Michaela Pacas (Kurzy.cz)
Práce  |  30.10.2023 16:00:00

Náhrada mzdy za nemoc pro rok 2024 - na kolik peněz vznikne nárok při pracovní neschopnosti v roce 2024

Co je náhrada mzdy za nemoc a kdo na ní má v roce 2024 nárok?

Náhrada mzdy za nemoc je poskytovaná náhrada zaměstnanci, který je nemocensky pojištěn, a kterému je lékařsky uznaná pracovní neschopnost. Do roku 2023 nemocenské pojištění platil za zaměstnance pouze zaměstnavatel  a částka byla vypočtená z hrubé mzdy zaměstnance. Od roku 2024 bude nemocenské pojištění strháváno ze mzdy i zaměstnance, a to ve výši 0,6 %  z hrubé mzdy. Součet plateb za zaměstnavatele i zaměstnance i spolu s ostatním sociálním pojištěním je hrazeno z účtu zaměstnavatele na účet Okresní správy sociálního zabezpečení.

Pokud zaměstnanec onemocní, tak náhrada mzdy za nemoc je poskytována prvních 14 dní od zaměstnavatele a to již od prvního dne nemoci. Náhrada mzdy za nemoc je poskytována pouze za pracovní dny. Pokud pracovní neschopnost trvá 15 dní a déle, tak se tato dávka jmenuje nemocenská a poskytuje jí právě již zmiňovaná Okresní správa sociálního zabezpečení (dále jen OSSZ). Tato náhrada se již poskytuje za kalendářní dny. Po 14 dnech nemoci musí zaměstnavatel pracovní neschopnost zaměstnance nahlásit na OSSZ a to pomocí předepsaného formuláře, který se nazývá Příloha žádosti o dávku nemocenského pojištění. Po ukončení neschopnosti musí zaměstnavatel zase tuto skutečnost nahlásit a opět k tomu použije předepsaný formulář - Hlášení zaměstnavatele při ukončení pracovní neschopnosti.

 

Jak se počítá náhrada mzdy za prvních 14 dní nemoci?

S novým rokem 2024 se změnily redukční hranice pro výpočet náhrady mzdy. Na kolik konkrétně máte nárok můžete zjistit v naší kalkulačce.


Jak ale dojde na daný výpočet náhrady mzdy za nemoc? Nejprve potřebujete vědět průměrný hodinový výdělek, ten bývá uveden na výplatní pásce a používá se i na náhradu za dovolenou. Tento průměrný výdělek musí projít úpravou redukčních hranic. Ty jsou rozděleny do 3, respektive 4, ale za poslední hranici je již 0 %.

Hodinový průměrný výdělek se musí upravit dle procent z redukčních hranicích dle tabulky výše. Pokud je tedy Váš průměrný hodinový výdělek 400 , tak z 256,55  se výše redukuje na 90 % (230,90 ), částka 128,28 se redukuje na 60 % (76,97 ) a zbytek 15,17 se redukuje na 30 % (4,55 ). Částka 400 se tedy finálně zredukovala na 312,42 a z této upravené hodnoty se bude počítat náhrada mzdy ve výši 60 %. Vypočtená částka 187,45 je náhrada mzdy za hodinu. Pokud tedy náš konkrétní zaměstnanec byl v pracovní neschopnosti 5 pracovních dní při plném (osmihodinovém) úvazku, tak náhrada jeho mzdy za celou dobu bude 187,45 * 8 * 5 = 7.498 .

 

Nemocenská

A co pokud pracovní neschopnost trvá déle jak 14 dní? Po této době, která uplyne a v které náhradu mzdy hradí zaměstnavatel ze svých finančních prostředků, je potřeba nahlásit dobu trvání na OSSZ na formuláři k tomu určeném.  Tato dávka se jmenuje nemocenská a počítá jinak než náhrada mzdy od zaměstnavatele a to zpravidla z hrubého denního vyměřovacího základu předchozích 12 měsíců než započala pracovní neschopnost. Pokud je doba zaměstnání (nebo spíše nemocenského pojištění) kratší, tak se k výpočtu použije toto kratší období. Tento denní vyměřovací základ se opět zredukuje podle hranic dle zákona.

Redukční hranice nemocenské pro rok 2024 jsou zpracované v tabulce a jejich výše je následovná:

 


Jaká bude konkrétně Vaše nemocenská můžete zjistit v naší kalkulačce.

 

Opět si ale pojďme vysvětlit jak se vlastně přesně nemocenská počítá. Denní vyměřovací základ se opět musí upravit dle redukčních hranic daným procentem. Pokud je tedy denní základ 1.400 , tak zredukovaný základ pro výpočet nemocenské bude činit 1.260 . Dále záleží na době nemoci, protože se mění výše nemocenské i podle doby, kterou je daná osoba práce neschopná.

Od 15. do 30. dne se přizná nemocenská ve výši 60 % z redukovaného základu. Od 31. do 60. dne je to už 66 % z redukovaného vyměřovacího základu a od 61. dne je to dokonce 72 % z redukovaného základu. Nemocenská se zpravidla vyplácí maximálně do  380. kalendářního dne nemoci.

Pokud tedy v našem příkladu má osoba zredukovaný vyměřovací základ 1.260 a marodí 65 dní, tak od 15. do 30 dne (16 dní) nemoci při plném úvazku bude činit nemocenská  12.096 (1.260 * 0,6 * 16 dní). Od 31. do 60. dne (30 dní) nemoci bude činit nemocenská 24.960 (1.260 * 0,66  * 30). Od 61. do 65. dne bude výše nemocenské 4.540 (1.260 * 0,72 * 5).

Výpočty se mohou drobně lišit zaokrouhlováním. 

 

Čtěte také:

Náhrada mzdy za dovolenou >>

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Okomentovat na twitteru

Okomentovat na facebooku


Výpočet čisté mzdy v roce 2023Více zpráv k tématu Mzdy


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2023

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V

ISSN 1801-8688