Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)
Makroekonomika  |  08.09.2011 09:05:34

ČR - revidovaný HDP ve 2Q vzrostl o 2,2 %


Národní účty - 2. čtvrtletí 2011

Hrubý domácí produkt očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy ve 2. čtvrtletí vzrostl podle zpřesněného odhadu meziročně o 2,2 %, resp. o 0,1 % ve srovnání s předchozím čtvrtletím. Výdaje na konečnou spotřebu domácností a vládních institucí dále klesaly, hlavním zdrojem růstu poptávky zůstává zahraniční obchod. Celková zaměstnanost meziročně vzrostla o 0,6 %, mezičtvrtletně se téměř nezměnila.

* * *
Hrubý domácí produkt (HDP) očištěný o cenové vlivy a sezónnost*/ vzrostl ve 2. čtvrtletí meziročně o 2,2 %, ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,1 %. Výkonnost ekonomiky měřená vývojem HDP nepřetržitě roste již dva roky, v porovnání s 2. čtvrtletím 2009, které bylo posledním obdobím poklesu, je nyní HDP vyšší o 4,6 %. Obdobný byl s výjimkou aktuálního čtvrtletí i vývoj tvorby hrubé přidané hodnoty (HPH). Za uplynulé dva roky se HPH zvýšila o 4,8 %, v letošním 2. čtvrtletí však HPH po sedmi čtvrtletích růstu naopak klesla (ve srovnání s 1. čtvrtletím o 0,8 %).

Předběžný odhad růstu HDP za 2. čtvrtletí z 16. srpna byl snížen v meziročním i mezičtvrtletním srovnání o 0,2, resp. 0,1 procentního bodu (p.b.). Korekce jsou důsledkem využití komplexnějších statistických i administrativních datových zdrojů.

Zaměstnanost v pojetí národních účtů ve 2. čtvrtletí meziročně vzrostla o 0,6 %, v porovnání s předchozím čtvrtletím se prakticky nezměnila. Meziroční zvýšení souvisí zejména s nižší srovnávací základnou v loňském roce. Po jednorázovém poklesu zaměstnanosti v průběhu 1. pololetí roku 2009 o více než 110 tisíc osob, tj. o 2,1 %, se trh práce v úhrnu stabilizoval, když celkový počet zaměstnanců a podnikatelů osciluje od 3. čtvrtletí roku 2009 blízko hranice 5,2 mil. osob. Růst výkonnosti ekonomiky tak byl v uplynulých dvou letech zajišťován výhradně růstem produktivity práce.

Na nabídkové straně ekonomiky se o meziroční růst úhrnu odvětvově členěné hrubé přidané hodnoty ve 2. čtvrtletí o 1,7 % postaral především zpracovatelský průmysl, ve kterém bylo vytvořeno o 9,7 % HPH více než před rokem, což přispělo 2,3 procentními body k celkovému zvýšení HPH. V jeho rámci zaznamenala pozitivní vývoj hlavně odvětví strojírenství, automobilový, hutní a kovodělný průmysl. Negativně působil na HPH vývoj přidané hodnoty zejména v odvětvích zemědělství, netržní služby, peněžnictví a pojišťovnictví, v nichž byla ve stálých cenách vytvořena menší HPH než před rokem.
Srovnání s 1. čtvrtletím poskytuje odlišný pohled na vývoj jak úhrnné, tak i odvětvově členěné HPH. Na celkovém poklesu HPH o 0,8 % se podílel zpracovatelský průmysl, který o 2,1 % nedosáhl úrovně předchozího čtvrtletí. Lepší výsledky než v předchozím čtvrtletí zaznamenala především odvětví obchodu a tržních služeb.

Jednotlivé složky poptávky přispěly k růstu HDP ve 2. čtvrtletí rozdílně. Pozitivní příspěvky zahraničního obchodu a tvorby fixních aktiv byly částečně eliminovány pokračujícím poklesem výdajů na konečnou spotřebu domácností a vládních institucí. Ty klesaly jak v meziročním, tak i mezičtvrtletním vyjádření.
  • Na meziročním snížení výdajů na konečnou spotřebu v úhrnu o 0,8 % se podílely jak domácnosti (- 0,7 %), tak instituce sektoru vlády (- 1,4 %). Domácnosti omezily výdaje zejména za potraviny, alkohol, tabákové výrobky, nábytek a pohonné hmoty. V běžných cenách vydaly celkem o 1,4 % prostředků více než před rokem.
  • Růst tvorby hrubého fixního kapitálu v reálném vyjádření o 3,6 % zabezpečily zvyšující se výdaje za strojní vybavení a dopravní prostředky, zatímco investice do staveb a bytů úrovně předchozího roku nedosáhly. Zásoby v průběhu 2. čtvrtletí vzrostly (bez očištění o sezónní a kalendářní vlivy) nominálně o 18,2 mld. , tj. o 5,0 mld. více než ve stejném loňském čtvrtletí.
  • Aktivní saldo zahraničního obchodu zbožím a službami (54,9 mld. v nominálním vyjádření) bylo o 2,2 mld. vyšší než ve stejném čtvrtletí roku 2010, a to i přes zhoršení směnných relací o 1,6 p.b. V reálném vyjádření vzrostl vývoz o 9,4 %, zatímco dovoz pouze o 7,9 %.

V běžných cenách HDP ve 2. čtvrtletí meziročně vzrostl o 1,9 % na 932,7 mld. , implicitní deflátor HDP meziročně klesl o 0,3 % především v důsledku rozdílného vývoje vývozních a dovozních cen zboží, když deflátor vývozu zboží meziročně klesl o 1,4 %, zatímco deflátor dovozu zboží byl vyšší o 0,5 %. Proti snížení úhrnné cenové hladiny působil deflátor výdajů domácností na konečnou spotřebu, který vzrostl o 2,1 %.

Zdroj: ČSÚ
Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

ČR - revidovaný HDP ve 2Q vzrostl o 2,2 %

Diskuze a názory

Na dané téma nejsou žádné názory.


Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Pá 21:55  Closing Bell & výhled na 20. 2. Grant Capital (Grant Capital)
Pá 12:46  Domácí ekonomika se na konci roku na vysoké růstové vlně nesvezla (Analýzy... Investiční bankovnictví (Komerční banka)

Přečtěte si také:

29.08.2013US - revize HDP za 2Q zvýší růst na 2,2% Research (Česká spořitelna)
16.08.2011Komentáře k HDP ve 2Q - ochlazení dorazilo také do ČR Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)
11.03.2011ČR - finální revize HDP - ve 4Q +2,6%, za rok 2010 + 2,2% Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Zákony Kalkulačka Práce Školení Počasí

Kalkulačka

Výpočet čisté mzdy

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Důchodová kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Podílové fondy

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Penzijní fondy

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - TÜV spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2018

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů