ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
Makroekonomika  |  31.07.2019 11:49:47

Fed (po)otáčí kormidlo, ostatní se přidávají

Americká centrální banka dnes poprvé v této dekádě sníží hlavní úrokovou sazbu. Oproti minulým epizodám se však tentokrát Fed ocitá na prahu nového cyklu s výrazně nižšími sazbami (2,25 - 2,50 %), a tudíž s omezeným manévrovacím prostorem. Tento fakt nicméně nemusí - alespoň prozatím - centrální bankéře dvakrát trápit, neboť americká ekonomika není v situaci, která by si agresivní povolování měnových šroubů žádala.

Třebaže nejnovější čísla značí mírné zpomalení růstu, celková kondice americké ekonomiky zůstává solidní. Pokrizová hospodářská expanze se tento měsíc stala vůbec nejdelší v moderní americké historii (minimálně od roku 1854, odkdy NBER eviduje data), byť je pravdou, že s průměrným roční růstem 2,3 % patří k těm nejslabším. Možná ještě přesvědčivější je tak pohled na trh práce, respektive míru nezaměstnanosti, která se aktuálně pohybuje na padesátiletém minimu. V tomto kontextu můžeme plánované uvolnění měnové politiky zařadit do škatulky tzv. „insurance cut“, tj. preemptivní snížení sazeb (my počítáme na horizontu 12M se snížením o 50 bp), motivované obavou z dopadů obchodních válek nebo nízkých inflačních očekávání.

Holubičí obrat Fedu pak pochopitelně výrazně zamíchá kartami také na rozvíjejících se trzích. Rozvolnění globálních měnových podmínek již využili centrální bankéři v Jižní Koreji, Indonésii, JAR nebo Rusku, které odstartovaly cyklus snižování sazeb ještě před Fedem. Extrémním případem je pak Turecko, kde politický tlak prezidenta rezultoval dokonce v pokles sazeb o 425 bp. Dohromady to svědčí o výrazně komfortnější pozici těchto ekonomik, které se nyní mohou ze strany centrálních bank dočkat dodatečných měnových stimulů, aniž by se jejich měny dostaly pod masivní tlak.

Vyčkávací taktiku naproti tomu zvolila Česká národní banka, která - navzdory nastavení trhu ve prospěch agresivního snižování sazeb - doposud kurz měnové politiky dramaticky nezměnila. Její reakční funkce bude nicméně muset brát v potaz nejen politiku Fedu, ale také ECB, která chystá další kolo měnové expanze na září. Už jen proto bude zajímavé sledovat čtvrteční zasedání ČNB a zejména její novou prognózu, která napoví, zda i čeští centrální bankéři nemají v plánu postupně otáčet kormidlo...


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688