Research (Česká spořitelna)
Makroekonomika  |  23.04.2020 09:29:35

Zadlužení evropských zemí se snížilo

Eurostat během včerejšího dne vydal notifikaci dluhu a deficitu vládních institucí. Na základě těchto údajů, pokleslo zadlužení eurozóny během roku 2019 na hodnotu 84,1 % vyjádřeno v poměru k HDP (viz graf). V roce 2018 totožný ukazatel dosáhl 85,8 %. V rámci celé EU činilo loni zadlužení 77,8 %. Nejnižší dluh v relativním vyjádření vykázalo Estonsko (8,4 %), Bulharsko (20,4 %), Lucembursko (22,1 %) a v neposlední řadě Česko (30,8 %). Na opačném konci žebříčku se pak nacházelo Řecko (176,6 %) jakožto nejzadluženější země EU a Itálie (134,8 %). Co se týká vládního deficitu, ten v roce 2019 činil 0,6 % HDP, a to jak v EMU, tak EU. Oproti předchozímu roku (-0,4 %) byl deficit mírně vyšší.

V současné chvíli se mohou loňská data zdát zcela lhostejná. Avšak není tomu tak. Mimo jiné poskytují informaci o pozici jednotlivých zemí, na jejímž základě lze hodnotit, které ekonomiky disponují dostatečným prostorem pro fiskální stimuly a která hospodářství se v důsledku pandemie budou potýkat s významnými problémy.

Fiskální opatření, jejichž cílem je zmírnění negativních důsledků pramenících z karanténních restrikcí, zapříčiní nárůst absolutního i relativního dluhu zemí. Česko by se však mělo i nadále držet mezi zeměmi s nejnižším relativním zadlužením.

Naopak jižní země EU v čele s Itálií budou zasaženy velmi tvrdě, když navíc problematika dluhu může vyvolávat obavy u mnoha investorů. I proto plánuje italská vláda pozvolné nastartování ekonomiky. Dosavadní zprávy praví, že by se tak mělo dít od 4. května. Jih země, který byl pandemií v porovnání se severem zasažen mírněji, však i nadále vykazuje značné známky obav z budoucího vývoje. Již před karanténou činila míra nezaměstnanosti v jižní oblasti 18 %. Současná recese tak povede k dalšímu nárůstu nezaměstnanosti a poklesu životní úrovně mnoha lidí. Itálie se navíc potýká s problematikou vysoké míry nezaměstnanosti v rámci skupiny mladých lidí. To mimo jiné způsobuje komplikace i lidem ve středním věku. Tato generace pak bývá označována jako „sendvičová“, když se musí postarat jak o své rodiče, tak o své nezaopatřené děti a nachází se mezi těmito skupinami.

Nicole Gawlasová, analytik České spořitelny 

Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu. Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.

Více informací na: www.csas.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Přečtěte si také:

24.01.2018Zadlužení zemí EU klesá… alespoň relativně ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
24.01.2016Zadlužení zemí EU se snižuje… hlavně relativně Ekonomický deník (Ekonomický deník)



Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688