Makroekonomika  |  17.09.2019 14:58:37

Okénko trhu - Tomáš Holub komentoval budoucí nastavení měnové politiky

Zářijový ZEW index očekávání vykázal znatelné zlepšení v Německu i v eurozóně, když se v obou případech odrazil od bezmála osmiletých minim, na kterých se nacházel v srpnu. Evropský index se tak nyní drží na úrovni -22,4 bodu (z předchozích -43,6) a ten německý na -22,5 (z -44,1). Za zlepšením nálady investorů s největší pravděpodobností stojí přístup Evropské centrální banky, která demonstruje odhodlání stimulovat evropskou ekonomiku všemi prostředky a také zdánlivé uklidnění americko-čínských obchodních rozepří. Navzdory zářijovému zlepšení se ovšem index z dlouhodobého pohledu nadále nachází varovně nízko a podle dosavadních zkušeností z něj lze usuzovat, že ani ve čtvrtém kvartále tohoto roku se německá ekonomika k růstu nevrátí. Ani hodnocení současné situace podle ZEW indexu nezavdává mnoho důvodů k radosti. V Německu zaznamenalo další pokles, tentokrát na úroveň -19,9 bodu, což je nejhorší hodnota od roku 2010

Člen bankovní rady České národní banky Tomáš Holub se v rozhovoru pro agenturu Bloomberg vyjádřil k budoucímu nastavení české měnové politiky. Podle jeho názoru se ČNB bude v nejbližší době rozhodovat spíše mezi stabilitou sazeb a jejich eventuálním zvýšením, nežli snížením. Trhy podle něj přeceňují pravděpodobnost, že čeští bankéři brzy napodobí své americké či evropské kolegy a nastoupí cestu měnového uvolnění. Jako nejpravděpodobnější tak v tuto chvíli vidí variantu stability sazeb s tím, že proinflační tlaky z domácí ekonomiky budou i bez zásahu ČNB tlumeny zpomalující ekonomickou aktivitou v zahraničí. Pokud nedojde k výraznému zhoršení situace v globální ekonomice, dokáže si Holub představit i udržení stávající sazby až do dalšího cyklu jejího zvyšování, který by mohl započít, jakmile se vzpamatuje evropské hospodářství. 

Japonsko a USA nalezly shodu nad novou obchodní dohodou. Ta bude zahrnovat závazek americké vlády nezvyšovat cla na japonská auta výměnou za příslib Japonců, že během sedmi let postupně sníží cla na americká vína až na nulu.

Česká měna si v poslední době oblíbila okolí kurzu EUR/CZK 25,86, ze kterého se vychyluje jen výjimečně. Dnes se vydala cestou mírného oslabení, nicméně prozatím pouze k hladině EUR/CZK 25,90.

Autor: Vít Hradil, analytik
Editor: Luboš Růžička, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688