Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Makroekonomika  |  17.06.2021 11:58:25

Červnové zvýšení sazeb symbolem boje s vyšší inflací (Tématické reporty)

Česká národní banka (ČNB) podle našeho názoru přistoupí k prvnímu zvýšení úrokových sazeb již na zasedání příští středu. Ukazují na to poslední vyjádření jednotlivých členů bankovní rady. Z těch vyplývá, že pro vyšší sazby by v červnu mohlo hlasovat pět ze sedmi centrálních bankéřů. Důvodem pro takto brzké zpřísnění měnové politiky je podle nich zejména inflace, která se již po dobu více než dvou let pohybuje nad dvouprocentním cílem. To by spolu s proinflačními riziky současného ekonomického vývoje mohlo vést k ukotvení inflačních očekávání na vyšší úrovni, než je pro banku žádoucí. Červnové zvýšení sazeb, které čekáme v rozsahu 25 bb, by tak mělo sehrát zejména signalizační roli indikující odhodlanost ČNB s vyšší inflací bojovat. Repo sazba by však do konce roku neměla přesáhnout 1 %.

Poslední vyjádření členů bankovní rady ČNB ukazují na odhodlanost centrální banky zvýšit úrokové sazby již na zasedání příští středu. Společným argumentem bankéřů pro donedávna až nepředstavitelně brzké utažení měnové politiky je především aktuální inflace, která se i nadále nachází poblíž tří procent, což je i horní hranice tolerančního pásma dvouprocentního inflačního cíle. Nad ním se přitom růst spotřebitelských cen drží již více než dva roky. Nic na tom nezměnila ani současná pandemie, jež naopak svým nabídkovým charakterem v některých případech růst cen ještě více urychlila. Nejzřetelněji je tento trend patrný ve výrobním sektoru, kde v důsledku jejich nedostatku výrazně zdražují vstupy do výroby. Meziroční růst cen v průmyslu tak v květnu překonal hranici 5 %.

Zejména díky silné podpoře ze strany fiskální politiky nedošlo k poklesu příjmů většiny domácností, ba naopak pokračoval jejich poměrně svižný růst. Vliv na to mělo i snížení daňové zátěže v důsledku zrušení superhrubé mzdy. V průběhu pandemie nedošlo ani k významnému nárůstu nezaměstnanosti a řada zaměstnavatelů má již nyní opět problém sehnat vhodné pracovníky, a to bez ohledu na úroveň jejich kvalifikace. Napětí na trhu práce, kterého jsme byli svědky v době před pandemií, tak zřejmě přetrvá a povede k tlaku na vyšší růst mezd. To, společně s postupným rozpouštěním nahromaděných úspor z předchozích měsíců, pravděpodobně podpoří spotřebitelskou poptávku a další růst cen v ekonomice.

Centrální bankéři se tak nejvíce obávají toho, aby inflace pohybující se delší dobu nad svým cílem neohrozila ukotvenost inflačních očekávání. Déletrvající růst spotřebitelských cen kolem 3 % by totiž mohl prodejce zboží a služeb utvrdit v tom, že mají své ceny zvyšovat právě v tomto rozsahu, a nikoliv o centrální bankou cílená dvě procenta. ČNB při každé příležitosti zdůrazňuje, že jejím hlavním a zákonným mandátem je péče o cenovou stabilitu. Je tudíž pravděpodobné, že červnové zvýšení úrokových sazeb bude plnit především signalizační úlohu, kdy dosavadní jestřábí rétoriku bankovní rada doplní reálnou akcí, která potvrdí její odhodlanost dostat inflaci zpět ke dvěma procentům. Vývoj spotřebitelských cen v příštích měsících sice zůstává i nadále hodně nejistý, rizika se však přeci jen nyní kumulují spíše na straně vyšší inflace.

V důsledku výše uvedeného jsme tak nuceni znovu upravit naše očekávání ohledně prvního zvýšení úrokových sazeb, které nyní čekáme právě na červnovém zasedání ČNB v příštím týdnu. Ekonomické argumenty, proč bude podle nás docházet k postupnému zpřísňování měnové politiky, však zůstávají stejné, a lze je nalézt v našem předchozím ČNB Focusu zde https://bit.ly/3pfyGPK. Posun naší prognózy prvního zvýšení úrokových sazeb ze srpna na červen tak vychází ryze z deklarované odhodlanosti bankovní rady rychle vyslat signál o připravenosti bojovat s vyšší inflací. I nadále však předpokládáme, že první zvýšení základní repo sazby bude v rozsahu 25 bb. Skutečnost, že k němu pravděpodobně dojde o zhruba měsíc dříve, než jsme původně čekali, však z hlediska vývoje ekonomiky významnou roli hrát nebude, což jen podtrhuje signalizační úlohu tohoto zvýšení.

Nuance mezi tím, zda dojde k prvnímu zvýšení úrokových sazeb v červnu nebo až v srpnu, však zůstávají velmi malé a riziko naší prognózy je tak i nadále velké. Z dostupných vyjádření členů bankovní rady vyplývá, že pro zvýšení sazeb v červnu by mohlo hlasovat pět z nich. Pro vyšší sazby podle nás zvedne ruku guvernér Jiří Rusnok, viceguvernéři Marek Mora a Tomáš Nidetzký, stejně tak členové bankovní rady Vojtěch Benda a Tomáš Holub. K ponechání sazeb na současné úrovni se nejspíše přikloní Oldřich Dědek a Aleš Michl.

Zvýšení úrokových sazeb již v červnu podle našeho názoru nijak výrazně neurychlí tempo utahování měnové politiky v letošním roce. Pro jeho druhou polovinu očekáváme další jedno či dvě zvýšení úrokových sazeb. Dvoutýdenní repo sazba by tak koncem roku neměla být vyšší než 1 %. Ke zpřísnění měnové politiky totiž přispěje pokračující posilování české koruny, jejíž kurz vůči euru očekáváme koncem roku pod 25 CZK/EUR. Zvyšování měnově politických úrokových sazeb bude pravděpodobně brzdit i nejistota kolem výskytu nových a vůči dostupným vakcínám rezistentnějších mutací koronaviru.

Autor: Martin Gürtler

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Čt 13:56  MAKRO: Evergrande není Lehman Brothers, ale ... Richard Vrdlovec (Capital Consultant)

Přečtěte si také:

23.06.2021ČNB podle očekávání zvýšila repo sazbu na 0,50 % (Tématické reporty) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
14.06.2021Červnové zasedání Fedu – ticho před bouří (Tématické reporty) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
06.06.2021První zvýšení sazeb ČNB pravděpodobně v srpnu (Tématické reporty) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.