Evropský plán boje proti rakovině: Komise představuje první onkologické profily jednotlivých zemí v rámci Evropského registru nerovností v oblasti onkologických onemocnění

U příležitosti Světového dne boje proti rakovině, který připadá na 4. února, dnes Komise a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) představují první onkologické profily jednotlivých zemí v rámci Evropského registru nerovností v oblasti onkologických onemocnění pro všechny členské státy EU, Norsko a Island.

Z profilů vyplývá, že země EU (v roce 2018) vynaložily na onkologickou péči značnou částku, téměř 170 miliard eur. Dalším důležitým zjištěním je, že zdaleka nejčastější příčinou úmrtí v této oblasti je nadále rakovina plic. Existují také velké nerovnosti v úmrtnosti na rakovinu mezi zeměmi EU i v zemích samotných. To lze částečně vysvětlit různou expozicí rizikovým faktorům rakoviny, ale také různou kapacitou zdravotnických systémů poskytovat včasný a bezplatný přístup k diagnóze a vysoce kvalitní onkologické péči a léčbě. Profily ukazují, že identifikace problémů a sdílení osvědčených postupů mezi členskými státy může zemím nerovnosti v oblasti nádorových onemocnění pomoci řešit.

Tyto profily jsou prezentovány na konferenci na vysoké úrovni v rámci Evropského plánu boje proti rakovině: „Konference o rakovině – rovnost, excelence a inovace: moderní onkologická péče pro všechny“, kterou spolupořádají Komise a švédské předsednictví Rady Evropské unie.

Další zjištění týkající se onkologických profilů jednotlivých zemí

Profily zdůrazňují další důležité skutečnosti:

  • Rakovina, na kterou připadá 26 % všech úmrtí, je druhou příčinou úmrtí v EU po onemocněních oběhové soustavy.
  • Úmrtnost na rakovinu se v různých zemích může lišit téměř dvojnásobně a velké rozdíly v úmrtnosti na rakovinu rovněž existují mezi pohlavími.
  • V úmrtnosti na rakovinu existují rozsáhlé socioekonomické nerovnosti. Částečně je lze vysvětlit rozdíly v expozici rizikovým faktorům, jako je kouření, obezita, škodlivá konzumace alkoholu nebo znečištění ovzduší. Celkově se rizikové faktory vyskytují častěji u mužů, nízkopříjmových skupin a osob s nízkým vzděláním.
  • Problémy, kterým země EU čelí při poskytování vysoce kvalitní onkologické péče, se liší. Některé země jsou dobře vybaveny, ale potýkají se s nedostatkem kvalifikovaných zdravotnických pracovníků, zatímco jiné mají vysoký počet kvalifikovaných lékařů, ale chybí například vybavení pro radioléčbu.
  • Výdaje na prevenci se v posledních letech zvýšily. Stále však představují pouze 3,4 % celkových výdajů na zdravotnictví.

Opatření pro boj proti nerovnostem na úrovni EU

V rámci Evropského plánu boje proti rakovině již Komise v rekordním čase provedla řadu opatření. Nedávno (23. ledna) Komise zahájila Evropskou iniciativu pro onkologické zobrazování, která má pomoci poskytovatelům zdravotní péče, výzkumným ústavům a inovátorům co nejlépe využívat inovativní řešení pro onkologickou léčbu a péči, která jsou založena na datech.

Nové doporučení Rady o screeningu nádorových onemocnění, jež bylo přijato v prosinci 2022, je rovněž klíčovým prvkem nového Programu onkologického screeningu financovaného z prostředků EU, jehož cílem je nabídnout screeningové vyšetření rakoviny prsu, děložního čípku a tlustého střeva a konečníku 90 % Evropanů, kteří na to mají nárok. Program po rozšíření zahrnuje rovněž rakovinu plic, prostaty a za určitých podmínek i rakovinu žaludku.

V nadcházejícím roce bude pokračovat práce na realizaci více než 30 opatření. Jako jednu z hlavních iniciativ předloží Komise návrh doporučení Rady o nádorových onemocněních, kterým lze předcházet očkováním, spolu s aktualizací doporučení Rady o nekuřáckém prostředí z roku 2009 s cílem zvýšit ochranu občanů před tabákovými výrobky a přispět ke splnění cíle „generace bez tabáku“ do roku 2024.

Souvislosti

Pro první vydání dne 1. února 2023 bylo za pomoci OECD vypracováno celkem 29 onkologických profilů zemí (EU-27, Island a Norsko). Profily slouží jako nástroj k identifikaci nerovností v oblasti prevence a léčby rakoviny. Osvětlují klíčové úspěchy, výzvy a rozdíly v každé zemi a srovnávají zjištění u jednotlivých zemí se situací v EU jako celku. To může být podkladem pro práci tvůrců politik a přispět k správnému nasměrování investic a intervencí na regionální, celostátní a unijní úrovni v rámci Evropského plánu boje proti rakovině.

Evropský plán boje proti rakovině je klíčovým pilířem evropské zdravotní unie, kterou předsedkyně von der Leyenová oznámila v roce 2020. Byl spuštěn v roce 2021 a stanoví nový přístup EU k prevenci a léčbě rakoviny a onkologické péči prostřednictvím mnohostranného, integrovaného přístupu spočívajícího v začlenění zdraví do všech politik. Navrhuje 10 stěžejních iniciativ a řadu opatření, jež mají řešit všechny aspekty tohoto onemocnění.

Další informace

Informativní přehled – Evropský plán boje proti rakovině: Jaká je současná situace?

Informativní přehled – Onkologické profily jednotlivých zemí

Onkologické profily jednotlivých zemí

Evropský registr nerovností v oblasti nádorových onemocnění

Evropský plán boje proti rakovině

@EU_Health

Zpráva Společného výzkumného střediska: Evropský registr nerovností v oblasti nádorových onemocnění

Mise EU proti rakovině

Mise EU proti rakovině – konference bývalých onkologických pacientů z řad mladých lidí


Zařazenost 01.02.2023 13:02:00
ZdrojEvropská komise
Originálec.europa.eu/commission/presscorner/api/documents?reference=IP/23/421&language=cs

Související témata

ECB | Evropská komise | Evropské fondy | Evropa


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.