ČSÚ (ČSÚ)
Z regionů  |  03.09.2019 00:00:00

Průměrná mzda v Královéhradeckém kraji vzrostla v 1. pololetí na 31 300 Kč


 

Průměrná měsíční mzda v Královéhradeckém kraji dosáhla v 1. pololetí částky 31 300 . Meziročně vzrostla o 8 %, reálně se zvýšila o 5,1 %. Ve srovnání s republikovým průměrem bylo tempo růstu o 0,7 procentního bodu vyšší a mezi kraji nejvyšší.

 

Za šest měsíců letošního roku dosáhla průměrná hrubá měsíční nominální mzdaKrálovéhradeckém kraji hodnoty 31 300 (osoby přepočtené na plně zaměstnané) a proti stejnému období loňského roku vzrostla o 2 316 , tj. o 8,0 %. Tempo růstu bylo nad průměrem ČR o 0,7 procentního bodu a mezi kraji bylo nejvyšší.

Průměrná hrubá měsíční mzdaKrálovéhradeckém kraji zaostala za průměrem České republiky o 1 997 , nejvyšší mzda byla vyplácena v Hl. městě Praze (41 964 ) a Královéhradecký kraj za ní zaostal o 10 664 . Výší mzdy zaujal kraj 5. příčku mezi kraji. Nejnižší mzda byla vyplácena v kraji Karlovarském (29 031 ).

Výši reálných mezd ovlivňuje vedle úrovně nominálních mezd i vývoj inflace. Spotřebitelské ceny v 1. pololetí průměrně vzrostly v ČR o 2,8 %, reálný růst mezdKrálovéhradeckém kraji tak představoval 5,1 %, což bylo o 0,7 procentního bodu nad průměrem ČR. Nejnižší reálný růst mezd zaznamenal Kraj Vysočina (3,5 %).

V 1. pololetí zaměstnávaly subjekty s pracovištěm v Královéhradeckém kraji celkem 204,6 tisíc osob (osoby přepočtené na plně zaměstnané). Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 došlo k přírůstku o 2,7 tisíc zaměstnanců. Tempo růstu počtu zaměstnanců bylo 1,3 %. Nejvyšší meziroční přírůstek počtu zaměstnanců zaznamenaly subjekty na území Hl. města Prahy (23,2 tisíc zaměstnanců), naopak v osmi krajích došlo k poklesu počtu zaměstnanců.

 

V samotném 2. čtvrtletí letošního roku vzrostla průměrná měsíční nominální mzda v kraji o 7,6 %, tj. o 2 290 na 32 587 . Mezi kraji to bylo druhé nejrychlejší tempo růstu po kraji Moravskoslezském, nejpomaleji rostly mzdy v Hl. městě Praze. Spotřebitelské ceny se ve 2. čtvrtletí zvýšily v průměru v ČR o 2,8 %, reálný růst mezd v kraji tak představoval 4,7 %.

 

Ve druhém čtvrtletí zaměstnávaly subjekty s pracovištěm na území kraje celkem 204,8 tis. osob (přepočteno na plně zaměstnané) a mezi kraji to byl pátý nejnižší počet. Evidenční počet zaměstnanců vzrostl ve 2. čtvrtletí v Královéhradeckém kraji o 2,4 tis. osob, tj. o 1,2 %. Mezi kraji to bylo druhé nejrychlejší tempo růstu a 0,7 procentního bodu nad průměrem ČR (0,5 %). V osmi krajích došlo k meziročnímu poklesu počtu zaměstnanců. Na celkovém počtu zaměstnanců ČR se kraj podílel pěti procenty.

 

Více informací o zaměstnancích a mzdách v Královéhradeckém kraji jsou k dispozici v menu Statistiky v odkazech Mzdy, náklady práce a Zaměstnanost a nezaměstnanost.

 

Kontakt:

Ing. Věra Varmužová

Krajská správa ČSÚ v Hradci Králové

e-mail: vera.varmuzova@czso.cz

tel.: 495 762 317

 

 

Přílohy

 

3. 9. 2019

Průměrná mzda v Královéhradeckém kraji vzrostla v 1. pololetí reálně o 5,1 %

Průměrná měsíční mzda v Královéhradeckém kraji dosáhla v 1. pololetí částky 31 300 . Meziročně vzrostla o 8 %, reálně se zvýšila o 5,1 %. Ve srovnání s republikovým průměrem bylo tempo růstu o 0,7 procentního bodu vyšší a mezi kraji nejvyšší.

 

Za šest měsíců letošního roku dosáhla průměrná hrubá měsíční nominální mzda v Královéhradeckém kraji hodnoty 31 300 (osoby přepočtené na plně zaměstnané) a proti stejnému období loňského roku vzrostla o 2 316 , tj. o 8,0 %. Tempo růstu bylo nad průměrem ČR o 0,7 procentního bodu a mezi kraji bylo nejvyšší.

 

 

 

Průměrná hrubá měsíční mzda v Královéhradeckém kraji zaostala za průměrem České republiky o 1 997 , nejvyšší mzda byla vyplácena v Hl. městě Praze (41 964 ) a Královéhradecký kraj za ní zaostal o 10 664 . Výší mzdy zaujal kraj 5. příčku mezi kraji. Nejnižší mzda byla vyplácena v kraji Karlovarském (29 031 ).

Výši reálných mezd ovlivňuje vedle úrovně nominálních mezd i vývoj inflace. Spotřebitelské ceny v 1. pololetí průměrně vzrostly v ČR o 2,8 %, reálný růst mezd v Královéhradeckém kraji tak představoval 5,1 %, což bylo o 0,7 procentního bodu nad průměrem ČR. Nejnižší reálný růst mezd zaznamenal Kraj Vysočina (3,5 %).

 

V 1. pololetí zaměstnávaly subjekty s pracovištěm v Královéhradeckém kraji celkem 204,6 tisíc osob (osoby přepočtené na plně zaměstnané). Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 došlo k přírůstku o 2,7 tisíc zaměstnanců. Tempo růstu počtu zaměstnanců bylo 1,3 %. Nejvyšší meziroční přírůstek počtu zaměstnanců zaznamenaly subjekty na území Hl.

města Prahy (23,2 tisíc zaměstnanců), naopak v osmi krajích došlo k poklesu počtu zaměstnanců.

 

 

 

V samotném 2. čtvrtletí letošního roku vzrostla průměrná měsíční nominální mzda v kraji o 7,6 %, tj. o 2 290  na 32 587 . Mezi kraji to bylo druhé nejrychlejší tempo růstu po kraji

Moravskoslezském, nejpomaleji rostly mzdy v Hl. městě Praze. Spotřebitelské ceny se ve 2. čtvrtletí zvýšily v průměru v ČR o 2,8 %, reálný růst mezd v kraji tak představoval 4,7 %.

 

 

 

Ve druhém čtvrtletí  zaměstnávaly subjekty s pracovištěm na území kraje celkem 204,8 tis. osob (přepočteno na plně zaměstnané) a mezi kraji to byl pátý nejnižší počet. Evidenční počet zaměstnanců vzrostl ve 2. čtvrtletí v Královéhradeckém kraji o 2,4 tis. osob, tj. o 1,2 %. Mezi kraji to bylo druhé nejrychlejší tempo růstu a 0,7 procentního bodu nad průměrem ČR (0,5 %). V osmi krajích došlo k meziročnímu poklesu počtu zaměstnanců. Na celkovém počtu zaměstnanců ČR se kraj podílel pěti procenty.

 

Více informací o zaměstnancích a mzdách v Královéhradeckém kraji jsou k dispozici v menu Statistiky v odkazech Mzdy, náklady práce a Zaměstnanost a nezaměstnanost.

 

Kontakt:

Ing. Věra Varmužová

Krajská správa ČSÚ v Hradci Králové e-mail: vera.varmuzova@czso.cz tel.: 495 762 317

 


Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Průměrná mzda v Královéhradeckém kraji vzrostla v 1. pololetí na 31 300 Kč

Diskuze a názory uživatelů na téma: Průměrná mzda v Královéhradeckém kraji vzrostla v 1. pololetí na 31 300 Kč

Na dané téma nejsou žádné názory.


Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | E
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Úřad práce Průměrná mzda Minimální mzda Platové tabulky Výpočet čisté mzdy Náhrada mzdy Kdy do důchodu? Výpočet výše důchodu

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2019

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies