Vladimír Urbánek
(Kurzy.cz)
Makroekonomika  |  03.09.2019 15:29:21

Které národy EU v Česku utrácí nejvíce?


Dlouhodobě v Česku „nechávají“ z národů EU nejvíce peněz Němci. Při svých pobytech na jednu a více nocí (nepočítají se tedy krátké návštěvy bez jediného přenocování) utratili v ČRroce 2017 dle čerstvých údajů Eurostatu celkem 1,06 miliardy eur. Poprvé minimálně od roku 2012 překročily jejich výdaje v ČR právě jednu miliardu eur.

S velkým odstupem druzí jsou Poláci, kteří v Česku v roce 2017 utratili při svém pobytu 263,6 milionů eur. Na třetím místě se umisťují Francouzi, kteří tu nechali 215,1 milionu eur. Následují Maďaři (176,4 miliony eur), Rakušané (169,7), Slováci (156,9) a Španělé (145,7).  

V zemích Evropské unie Češi při svých pobytech roku 2017 utratili celkem 2,17 miliardy eur. První příčku v tomto ukazateli obsazují opět Němci, kteří při zahraničních pobytech ne území EU utratili roku 2017 celkem 49,47 miliardy eur. Druzí jsou s odstupem Francouzi. Ti na území EU s výjimkou své vlastní domoviny realizovali výdaje čítající 15,61 miliardy eur. Následují Nizozemci s 11,02 miliardy eur, Rakušané (7,16 miliardy eur), Španělé (7,08), Dánové (6,34), Finové (5,81), Italové (5,57) a Poláci (5,04).

Výše výdajů při zahraničních pobytech pochopitelné odráží v prvé řadě lidnatost a ekonomickou výkonnost (hrubý domácí produkt na obyvatele) dané země. Roli ale hraje také popularita turismu jako taková a možnosti turistiky ve vlastní zemi.

Například v Nizozemsku jsou tyto možnosti omezenější než třeba ve Španělsku či Itálii, což jsou mnohem rozlehlejší země disponující jako přímořskými letovisky, tak vysokými pohořími, vhodnými jak pro letní, tak zimní turistiku. To z podstatné části pomáhá vysvětlit, proč jsou výdaje méně početných Nizozemců na území EU zhruba dvojnásobné oproti výdajům Italů a citelně vyšší než útraty Španělů. Je také zřejmé, že roli hraje nejen dlouhodobá ekonomická výkonnost, ale také momentální stav ekonomiky, který je ve Španělsku a zejména v Itálii horší než například opět v Nizozemsku nebo Dánsku.  

Údaje nezahrnují výsledky Velké Británie, která však s největší pravděpodobností ke konci letošního října Evropskou unii opustí.

 

Lukáš Kovanda, Ph.D.

Hlavní ekonom, CZECH FUND
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688