Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Makroekonomika  |  27.03.2020 16:33:24

ČNB si ještě všechnu munici nevystřílela (Komentář)

Koruna tento týden jak na houpačce

Česká koruna vůči euru zažívala i v tomto týdnu kurzové veletoče. V celotýdenním hodnocení ale skončila koruna v podstatě beze změny. Počátek týdne přinesl její oslabení z hodnot kolem 27,20 CZK/EUR směrem ke 27,80 CZK/EUR. Tuzemská měna opět doplatila na rizikovou averzi na globálních trzích. Situaci nepomohla ani informace ministryně financí, že se s guvernérem ČNB dohodli na možnosti odkupu státních dluhopisů. Trh se začal na rychlé uvedení nějakého programu kvantitativního uvolňování do praxe připravovat.

ČNB nakonec na svém čtvrtečním zasedání tak agresivní nebyla, výsledkem čehož se kurz koruny vrátil k hodnotám u hladiny 25,20 CZK/EUR, kde se držel i v průběhu dnešní seance. ČNB sice snížila sazby výrazněji (o 75 bb), než čekali analytici; samotný trh ale s tímto krokem počítal. Program kvantitativního uvolňování si ČNB ponechá v instrumentáriu v případě zhoršení situace. Primárně bychom ho čekali v situaci nestability na dluhopisovém trhu, kdy by zejména zahraniční vlastníci českého dluhu z trhu utíkali. Z pohledu úrokových sazeb je ČNB dále připravena sazby snížit. Podle nás k tomu nejpozději do dalšího řádného zasedání 7. května může dojít.

Z kurzového pohledu je klíčová informace, že ČNB má podle guvernéra ČNB J. Rusnoka interně pevně stanovenou hladinu, na které bude intervenovat. Samozřejmě, že hodnota této úrovně je jedno z nejstřeženějších tajemství. Toto samotné prohlášení představuje významnou verbální intervenci ve prospěch koruny.

Ani euro proti dolaru tento týden jasný trend nenašlo

Nejenom koruna, ale obecně všem rizikovějším aktivům pomohlo určité zmírnění napětí a první náznak stabilizace či poklesu rizikové averze na trzích. Patrné to bylo zejména na globálních akciových trzích. Přes přetrvávající vysokou volatilitu v tomto týdnu zakončí nejvýznamnější evropské či americké akciové indexy týden se ziskem. Tento týden byl opět ve znamení razantních kroků ze strany hospodářských politik na obou stranách atlantického oceánu. Americký Fed je připraven provádět kvantitativní uvolňování bez jakéhokoliv omezení, Donaldu Trumpovi se přes kongres podařilo prosadit výrazný fiskální stimul (1 bil. USD), zrovna tak jako například v Německu (750 mld. EUR). První ekonomické indikátory mimo Čínu začínají strašit. PMIEvropě za březen potvrdily primární dopad do sektoru služeb, průmysl se v březnu relativně držel. Velkým varováním skončila včerejší týdenní data o počtu nových nezaměstnanýchUSA. Ve světle těchto událostí jsme žádný velký pohyb na trhu euradolarem v tomto týdnu nezaznamenali.

Autor: Jan Vejmělek

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688