Vladimír Urbánek
(Kurzy.cz)
Makroekonomika  |  19.10.2020 10:31:47

Tento týden bude z pohledu dat vcelku klidný


Následující týden bude z pohledu tuzemských dat klidný. Naše pozornost tak bude zaměřena především na indikátory sentimentu, které poodhalí rizika pro ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí. Na výsledky si ale budeme muset počkat na konec týdne.

Dnes je v kalendáři pouze údaj o srpnové stavební produkci v eurozóně. Stavební produkce po úderu koronaviru úzce následovala vývoj průmyslové výroby, která v srpnu zpomalila, a je tak rizikem pro dnešní výsledek. V červenci došlo k růstu o 0,2 %, což v meziročním vyjádření znamenalo pokles o 3,8 %.

V úterý z Německa dorazí údaj o cenách průmyslových výrobců, které by měly v září prohloubit meziroční pokles z -1,2 % na -1,4 %.

Odpoledne bude zveřejněna informace o započatých rezidenčních stavbách v USA. Dle odhadu trhu mělo v září dojít k nárůstu z 1,4 na 1,5 milionu. Na jihu USA lze po srpnovém hurikánu Laura počítat s nárůstem výstavby, který bude ovšem tlumen slabým vývojem na západě země, jež nedávno ochromily rozlehlé požáry.

Po prázdném středečním ekonomickém kalendáři se ve čtvrtek dozvíme předběžný údaj o říjnové spotřebitelské důvěře v eurozóně. Trh očekává zhoršení z -13,9 na -15. Na výsledek by měla mít negativní vliv pandemická situace, která vede k vyšší obezřetnosti spotřebitelů a pravděpodobně ke zhoršení výhledu vlastní finanční situace.

Odpoledne z USA dorazí statistika o žádostech o podporu v nezaměstnanosti. Analytici očekávají oproti předchozímu týdnu pokles o 50 tisíc na 848 tisíc. Pokračující žádosti by měly dále klesnout. To však nereflektuje zlepšení na trhu práce ale spíše fakt, že přibývá počet lidí, kteří již vyčerpali 26 týdnů podpory.

V pátek dorazí předběžné výsledky říjnového průzkumu mezi nákupními manažery (PMI) z eurozóny i USA. V eurozóně bychom měli být i nadále svědky rozdílných výsledků v sektoru výroby a služeb. Rostoucí vládní opatření cílené na omezení šíření Covid-19 snižují příležitosti spotřebitelů. Výrobní sektor je na druhé straně více odolný. V září dokonce vzrostl objem nových zakázek nejrychleji od února 2018. To by mělo mít alespoň v krátkodobém horizontu pozitivní vliv na výhled v zaměstnanosti a produkci. Naší vídeňští kolegové tak očekávají mírné zlepšení PMI ve výrobě z 53,7 na 53,9. Naopak ve službách by mělo dojít k poklesu ze 48 na 47,2.

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688