Markéta Höfferová (Kurzy.cz)
Makroekonomika  |  13.07.2018 11:08:03

ČNB dnes zveřejnila záznam z minulého jednání Rady: Trh práce je přehřátý a generuje inflační tlaky


Záznam z jednání bankovní rady ČNB dne 27. června 2018

Přítomni: Jiří Rusnok, Vladimír Tomšík, Vojtěch Benda, Oldřich Dědek, Marek Mora, Tomáš Nidetzký.

Jednání bankovní rady bylo zahájeno prezentací čtvrté situační zprávy, která vyhodnotila nově dostupné informace a jejich vliv na naplňování makroekonomické prognózy ze třetí situační zprávy. Inflace se v průběhu druhého čtvrtletí postupně zvyšovala, přičemž v květnu mírně přesáhla 2% cíl. Oproti prognóze vyšší květnová inflace byla způsobena zejména rychlejším růstem cen pohonných hmot a potravin, v menší míře i lehce vyšší jádrovou inflací.

Růst české ekonomiky v prvním čtvrtletí v souladu s prognózou zpomalil. Toto zpomalení však bylo poněkud výraznější, než centrální banka očekávala, což souviselo zejména se silnějším záporným příspěvkem čistého vývozu a menší tvorbou zásob. O něco pomalejší růst přitom vykázala i spotřeba domácností, její dynamika však zůstává robustní. Naopak fixní investice a vládní spotřeba přispěly k ekonomickému růstu výrazněji, než prognóza předpovídala. Indikátory z trhu práce svědčí o jeho pokračujícím přehřívání. Zaměstnanost v prostředí silné poptávky po práci dále výrazně rostla a překonala prognózu. Nezaměstnanost dle očekávání klesala již jen mírně. Růst mezd v prvním čtvrtletí podle očekávání dále zrychlil. V tržních odvětvích mzdová dynamika lehce zaostala za predikcí, v netržních odvětvích ji naopak překonala. Podrobnější diskusi rizik stávající prognózy inflace lze nalézt v komentáři ke Grafu rizik inflační prognózy (GRIP).

V diskusi navazující na prezentaci situační zprávy vyhodnotili členové bankovní rady rizika prognózy inflace na horizontu měnové politiky jako proinflační. Jako nejvýznamnější proinflační faktor byl opakovaně zmíněn vývoj kurzu koruny, který se ve srovnání s prognózou pohybuje na slabší úrovni. Panovala shoda, že slabší kurz vytváří prostor pro zpřísňování měnových podmínek v jejich úrokové složce, což také podpoří dosahování cíle finanční stability.

Bylo několikrát zmíněno, že oslabení koruny souvisí s odlivem kapitálu z rozvíjejících se ekonomik do dolarových aktiv z důvodu nárůstu globálních nejistot a že tento jev může přetrvávat delší dobu. Na druhou stranu bylo řečeno, že v režimu volně plovoucího kurzu jsou výkyvy v řádu několika procent běžné, přičemž současné oslabení kurzu koruny ve druhém čtvrtletí lze považovat spíše za mírné, a to jak z pohledu historické volatility, tak ve srovnání s pohyby ostatních měn ve středoevropském regionu. V tomto kontextu bylo připomenuto, že prognóza kurzu koruny není ani závazek, ani preferovaná hodnota kurzu z pohledu ČNB. Jeho slabší úroveň oproti prognóze indikuje prostor pro zvýšení úrokových sazeb, a umožňuje tak další krok ve směru normalizace měnové politiky.

Poslední vývoj zahraničních výrobních cen, v němž se projevuje růst cen komodit, byl hodnocen jako proinflační riziko v krátkém období. Na druhou stranu bylo několikrát řečeno, že globální nejistoty spojené s rizikem eskalace obchodních válek a dopady brexitu mohou způsobit, že v delším horizontu bude zahraničí působit naopak protiinflačně. Vícekrát zaznělo, že v současné době není možné přesně kvantifikovat střednědobý vliv globálních nejistot na domácí ekonomiku. V této souvislosti bylo řečeno, že je potřeba jejich naplňování pečlivě sledovat.

Bylo uvedeno, že spotřeba robustně roste a že domácí ekonomika na rozdíl od vnějšího prostředí nepředstavuje zdroj nejistot. Růst spotřeby domácností generuje stabilní inflační tlaky. Trh práce byl opakovaně hodnocen jako přehřátý a generující nákladové inflační tlaky z důvodu vysokého růstu mezd. Dále bylo zmíněno, že růst produktivity práce nemusí být natolik vysoký, aby kompenzoval tyto nákladové tlaky. Nicméně zaznělo také, že ačkoliv vyšší pozorovaná květnová meziroční inflace představuje proinflační riziko, její vliv na budoucí plnění inflačního cíle by neměl být přeceňován.

Po projednání situační zprávy bankovní rada ČNB jednomyslně zvýšila limitní úrokovou sazbu pro dvoutýdenní repo operace o 25 bazických bodů na 1 %. Současně zvýšila lombardní sazbu o 50 bazických bodů na 2 % a ponechala diskontní sazbu na úrovni 0,05 %. Pro toto rozhodnutí hlasovali Jiří Rusnok, Vladimír Tomšík, Vojtěch Benda, Oldřich Dědek, Marek Mora a Tomáš Nidetzký.

Zapsal: Jan Brůha, sekce měnová


Graf rizik inflační prognózy (GRIP)

Graf rizik inflační prognózy (GRIP) - 4. SZ

4. Situační zpráva 2018

Sekce měnová hodnotí bilanci rizik prognózy ze Zprávy o inflaci II/2018 jako proinflační a jdoucí ve směru vyšší trajektorie úrokových sazeb. V simulaci GRIPu působí souběžně v tomto směru mírné vlivy vyšší domácí inflace, slabšího měnového kurzu a vyššího výhledu zahraničních cen. Působení domácí reálné ekonomiky je vůči prognóze jen lehce protiinflační. Dosavadní vývoj domácích úrokových sazeb odpovídá predikci.

Nad rámec simulace GRIPu by výše uvedená proinflační rizika mohla být dále zesilována přetrváním slabšího kurzu koruny vůči stávající prognóze i v následujících čtvrtletích. Tato prognóza očekává skokové posílení kurzu již v příštím čtvrtletí, avšak globální faktory působící na aktuálně slabší hodnoty kurzu ve srovnání s prognózou zřejmě přetrvají delší dobu. Na druhou stranu v poslední době zesilují vnější rizika ekonomického růstu směrem dolů.


ČNB.cz

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

ČNB dnes zveřejnila záznam z minulého jednání Rady: Trh práce je přehřátý a generuje inflační tlaky

Diskuze a názory uživatelů na téma: ČNB dnes zveřejnila záznam z minulého jednání Rady: Trh práce je přehřátý a generuje inflační tlaky

Na dané téma nejsou žádné názory.


Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

St 16:16  Okénko trhu: Brexit je zásadní i pro tuzemskou ekonomiku Markéta Höfferová (Kurzy.cz)
St 15:34  Výsledek polského průmyslu za leden je příslibem i pro česká data (Komentář) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
St 15:06  Fed zvýší sazby, prostě proto, že může Patria (Patria Finance)


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Školení Počasí

Kalkulačka

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Důchody

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Podílové fondy

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2019

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies