Makroekonomika  |  18.04.2019 15:00:12

I na počátku 2. čtvrtletí zůstala německá průmyslová výroba ve výrazném útlumu

I na počátku 2. čtvrtletí zůstala německá průmyslová výroba ve výrazném útlumu, což potvrdil dnes zveřejněný index nákupních manažerů PMI. Oproti předchozímu měsíci sice jeho hodnota lehce vzrostla, když dosáhla 44,5 b., nicméně stále setrvává poblíž nejnižších úrovní zaznamenaných v roce 2012. Některé další indikátory z německé ekonomiky vzbuzovaly v posledním období jistou míru optimismu, což vedlo i k vyšším tržním očekáváním ohledně dubnového PMI. Podle odhadů manažerů však pokračoval pokles průmyslové produkce v největší evropské ekonomice již čtvrtý měsíc v řadě. Příznivá situace naopak panuje v sektoru služeb, kde si index PMI dále polepšil na sedmiměsíční maximum 55,6 b. Právě sektor služeb pomohl vytáhnout celkový kompozitní index PMI lehce nad 52 bodů. Po dnešním zveřejnění dat ztratilo euro proti dolaru 0,4 % a aktuálně se obchoduje na hranici 1,124 USD/EUR. Vzrostla cena 10-letých německých bondů, jejich výnos se však propadl.

Situace v Německu se projevuje i v datech za celou eurozónu. I zde se průmyslový PMI udržuje v pásmu recese, i když nedosahuje tak nízkých hodnot jako v případě Německa (47,8 bodu). Podobně i pozitivnější vývoj ve službách vytáhl celkový kompozitní PMI pro eurozónu lehce nad 51 bodů. Stejné ukazatele budou dnes navečer zveřejněny ve Spojených státech. Co se týká průmyslu, je situace v USA zcela odlišná od eurozóny. I přes poklesy průmyslového PMI v posledních měsících se index stále drží v pásmu expanze a pro duben trh předpokládá jeho zvýšení na 52,8 bodů.

Ceny průmyslových výrobců v Německu v březnu oproti předchozímu měsíci poklesly o 0,1 %, v meziročním srovnání došlo ke zvolněním dynamiky na 2,4 %. Výrobní ceny bez zahrnutí energií se však zvýšily pouze o 1,2 %. To dokládá nízké tlaky na růst cen základního zboží, což přispívá i k nižší dynamice spotřebitelských cen. Podle včera zveřejněného druhého odhadu březnová inflace v eurozóně poklesla na 1,4 % a dále se vzdálila od inflačního cíle. V jejím rámci pak jádrová složka dosáhla pouze 0,8 %. Ani v dalších měsících neočekáváme výraznou změnu cenového růstu, průměrná inflace v eurozóně by se tak měla v letošním roce pohybovat jen mírně nad 1 %.

Autor: Luboš Růžička, analytik
Editor: Eliška Jelínková, analytička
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688