americká a evropská ekonomika?

Artus tvrdí, že podíl mezd na celkových příjmech klesá stejně tak v Japonsku, jako v Evropě a zejména v USA. V tomto ohledu se tedy tyto ekonomiky výrazně neliší. Co nadměrné úspory? Zde je již situace odlišná, a to v případě Spojených států. Eurozóna totiž podle ekonoma nadměrné úspory má, ale americké hospodářství ne.

Zdroj: Natixis

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

07.05. 11:35  Důvod je jasný (real_czhunter)
18.04. 11:14  Tři parametry (czhunter)
17.04. 21:12  Je tam velká inflace (Expert)
17.04. 08:18  Je tam velká inflace (aaa)
16.04. 17:50  termín nadměrné úspory se povedl (Metaxasos Papastrakis)





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688