Radomír Jáč (Generali Investment)
Makroekonomika  |  25.03.2022 15:29:34

Na důvěru tuzemských spotřebitelů prudce dopadla válka na Ukrajině

Na důvěru tuzemských spotřebitelů prudce dopadla válka na Ukrajině, spotřebitelská důvěra byla v březnu doslova sražena na nejnižší úroveň od ledna 2013.

Zhoršila se také podnikatelská důvěra a jediný sektor, jenž si v březnu přilepšil, byly služby.

Vysoká inflace bude na náladu spotřebitelů nepříznivě působit i ve druhém čtvrtletí, klíčovým faktorem pro náladu v české ekonomice ale bude další vývoj konfliktu na Ukrajině.

 

Celková důvěra v tuzemské ekonomice v březnu klesla na nejnižší úroveň od konce loňského roku.

Pokles důvěry bohužel není překvapivý, neboť kombinace pokračujícího růstu cenových tlaků a války na Ukrajině pro slabší výsledek za březen hovořily celkem jasně.

Zhoršila se především důvěra mezi spotřebiteli: ta spadla nejníže od ledna 2013.

Kombinace růstu inflace a naprosto bezprecedentní faktor v podobě války na Ukrajině vede spotřebitele k obavám ohledně dalšího vývoje jak jejich vlastní finanční situace, tak situace v ekonomice jako celku.

 

Zhoršení důvěry mezi podnikateli hlásí průmysl, stavebnictví a také obchod, zatímco ve službách se důvěra zlepšila.

Důvěře ve službách zřejmě pomohlo ukončení restrikcí souvisejících s pandemií, v kontextu války na Ukrajině a rostoucí inflace ale tato příznivá vlna důvěry nemusí ve službách vydržet dlouho.

Průmysl kromě pokračujícího růstu nákladů může v souvislosti s válkou na Ukrajině pociťovat opětovné komplikace v dodavatelských vztazích.

Válka na Ukrajině ale znamená především obrovskou nejistotu do dalších měsíců jak co se týká poptávky a výrobní činnosti v tom kterém odvětví, tak v ekonomice jako celku.

 

Jestliže spotřebitelská důvěra spadla razantně na mnohaleté minimum a další případné poklesy by již měly být mírnější, tak v případě podnikatelů se hodnocení situace může v dubnu dále zhoršit.

Válka na Ukrajině, sankce proti Rusku a obecně celková nejistota budou pro nejbližší době klíčovými faktory pro důvěruekonomice.

Případný přesun k diplomatickému jednání a tedy zastavení bojů by sice náladu v české ekonomice mohlo výrazně zvednout, z dnešního pohledu se ale takový vývoj nezdá být pro nejbližší týdny tím hlavním scénářem.

Válka na Ukrajině a s ním související dění vede ke snižování výhledu růstu české ekonomiky pro letošní i příští rok, inflační prognózy jsou naopak přepisovány nahoru.

V takové konstelaci bylo spíše otázkou, jak moc se nálada v české ekonomice v březnu zhorší: pokles důvěry spotřebitelů byl razantní, v případě podnikatelů bohužel existuje prostor pro další viditelný pokles důvěry přinejmenším v dubnu.

Radomír Jáč

Radomír Jáč

Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.


Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.

Logo Generali

nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.

Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688