Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)
Makroekonomika  |  04.06.2002 10:12:26

Průměrná mzda v 1Q překročila 14 000 Kč


Mzdová diferenciace se prohloubila
Mzdy - informace za 1. čtvrtletí 2002 1)

Průměrná mzda v 1. čtvrtletí 2002 činila 14 204 , což je o 933 (7,0 %) více než ve stejném období roku 2001. Tento údaj se vztahuje k 3 076,3 tis. zaměstnanců sledovaných subjektů. Spotřebitelské ceny se zvýšily za uvedené období o 3,7 %, reálná mzda vzrostla o 3,2 %.

Průměrná mzda rostla rychleji v podnikatelské sféře, zvýšila se o 993 , reálná mzda vzrostla o 3,4 %. V nepodnikatelské sféře se zvýšila průměrná mzda o 733 , reálná mzda  vzrostla o 2,7 %. Pomalejší mzdový vývoj v této sféře ovlivnila především skutečnost, že ke zvýšení platových tarifů došlo až v posledním měsíci sledovaného čtvrtletí.

Při postupném zpomalování tempa růstu mezd v posledních čtvrtletích se mzdová diferenciace mezi jednotlivými odvětvími dále prohloubila. Variační koeficient průměrných mezd mezi odvětvími (podle oddílů OKEČ) vzrostl proti stejnému období předchozího roku o 2,2 procentního bodu na 34,9 %. Nadále pokračovala tendence nejvyššího růstu průměrných mezd u odvětví, jejichž nominální mzdy se pohybují vysoce nad republikovým průměrem. V 1. čtvrtletí t. r. to byla odvětví pojišťovnictví (o 16,7 %, tj. o 3 917 ) a peněžnictví (o 15,6 %, tj. o 4 370 ). Obdobně přetrvává tendence podprůměrného růstu mezd u odvětví, jejichž nominální mzdy nedosáhly ve sledovaném čtvrtletí 9,5 tis. : oděvní průmysl, zpracování a barvení kožešin (o 2,7 %, tj. o 227 ), činění a úprava usní, výroba brašnářského zboží a obuvi (o 5,6 %, tj. o 496 ).

Nejvyšších průměrných nominálních mezd bylo i nadále dosahováno u ekonomických subjektů mezinárodních a zahraničních (19 145 a 18 071 ), a to i při tempu růstu pod republikovým průměrem (o 6,3 % a 3,1 %).

1) Předběžné údaje na základě výsledků zpracování čtvrtletních statistických zjišťování ze dne 24.5.2002. Tato zjišťování zahrnují ekonomické subjekty s 20 a více zaměstnanci v podnikatelské sféře (v pojišťovnictví a peněžnictví bez ohledu na počet zaměstnanců) a všechny organizace nepodnikatelské sféry; týkají se pouze zaměstnanců v pracovním poměru ke zpravodajské jednotce (bez části resortu Ministerstva obrany, Ministerstva vnitra). Průměrnou mzdou se rozumí průměrná hrubá měsíční nominální mzda vypočtená na fyzické osoby (jedná se o mzdy v daném období zúčtované k výplatě).
Podrobnější informace budou uveřejněny v publikaci Evidenční počet zaměstnanců a jejich mzdy v ČR (kód publikace 3106-02), která vyjde v červnu t.r. a dále budou publikovány v Bulletinu ČSÚ, který vyjde počátkem července 2002.

Tab. Počty zaměstnanců a průměrné hrubé měsíční mzdy v ČR v jednotlivých odvětvích

Graf Vývoj průměrné hrubé nominální mzdy (v Kč) a tempo růstu nominální a reálné mzdy (v %)

Zdroj: czso.cz


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Kalkulačka pro výpočet čisté mzdy v roce 2020

Více zpráv k tématu Mzdy


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.