Metodický list

Metodický list

Zdroj: databáze časových řad ARAD. Copyright(c) Česká národní banka

 

Metodický list

 

Úrokové sazby měnových finančních institucí

 

I.          Definice a obsah

Průměrné sazby z korunových vkladů a úvěrů přijatých/poskytnutých bankami od klientů/klientům. Kromě průměrných sazeb jsou k dispozici i objemy obchodů.

 

II.         Zdroje a metodika zjišťování

Zdrojem dat pro sestavování jsou výkazy tzv. úrokové statistiky, tj. výkazy

VUS(ČNB)1-12, VUS(ČNB)2-12, VUS(ČNB)3-12, VUS(ČNB)11-12, VUS(ČNB)12-12 a VUS(ČNB)13-12. Sledovány jsou sjednané úrokové sazby přepočtené na roční základ počtem úrokových kapitalizací a roční procentní sazba nákladů úvěrů na spotřebu a nákup bytových nemovitostí.

 

III.        Členění

Sazby: sjednané sazby, přepočtené na roční základ a uváděné v procentech za rok • Úroková sazba – pokrývá všechny úrokové platby (z pohledu vykazujícího subjektu)

• Roční procentní sazba nákladů – zahrnuje celkové náklady úvěru pro klienta, pokrývá všechny náklady úvěru včetně poplatků atd. (Výpočet v souladu se zákonem č.321/2001 Sb.)

 

Pokrytí obchodů

  Stavy obchodů – bilanční zůstatky v daném okamžiku, tj. ke konci sledovaného měsíce

  Nové obchody – veškeré nové dohody uzavřené mezi bankami a jejích klienty v průběhu sledovaného období, tj. měsíce

 

Pro revolvingové úvěry, kontokorentní úvěry a pohledávky z kreditních karet platí, že nové obchody odpovídají zůstatkům ke konci sledovaného období (tj. stavy a nové obchody se rovnají). Na straně vkladů je stejným způsobem zacházeno s jendnodenními vklady a vklady s výpovědní lhůtou. 

 

Ekonomický sektor klienta: rezidentské nefinanční sektory kromě vlády 

  Nefinanční podniky

  Domácnosti a neziskové instituce sloužící domácnostem (NISD), Živnostníci

 

Splatnost: původní/sjednaná doba splatnosti pohledávky nebo závazku

  použité hranice v úvěrech: 1 rok, 5 let

  použité hranice ve vkladech: 1 den, 3 měsíce, 1 rok, 2 roky

 

Doba fixace sazby: období na počátku smlouvy, během kterého nemůže dojít ke změně úrokové sazby

  použité hranice: 3 měsíce, 1 rok, 5 let, 10 let

 

Velikostní kategorie úvěrů

  použité hranice: 7,5 mil. CZK, 30 mil. CZK

 

Typy vkladů: členění do základních kategorií

Zdroj: databáze časových řad ARAD. Copyright(c) Česká národní banka

 

  Jednodenní – zahrnuje jednodenní a netermínované

  S dohodnutou splatností

  S výpovědní lhůtou

  Repo operace

 

Typy úvěrů: členění do základních kategorií

  Kontokorenty a revolvingové úvěry

  Pohledávky z kreditních karet

  Na spotřebu

  Na koupi bytových nemovitostí

  Ostatní

 

IV. Způsob výpočtu

Průměrné sazby jsou stanoveny jako vážený průměr, kde vahami jsou objemy v příslušných kategoriích vkladů a úvěrů.

 

V. Změna metodiky

Od roku 2004 je metodika sladěna s požadavky Nařízení ECB/2009/7 (kterým se mění nařízení ECB/2001/18 o statistice úrokových sazeb uplatňovaných měnovými finančními institucemi na vklady a úvěry vůči domácnostem a nefinančním podnikům).

Sledované úrokové sazby nejsou nadále sjednané nominální sazby, ale sazby sjednané a přepočtené na roční základ (složené úročení). Úrokové sazby ze stavů úvěrů jsou stanovovány pouze z „dobrých“ úvěrů, tj. bez zahrnutí úvěrů s prodlením ve splácení delším než 3 měsíce, na které jsou aplikovány sankční sazby atd. Nově byla zavedena statistika nových obchodů.

Od ledna 2005 jsou vyloučeny restrukturalizované úvěry.

Ekonomické sektory jsou v souladu s klasifikací ekonomických sektorů a subsektorů ESA95 do roku 2013, od 1.1.2014 v souladu s ESA2010.

 

VI. Vykazující subjekty

Vykazujícími subjekty jsou banky a pobočky zahraničních bank působící v ČR bez ČNB.

Seznam bank se v čase mění s tím jak banky vznikají a zanikají. V každém období údaje odpovídají souboru bank existujících v daném období, tj. souboru subjektů s platnou bankovní licencí. Údaje nejsou zpětně upravovány tak, aby korespondovaly s aktuálním souborem bank. Aktuální i historické údaje o seznamu bank jsou k dispozici na webových stránkách ČNB.

 

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pozn.

Ukazatelé „Domácnosti a NISD – repo obchody” a „Nefinanční podniky – repo obchody” se nezveřejňují z důvodu možné identifikace respondenta.

Časové řady pro metodiku

Ke dni/ŘadŘada
- Hlavní ukazatele (Statistická data > Měnová a finanční statistika)
- Publikace Měnová statistika (Měnová a finanční statistika > Měnová statistika)
- Úrokové sazby (harmonizované) (Úrokové sazby MFI včetně objemů > Nové obchody)
- Objemy obchodů (harmonizované) (Úrokové sazby MFI včetně objemů > Nové obchody)
- Úrokové sazby (harmonizované) (Úrokové sazby MFI včetně objemů > Stavy obchodů)
- Objemy obchodů (harmonizované) (Úrokové sazby MFI včetně objemů > Stavy obchodů)
Ke dni/ŘadŘada
30.06.2019 (22) Sestava Úrokové sazby korunových úvěrů poskytnutých bankami domácnostem v ČR - nové obchody (%) (Nové obchody > Úrokové sazby (harmonizované))
30.06.2019 (22) Sestava Čtvrtletní úrokové sazby korunových úvěrů poskytnutých bankami domácnostem v ČR - nové obchody (%) (Nové obchody > Úrokové sazby (harmonizované))
30.06.2019 (22) Sestava Objemy pro B1.2: Úrokové sazby korunových úvěrů poskytnutých bankami domácnostem v ČR - nové obchody (Nové obchody > Objemy obchodů (harmonizované))
30.06.2019 (20) Sestava Úrokové sazby korunových úvěrů poskytnutých bankami rezidentům ČR - stavy obchodů (%) (Stavy obchodů > Úrokové sazby (harmonizované))
30.06.2019 (20) Sestava Objemy pro B2.2: Úrokové sazby korunových úvěrů poskytnutých bankami rezidentům ČR - stavy obchodů (Stavy obchodů > Objemy obchodů (harmonizované))
30.06.2019 (17) Sestava Úrokové sazby korunových úvěrů poskytnutých bankami nefinančním podnikům v ČR - nové obchody (%) (Nové obchody > Úrokové sazby (harmonizované))
30.06.2019 (17) Sestava Čtvrtletní úrokové sazby korunových úvěrů poskytnutých bankami nefinančním podnikům v ČR - nové obchody (%) (Nové obchody > Úrokové sazby (harmonizované))
30.06.2019 (17) Sestava Objemy pro B1.3: Úrokové sazby korunových úvěrů poskytnutých bankami nefinančním podnikům v ČR - nové obchody (Nové obchody > Objemy obchodů (harmonizované))
30.06.2019 (14) Sestava Úrokové sazby korunových vkladů přijatých bankami od rezidentů ČR - stavy obchodů (%) (Stavy obchodů > Úrokové sazby (harmonizované))
30.06.2019 (14) Sestava Objemy pro B2.1: Úrokové sazby korunových vkladů přijatých bankami od rezidentů ČR - stavy obchodů (Stavy obchodů > Objemy obchodů (harmonizované))
30.06.2019 (14) Sestava Úrokové sazby korunových vkladů přijatých bankami od rezidentů ČR - nové obchody (%) (Nové obchody > Úrokové sazby (harmonizované))
30.06.2019 (14) Sestava Objemy pro B1.1: Úrokové sazby korunových vkladů přijatých bankami od rezidentů ČR - nové obchody (Nové obchody > Objemy obchodů (harmonizované))
30.06.2019 (8) Sestava Úrokové sazby korunových úvěrů poskytnutých bankami nefinančním podnikům v ČR: vybrané ukazatele - nové obchody (%) (Nové obchody > Úrokové sazby (harmonizované))
30.06.2019 (8) Sestava Úrokové sazby korunových úvěrů poskytnutých bankami nefinančním podnikům v ČR: vybrané ukazatele - nové obchody (%) (Nové obchody > Úrokové sazby (harmonizované))
30.06.2019 (8) Sestava Objemy pro B1.4: Úrokové sazby korunových úvěrů poskytnutých bankami nefinančním podnikům v ČR: vybrané ukazatele - nové obchody (Nové obchody > Objemy obchodů (harmonizované))
30.06.2019 (2) Sestava Roční procentní sazba nákladů korunových úvěrů poskytnutých bankami domácnostem v ČR - nové obchody (%) (Nové obchody > Úrokové sazby (harmonizované))
30.06.2019 (2) Sestava Objemy pro B1.5: Roční procentní sazba nákladů korunových úvěrů poskytnutých bankami domácnostem - nové obchody (Nové obchody > Objemy obchodů (harmonizované))
31.12.2018 (12) Sestava Čtvrtletní úrokové sazby korunových vkladů přijatých bankami od rezidentů ČR - nové obchody (%) (Nové obchody > Úrokové sazby (harmonizované))
30.06.2018 (58) Sestava Úrokové sazby MFI - nové obchody (sazby a objemy) (Měnová statistika > Publikace Měnová statistika)
30.06.2018 (34) Sestava Úrokové sazby MFI - stavy obchodů (sazby a objemy) (Měnová statistika > Publikace Měnová statistika)
31.12.2016 (13) Sestava Úrokové sazby MFI - sektor obyvatelstvo - nové obchody (% p.a.) (Měnová a finanční statistika > Hlavní ukazatele)


Zobrazit sloupec 
Menu Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat    

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.