Makroekonomika  |  02.08.2018 15:42:02

ČNB zvýšila podruhé v řadě své úrokové sazby

Bankovní rada ČNB dnes jednomyslně rozhodla opět zvýšit svou základní úrokovou sazbu. Dvoutýdenní repo sazba tak byla navýšena na úroveň 1,25 %, lombardní na 2,25 % a poprvé byla zvýšena i diskontní sazba na 0,25 %.

Česká ekonomika si vyšší úrokové sazby bezpochyby zaslouží. Situace v ekonomice a na finančních trzích se výrazně liší od původních předpokladů centrální banky. Koruna je výrazně slabší ve srovnání s květnovou prognózou banky a meziroční míra inflace v červnu vyskočila na 2,6 %, což je o sedm desetin procentního bodu vyšší hodnota, než jakou očekávala ČNB. K tomu se přidává dlouhodobě přehřívající se trh práce a nejrychlejší růst reálných mezd od roku 2003.

Centrální banka ve své nové prognóze snížila svůj odhad růstu ekonomiky na letošní rok pod očekávání trhu. Ke stejnému kroku přistoupilo na začátku týdne i ministerstvo financí. Naopak razantního navýšení se dočkala prognóza míry inflace, která se z původní trajektorie pod dvouprocentní hranicí vyšvihla nad úroveň 2,5 % v následujících čtyřech čtvrtletí. Naše prognóza s tak vysokou inflací nepočítá, ale shodujeme se, že zůstane nad dvouprocentní hranicí v horizontu prognózy. Za těchto předpokladů ČNB počítá s dalším růstem sazeb ještě v tomto roce a s jejich stabilitou v roce příštím. Tímto posunem se centrální banka přiblížila k našim očekáváním a i očekáváním trhu, co se týče růstu sazeb v tomto roce (2T repo sazba ke konci roku na úrovni 1,25 %). ČNB ale naopak nepředpokládá růst sazeb v roce 2019 ve víře, že koruna posílí prudce pod úroveň 25,0 korun za euro. Podle naší prognózy, která nepočítá s tak prudkým posílením koruny, centrální banka zvýší sazby v roce 2019 ještě dvakrát. Dvoutýdenní repo sazba by tak na konci roku 2019 měla být na úrovni 2,0 %.

Je tak zřejmé, že tempo růstu sazeb bude i nadále řídit vývoj koruny, která je v současnosti největším rizikem dalšího vývoje. Koruna je už nějakou dobu pod vlivem globálních faktorů a negativní sentiment na trzích tak bude brzdit její posilování i po zbytek roku. Návrat k posilování je pak podmíněno snížením globálního rizika vyplývajícího z eskalace protekcionistických tendencí a politické nejistoty v Evropě (Itálie, Brexit).


Autor: František Táborský, analytik
Editor: Helena Horská, hlavní ekonomka
Ekonomický výzkum Raiffeisenbank a.s.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688