Vladimír Urbánek
(Kurzy.cz)
Makroekonomika  |  16.06.2021 10:34:52

Ceny průmyslových výrobců opět zrychlují tempo a navíc výrazně nad odhady trhu


Ceny průmyslových výrobců v květnu opět překvapily směrem nahoru, když vzrostly o 0,9 % po předchozích 0,8 %, přičemž se očekávalo zdražení o „pouhých“ 0,4 %. Meziroční dynamika se tím vyšplhala o 0,5 p.b. na 5,1 %.

Překvapení v meziměsíčním srovnání ukazují, že za růstem cen nelze hledat pouze nízkou srovnávací základnu, jež je pozůstatkem silného loňského propadu cen ropy a komodit na globálních trzích. Aktuálně nadále dochází k cenovým tlakům kvůli narušeným dodavatelským řetězcům, například prodlužováním dodavatelských lhůt, či v horším případě celkového nedostatku výrobního materiálu. Navíc lepšící se vyhlídky ohledně ekonomického výkonu současně tlačí ceny komodit vzhůru. V souhrnu tak nabídka nedokáže uspokojit poptávku, a pokud ano, tak za relativně vysoké náklady.

Ceny průmyslových výrobců
 
Aktuální
Předchozí
RB
Trh
v % r/r
5,1
4,6
4,6
4,6
v % m/m
0,9
0,8
0,4
0,4
Zdroj: Raiffeisenbank, ČSÚ, Bloomberg

Výše uvedený vývoj odráží například meziměsíční zdražení obecných kovů a kovodělných výrobků o 3,7 %. Vyšší byly také ceny v odvětví chemických látek o 6 %. Naopak dopravní prostředky zlevnily o 0,8 %. Vyšší ceny materiálů tlačí nahoru i ceny stavebních prací, které zdražily o 0,3 %.

Z členění hlavních průmyslových skupin vyplývá, že za meziměsíčním růstem cen, stejně jako v dubnu, stojí především meziprodukty. Ceny zboží dlouhodobé spotřeby byly naopak oproti dubnu umírněnější. Po mírném poklesu o 0,2 % m/m v dubnu ceny energií v květnu již přidaly 0,7 %.
Ceny zemědělských výrobců pokračovaly v růstu. Meziročně vzrostly o 2,9 % oproti dubnovým 1,3 % (v březnu o 0,4 %). Jejich zotavení se v závěru roku odrazí ve vyšší dynamice cen potravin, což dodá impulz inflaci spotřebitelských cen.  

Zdražování cen v průmyslu je vzhledem k přetrvávajícím komplikacím na nabídkové straně a globálnímu oživení ekonomické aktivity očekávané. Nadále nás ale překvapuje jeho intenzita. Další rozvolnění protipandemických restrikcí by mělo dodavatelským řetězcům ulevit a přispět ke stabilizaci situace. Nicméně dostupné informace od představitelů některých výrobních podniků ukazují, že nesoulad mezi nabídkou a poptávkou ještě nějakou dobu potrvá. Lze tak očekávat, že ceny průmyslových výrobců se proto v nejbližších měsících udrží zvýšené, ovšem jejich meziroční dynamiku bude tlumit slábnoucí srovnávací základna. Protiinflačně bude působit také silnější kurz koruny. Pro letošní rok očekáváme v naší prognóze růst cen průmyslových výrobců o 3,2 %. Dle dosavadního vývoje je ale pravděpodobnější růst cen v průměru mírně nad 4 %.


Autor: David Vagenknecht, analytik
Editor: Vít Hradil, analytik

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688