Makroekonomika  |  13.08.2020 12:23:58

Inflace znovu vzrostla

Spotřebitelské ceny v červenci meziročně stouply o 3,4 %, což odpovídá zvýšení o 0,4 % oproti červnu. Růst inflace byl ovlivněn především zvýšením cen ve složce rekreace a kultura. V této kategorii zaznamenaly výrazný růst ceny dovolených s komplexními službami, které se zvýšily o 23,2 % v porovnání s minulým měsícem. Během července pokračoval i růst cen pohonných hmot a olejů o 4,4 %, což přispělo k meziměsíčnímu růstu spotřebitelských cen. V sektoru potravin byly vyšší především ceny nealkoholických nápojů o 2,7 %. Naopak na snižování meziměsíční celkové úrovně spotřebitelských cen se projevily nižší ceny potravin a nealkoholických nápojů. Směrem dolů se pohybovaly zejména ceny zeleniny (12,2 %), brambor (28,0 %), ovoce (6,0%), vepřového masa (3,3 %) a cukru (10,1%). 

Na vrcholu letní sezóny byly tak spotřebitelé ochotni tolerovat vyšší ceny oproti minulému měsíci. Avšak růst cen v sektorech rekreací a kultury a stravování a ubytování mohl být brzděn snížením sazby daně, a to na 10 %, platné od 1. července 2020. Pozitivní vliv na inflaci měly i změny regulovaných cen a jiných administrativních opatření. Spolu s růstem cen pohonných hmot a olejů se tak jednalo o nákladovou inflaci.
 

V meziročním porovnání rostly zejména ceny tabáku a lihovin, které za rok zdražily o 10,5 %. Za nimi v závěsu byly ceny potravin a nealkoholických nápojů, kde ceny uzenin vzrostly oproti červenci 2019 o 10,3 % a ceny vajec o 9,4 %. Zvýšily se i ceny nájemného z bytu o 2,8 %, vodného o 1,7 % stočného o 1,5 %. Ceny elektřiny přidaly 7,6 % a zemního plynu 0,4 %. V sekci stravování a ubytování vzrostly ceny stravovacích služeb o 5,6 %. Restaurace a hotely tak pravděpodobně doháněly výpadky tržeb během karanténních opatření. Avšak se sníženou sazbou daně mají v příštích měsících prostor pro případné zlevňování.

Vzhledem k dosavadnímu vývoji jsme zrevidovali naší prognózu na příští období. Předpokládáme, že inflace do konce roku neklesne na 2,0% cíl České národní banky. Nicméně nadále počítáme s postupným snižováním dynamiky spotřebitelských cen. Nevidíme tak v dohledné době ze strany České národní banky důvod ke změně úrokových sazeb jakýmkoliv směrem. K poklesu růstu cen bude postupně napomáhat posilování koruny ve zbytku letošního roku. Tento efekt bude záviset na vývoji inflace u obchodních partnerů české republiky. Negativní vliv na růst spotřebitelských cen bude mít i mírný nárůst tuzemské nezaměstnanosti a zpomalování růstu mezd, což omezí koupěschopnost.

Autor: David Vagenknecht, analytik
Editor: Vít Hradil, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688