Lukáš Kovanda, Ph.D. (Trinity Bank)
Makroekonomika  |  22.04.2021 14:45:15

Česká vláda loni hospodařila s nejmenším schodkem v rámci Visegrádu. Veřejné kase ČR zajistilo na úrovni EU nižší než průměrný schodek citelně přebytkové hospodaření krajů a obcí

Veřejné rozpočty ČR skončily v roce 2020 ve schodku odpovídajícím 6,2 procenta hrubého domácího produktu, v absolutním vyjádření necelých 348 miliard korun. Uvedený procentuální údaj je na poměry EU podprůměrně nízký, neboť EU jako celek vykazuje za loňský rok deficit čítající 6,9 procenta HDP, jak plyne z dnes zveřejněných údajů Eurostatu. ČR také společně se Slovenskem dopadla nejlépe mezi zeměmi Visegrádské skupiny. Slovensko vykazuje stejný deficit v poměru k HDP jako ČR, Polsko hospodařilo s veřejným schodkem sedmi procent HDP a Maďarsko dokonce 8,1 procenta HDP.

Pokud však bereme v potaz čistě hospodaření vlády, jejíž rozpočet je jednou částí veřejných rozpočtů (další jsou například rozpočty krajů a obcí), vykazuje Česko za loňský rok v rámci EU nadprůměrně vysoký výsledek. Deficit hospodaření Babišovy vlády totiž v roce 2020 představoval 6,4 procenta HDP (podle statistiky Eurostatu jde o necelých 361 miliard korun). Přitom EU jako celek vykazuje na úrovni vládního hospodaření schodek jen 5,9 procenta HDP. Vláda ČR si ovšem vedla nejlépe mezi vládami Visegrádských zemí, neboť slovenská vykazuje za rok 2020 deficit 6,7 procenta HDP, maďarská 7,3 procenta HDP a polská dokonce osmi procent HDP.

Obce a kraje v ČR hospodařily loni s přebytkem 0,3 procenta HDP (podle statistiky Eurostatu se jedná o 14,5 miliardy korun), který představuje nejvyšší úroveň přebytku na úrovních místních vlád mezi všemi zeměmi EU. Místní vlády ve Švédsku, Španělsku a Bulharsku se s Českem dělí o první příčku v pomyslném žebříčku zemí EU dle výše přebytku rozpočtů místních vlád. Průměr za celou EU na úrovni místních vlád za loňský rok odpovídá vyrovnanému výsledku hospodaření, tedy ani přebytku, ani schodku.

České místní vlády, tedy obce a kraje, vykazují v souhrnu přebytek dlouhodobě. Za léta 2015 až 2020 odpovídá průměrný výsledek jejich hospodaření přebytku 0,6 procenta HDP, což je za dané období nejvíce v celé EU. EU jako celek na úrovni místních vlád vykazuje za léta 2015 až 2020 průměrně hospodaření s přebytkem pouze 0,1 procenta HDP.

Úrok na veřejném dluhu ČR loni odpovídal 43,4 miliardy korun. To je ovšem až devátý nejvyšší údaj v novodobé historii ČR, tedy za období od roku 1993. Nejvyšším úrokovým nákladům čelila veřejná kasa ČR v roce 2012, kdy představovaly 57,8 miliardy korun. Úrokové platby ČR loni odpovídaly 0,8 procenta HDP, což je v rámci EU citelně podprůměrný údaj – průměr odpovídá 1,4 procenta HDP. Narostly však z hodnoty 0,7 procenta HDP v roce 2019. Jedná se o první meziroční nárůst hodnoty úrokových plateb v poměru k HDP od roku 2012. Méně než Česko na úrocích ve vztahu k HDP platilo loni Estonsko, Litva, Lotyšsko, Bulharsko, Dánsko, Švédsko, Finsko, Německo, Lucembursko a Nizozemsko.

Celkově lze loňské hospodaření veřejných rozpočtů ČR hodnotit v kontextu vývoje v EU příznivě. Je třeba doplnit, že veřejné kase ČR zajistily nadprůměrně příznivý výsledek svým v souhrnu poměrně citelně přebytkovým hospodařením obce a kraje. I bez jejich pozitivního přispění, čistě na úrovni vlády, skončilo loni hospodaření v ČR lépe než v dalších zemích Visegrádu, což je rovněž příznivý výsledek. Nutno však říci, že zásadní výzvě – zásadnější než v mnoha dalších zemích EU – budou veřejné rozpočty ČR čelit letos a příští rok, kvůli loni schválenému daňovému balíčku a zrušení superhrubé mzdy. Stále poměrně nízká úroveň úrokových plateb ČR ale signalizuje, že Česko má poměrně značný prostor na to, aby si s touto výzvou poradilo. Věrohodný plán pokrizové konsolidace veřejných rozpočtů ČR je však nutné představit co nejdříve, z minulosti věčně žít nelze.

Lukáš Kovanda, Ph.D.
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank

TRINITY BANK

Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má téměř 25 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 18 miliard Kč.

Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.

Více informaci na: www.trinitybank.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688