Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Makroekonomika  |  07.10.2021 11:07:44

Průmysl propadl kvůli automobilkám (Analýza makroindikátorů)

Průmysl v srpnu výrazně klesl pod všechny odhady zejména kvůli propadu produkce automobilů. Ruku v ruce s tím se zhoršila i bilance zahraničního obchodu. Stavební produkce nepatrně rostla. V souhrnu byla zveřejněná data horší, než se čekalo a ačkoliv z letních měsíců není dobré dělat silné závěry, problémy se subdodávkami průmysl zjevně silně tíží i nadále.

Průmyslová produkce v ČR v srpnu po očištění o sezónní vlivy oproti červenci klesla o 3,2 %. To bylo plně v souladu s naším odhadem. Nicméně v časové řadě došlo k revizi historických dat. Průmysl tak rostl o pouhých 1,4 %, zatímco my jsme počítali s růstem kolem 4 %. Tržní očekávání bylo v průměru lehce nad 5 %, nicméně rozptyl odhadů byl velmi vysoký od 1,9 % do 8,5 %, což napovídá o vysoké nejistotě vývoje průmyslové produkce. Současně lze také říci, že průmyslová výroba v srpnu byla pod všemi odhady. Srpnovému výsledku navíc pomohla meziroční kalendářní výhoda v podobě jednoho pracovního dne navíc. Po standardním očištění o tento efekt odhaduje statistický úřad pro meziroční srovnání dokonce záporných 1,4 %.

Není překvapením, že největší brzdou průmyslu v srpnu byly automobilky. Těm chybí důležité komponenty a buď tedy hromadí nedodělaná auta nebo odstavují provozy a zaměstnanci čerpají dovolenou. Meziroční pokles výroby zde v srpnu činil masivních 28,4 %, což představuje záporný příspěvek k celkovému průmyslu ve výši 5,1 p.b. Průmysl byl dále tažen dolů odvětvím zpracování dřeva. Naopak potěšil meziroční růst produkce strojů a zařízení o 11,3 %, kovodělných výrobků a kovových konstrukcí o 6,0 % a výroby elektrických zařízení o 7,1 %.

Stále dochází ke zvyšování zaměstnanosti v průmyslu. V meziročním srovnání se tak její propad v srpnu snížil na -0,2 % z předchozích -0,6 %. Meziroční tempo růstu mezd se zvýšilo na 6,9 % po předchozích 5,3 %. Tržby z průmyslové činnosti rostly meziročně o 5,4 %, za čímž ovšem do značné míry stojí výrazné navyšování cen a to zejména v odvětví zpracování kovů. Co bylo v srpnu markantní byl pokles zakázek, opět především v automobilovém průmyslu. Celkový meziroční růst nových zakázek tak klesl na 3,5 % po červencovém silném tempu 18,6 %.

Koruna po zveřejnění horších dat mírně oslabila. Z vývoje průmyslové výroby v letních měsících ale není dobré činit velké závěry. Nicméně je zřejmé, že se firmy stále potýkají s nedostatkem materiálů a komponent. I pro další měsíce je na místě očekávat rozkolísaný vývoj průmyslové výroby a v průměru spíše pomalý růst. Náš celoroční odhad průmyslové výroby činí i nadále 10,8 %. Vysoké číslo je však důsledkem nízké srovnávací základny minulého roku, kdy se aktivita části průmyslu na určitou dobu zastavila. Nebýt chybějících komponent, byl by podle našeho odhadu pro letošek reálně dosažitelný růst průmyslu blízko 20 %.

Zahraniční obchod sklouzl hlouběji do deficitu

Zahraniční obchod skončil v srpnu v hlubokém deficitu 28,1 mld. CZK, což ve srovnání se stejným obdobím loňského roku představovalo zhoršení o 35,6 mld. CZK. My jsme počítali s deficitem poblíž 12 mld. CZK a analytici v průměru se zápornou bilancí kolem 6 mld. CZK. Meziměsíčně se po sezónním očištění snížil vývoz o 5,7 % a dovoz o 1,5 %.

Na propadu bilance se podepsal především obchod s automobily, což koresponduje i s údaji o průmyslové výrobě, a vývoj na světových komoditních trzích. Není překvapivé, že meziměsíční srpnový pokles výroby automobilů o více než 60 % (meziroční propad o 57 %) se propsal do poklesu přebytku obchodu s motorovými vozidly. Ten se meziročně snížil o 10,4 mld. CZK. Prohloubil se i deficit obchodu s ropou a zemním plynem (o 8,9 mld. CZK) a se základními kovy (o 6,7 mld. CZK). Zhoršila se ale i bilance s elektronickými a optickými přístroji a zařízeními (o 3,8 mld. CZK) a chemickými látkami a přípravky (o 2,6 mld. CZK). Za prvních osm měsíců letošního roku dosáhl přebytek obchodní bilance 44,8 mld. CZK, což představuje meziroční pokles o 22,1 mld. CZK. Náš celoroční odhad salda obchodní bilance doposud počítal s podobným výsledkem jako v loňském roce, tedy 180 mld. CZK. Vzhledem k tomu, že vývoj cen na komoditních trzích bude zřejmě i nadále vytvářet tlak na prohlubování deficitu obchodní bilance a problémy se subdodávkami v automobilovém průmyslu omezují export, mohl by být i celoroční výsledek zahraničního obchodu nižší o cca 50 mld .

Stavebnictví v červenci zvolnilo

Tuzemská stavební produkce se v srpnu nepatrně meziměsíčně zvýšila o 0,1 % (SA) po předchozím poklesu o 2,6 %. Meziročně byla vyšší o 1,2 % (bez očištění o kalendářní vlivy o 2,5 %), což však bylo dáno zejména nízkou srovnávací základnou loňského roku. V porovnání se srpnem 2019 byla stavební produkce stále o zhruba 7 % nižší. V letošním srpnu se zvýšila produkce pouze v pozemním stavitelství, meziměsíčně o 1,3 %, zatímco inženýrské stavitelství pokračovalo v poklesu tempem 2,5 %.

Pozitivně vypadá údaj počtu nově vydaných stavebních povolení, který se v srpnu meziměsíčně zvýšil o 7,2 %. V meziročním srovnání byl vyšší o 7,6 % a oproti srpnu 2019 pak dokonce o 11 %. Počet zahájených bytů byl ve druhém čtvrtletí nejvyšší od roku 2008, když dosáhl úrovně 11 899. V srpnu pak byla zahájena výstavba 4 503 nových bytů, což bylo meziročně o 40,2 % více.

Předstihové indikátory tak naznačují potenciál slibné poptávky po stavebních pracích v dalších měsících. Silným omezením růstu stavební produkce však i nadále budou vysoké ceny stavebních materiálů a nedostatek pracovníků. Meziroční pokles počtu zaměstnanců ve stavebnictví se v srpnu snížil na 1,1 % po červencového záporu 1,3 %. O chybějících zaměstnancích ve stavebnictví napovídá další zrychlení růstu jejich průměrné mzdy na 7,8 % z předchozích 5,3 %.

Autor: Michal Brožka

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Přečtěte si také:

06.09.2021Růst průmyslu ČR v létě mírně zrychlil (Analýza makroindikátorů) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
06.08.2021Průmysl sice roste, ale brzda subdodávek je silná (Analýza makroindikátorů) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
18.11.2019Ceny v průmyslu jsou v útlumu (Analýzy makroindikátorů) Investiční bankovnictví (Komerční banka)

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.