Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Makroekonomika  |  05.11.2020 07:29:55

ČNB na dnešním zasedání ponechá měnovou politiku beze změny (Ranní zpráva z finančního trhu)

Dnešní den bude o centrální bankách, zasedá totiž jak ČNB, tak i americký Fed. V obou případech však zřejmě k žádnému překvapení nedojde a nastavení měnových politik tak zůstane s největší pravděpodobností beze změny. Zveřejněny budou také výsledky tuzemských maloobchodních tržeb za září, které podle nás vzrostly meziročně o 0,7 %. To, že se ekonomice ve třetím čtvrtletí dařilo, však již víme. S příchodem druhé vlny pandemie a s následným uzavřením velké části maloobchodu je však jasné, že další měsíce opět přinesou o poznání horší výsledky.

Ke změně své politiky nepřistoupí ani americký Fed

Hlavní událostí dnešního ekonomického dění v tuzemsku bude zasedání České národní banky. To však svým výsledkem zřejmě nepřekvapí a centrální bankéři s největší pravděpodobností opět ponechají úrokové sazby beze změny. To očekává čtrnáct z patnácti analytiků oslovených agenturou Bloomberg. Měnová politika je podle ČNB i nadále dostatečně uvolněná. Podle posledních dostupných dat za září se totiž růst spotřebitelských cen stále pohyboval nad 3 %, což je i horní hranice tolerančního pásma centrální banky. Návrat inflace k dvouprocentnímu cíli bude navíc, jak podle nás tak i ČNB, jen pozvolný. Se zpřísňováním měnové politiky však ČNB spěchat také nebude, druhá vlna koronaviru totiž nejspíše povede k prohloubení poklesu české ekonomiky a její návrat na předkrizovou úroveň bude trvat delší dobu. Měnově politické úrokové sazby tak podle nás zůstanou na současné nízké úrovni alespoň do konce příštího roku.

Nejzajímavější z dnešního dění kolem ČNB tak bude její nová prognóza. Ta bude pravděpodobně obsahovat mírně vyšší výhled inflace, a to minimálně pro nejbližší měsíce. Vliv na to bude mít především jádrová inflace, která byla ve třetím čtvrtletí vyšší, než ČNB čekala. V opačném směru pak zřejmě ČNB přehodnotí svou prognózou HDP. Guvernér J. Rusnok již předznamenal, že ta by mohla zahrnovat vyšší pokles ekonomiky v letošním roce, než dosud očekávaných 8,2 %. Více se české měnové politice věnujeme v našich aktualizovaných Ekonomických výhledech, které jsou k dispozici zde https://bit.ly/KB20Q4C.

Zveřejněny dnes budou také výsledky tuzemských maloobchodních tržeb za září. Ty jen potvrdí to, co už víme, tedy že se české ekonomice ve třetím čtvrtletí dařilo. Maloobchodní tržby bez prodejů aut by tak podle nás měly meziročně vzrůst o 0,7 %. S příchodem druhé vlny pandemie a s následným uzavřením velké části maloobchodu je však jasné, že další měsíce opět přinesou o poznání horší výsledky. Více k našim měsíčním odhadům píšeme zde https://bit.ly/2Gv4UEC.

O nastavení měnové politiky v našich večerních hodinách rozhodne také americký Fed, ani zde se však změny nečekají.

Koruna dnes může reagovat na výsledek rozhodnutí centrální banky. Část trhu totiž očekává, že ČNB na dnešním jednání rozhodne o snížení základní repo sazby až téměř na nulu. Její stabilita na současné úrovni tak může nakonec vést k mírnému tlaku na silnější korunu.

Americké volby vnesly na trhy vyšší míru volatility

Není překvapením, že včerejšek byl ve znamení především amerických prezidentských voleb. V průběhu celého dne se již objevovaly různé odhady toho, který z kandidátů zvítězil a kdo se tedy nakonec stane 46. prezidentem Spojených států. Průběžné výsledky byly po celý včerejší den vyrovnané a nic nebylo jisté. S tím jak se vedení ve volbách přelévalo z jedné strany na druhou, tak i finanční trhy včera vykazovaly vyšší míru volatility. Kurz eura k dolaru se tak obchodoval v širším pásmu 1,1620 až 1,1760. To se odrazilo také ve vyšší volatilitě měn středoevropského regionu, včetně české koruny. Ta se včera obchodovala jak za více než 27 CZK/EUR, tak ale i za méně než 26,80 CZK/EUR. Evropské akciové trhy otevřely výrazně níže, v průběhu dne však vesměs rostly a v odpoledních hodinách byly ve srovnání s předchozím dnem výše.

Říjnové výsledky amerického ADP reportu zklamaly. Podle nich na americkém trhu práce vzniklo v soukromém sektoru v průběhu října jen 365 tis. nových pracovních míst, ve srovnání se zářím tedy asi o polovinu méně. Analytici přitom očekávali mírnější pokles na 643 tis. Oživení americké ekonomiky tak zjevně zpomaluje, když i tady dochází k obnovenému šíření koronaviru. Ve srovnání s Evropou zde však prozatím nebyla zavedena tak přísná opatření, která by omezila chod ekonomiky. Obavy z toho, že se tak může stát, jsou však již patrné na nižším ekonomickém sentimentu. To dokazuje ISM index z oblasti služeb, který klesl ze zářijových 57,8 b. na 56,6 b. v říjnu, tedy více než trh čekal. Oproti evropským indikátorům PMI ze služeb se však ISM index i nadále nachází v pásmu expanze. Zatímco důvěra ve službách se celosvětově snižuje, výrobní sektor překvapuje i nadále dobrými výsledky a důvěra tamních podnikatelů tak stále roste.

Autor: Martin Gürtler

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688