Raiffeisenbank a.s. (Raiffeisenbank a.s.)
Makroekonomika  |  01.02.2022 10:27:43

Česká ekonomika si v závěru 2021 vedla nad očekáváními

Podle předběžného odhadu ČSÚ vykázal český hrubý domácí produkt za čtvrté čtvrtletí letošního roku mezikvartální růst o 0,9 po předchozích1,6 %. V meziročním srovnání se nakonec navýšilo tempo z 3,3 % na 3,6 % zatímco se očekávalo převážně její snížení. počítal po předchozích 8,1 % rostla o 2,8 %. Růst ekonomiky za celý loňský rok tak činil zhruba 3 %.  

Vývoj ekonomiky v posledním loňském čtvrtletí výrazně předčil náš odhad i medián odhadu, kdy se počítalo jen s nepatrně kladným mezičtvrtletním přírůstkem. Čtvrté čtvrtletí 2021 přitom nezačalo zrovna nejlépe. Automobilový průmysl byl zatížen výpadky dodávek materiálu a posléze dorazila delta varianta Covid-19 a došlo k utažení vládních nařízení. Nicméně průběžná měsíční data z maloobchodu, průmyslu i zahraničního obchodu byla navzdory výše zmíněním komplikacím relativně příznivá.  

I přesto jsme ale očekávali slabší výkon ekonomiky jen o 0,1 % mezikvartálně. Důvodem je, že růst HDP v Q3´21 byl výrazně tažen efektem znovuotevření ekonomiky, kdy citelně vzrostla spotřeba domácností (až nad předkrizovou úroveň) a nedokončená výroba spolu s preventivním předzásobováním vedly k nárůstu zásob. Naopak průmysl a čistý export byly pro ekonomiku přítěží. Ve Q4´21 sice došlo ke zlepšení situace ve výrobě i exportu, na druhé straně ale zvolnil efekt znovuotevření. Jinými slovy, pravděpodobně již nedocházelo k dohánění odložené spotřeby (především v sektoru služeb) v takové míře, jakou jsme pozorovali v Q3´21.

Nicméně vyšší, než očekáváný růst HPD ukazuje, že spotřeba byla patrně i přesto silnější než jsme předpokládali. Podporou jí byla dobrá situace na trhu práce i pozorované čerpání nad-vkladů. Snižování kupní síly z titulu růstu spotřebitelských cen patrně na výdaje domácností (zatím) výrazněji nedolehlo. Co se týče tvorby zásob je efekt nejistý. Některé firmy avizovaly úmysl snižovat rozpracovanost, na druhé straně PMI indikátory hlásily, že stav zásob zůstává zvýšený. Na detailní strukturu si budeme muset počkat až do vydání zpřesněného výsledku.

Vývoj HDP byl napříč EU poměrně nerovný, což je způsobeno rozdílnou mírou restrikcí i orientací na průmysl. Německá ekonomika například poklesla o 0,7 % k/k, jelikož strádal její důležitý automobilový průmysl a k tomu byly zavedeny restrikce omezující spotřebu. Naopak jižní státy, Portugalsko, či Španělsko si vedly mnohem lépe a rostly tempem okolo 2 % k/k za absence restrikcí a oživení turismu.

Pro letošek očekáváme růst českého HDP o 4,1 % a pozitivní výsledek ze závěru minulého roku ukazuje, že ekonomika má dobře našlápnuto.

Autor: David Vagenknecht, analytik
Editor: Lenka Kalivodová, analytička


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688