Makroekonomika  |  05.06.2019 15:48:48

Okénko trhu: Disciplinární řízení proti Itálii kvůli rozpočtové nekázni

Maloobchodní tržby bez započtení prodejů automobilů v dubnu meziročně vzrostly o 6,9 %, tedy znatelně více, než se očekávalo. Celkové tržby včetně motoristického segmentu se ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku zvýšily o 4,8 %. Vlivem Velikonoc si meziročně významný nárůst připsaly prodejci potravinářského zboží, kteří prodali o 10,4 % více. České spotřebitele tak navzdory množícím se zprávám o zpomalování globální i tuzemské ekonomiky evidentně stále neopouští nákupní apetit. I v nadcházejících měsících od nich lze, vzhledem ke strmě rostoucím mzdám a de facto nulové nezaměstnanosti, očekávat pokračující utrácení. Tím budou dodávat české ekonomice žádoucí domácí zdroj poptávky v situaci, kdy export pomalu ale jistě slábne z důvodu uvadající ekonomické kondice u našich vývozních partnerů, hlavně tedy Německa.

Evropská komise dnes odstartovala disciplinární řízení proti Itálii ve věci nerespektování pravidel rozpočtové odpovědnosti. Komise Italům vyčítá nedostatečné úsilí o snížení státního zadlužení, které dosahuje 132 % HDP. Konkrétně od italské vlády EU očekávala pokrok v postihování daňových úniků, zlepšení fungování konkurenčního prostředí a snížení podílu nákladů důchodového systému na veřejných výdajích. Podle komise je Itálie v současné situaci vystavena příliš vysokému riziku v případě náhlé změny nálad na finančních trzích. Pokud nedojde ke zjednání nápravy, může EU italské vládě v konečném důsledku udělit pokutu až do výše 0,2 % HDP, nicméně historicky ke skutečnému udělení sankcí členské zemi v podobných případech dosud nikdy nedošlo. V sázce tak bezprostředně je spíše reputace italské ekonomiky, což se okamžitě projevilo na italské burze, která odepsala 0,7 %. Naproti tomu italští vládnoucí politici situaci vnímají spíše jako projev zvůle EU vůči jejich vlasti a za zprávou komise vidí politické intriky. 

Americká centrální banka Fed slovy svého předsedy Rady guvernérů nevyloučila možnost snížení základních úrokových sazeb v reakci na eskalující obchodní spory USA se zbytkem světa, hlavně tedy s Čínou a nově i s Mexikem. Oproti dosavadním poměrně striktním vyjádřením o stabilním výhledu monetární politiky se tak jedná o lehkou změnu v rétorice a americké, asijské i evropské akciové trhy na ni reagovaly znatelným růstem

Česká koruna od začátku tohoto týdne posílila o více než 0,8 % a překonala hranici EUR/CZK 25,7. Momentálně se pohybuje okolo úrovně 25,65 a je tak nejsilnější za poslední měsíc. Za tímto vývoje ovšem pravděpodobně stojí globální spíše než tuzemské vlivy.


Autor: Vít Hradil, analytik
Editor: Eliška Jelínková, analytička
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688