Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Investice  |  25.01.2024 07:57:08

ECB ponechá sazby beze změny a americká ekonomika zpomalí v Q4 23 (Ranní zpráva z finančního trhu)

Růst HDP americké ekonomiky podle nás v Q4 23 zpomalil, ovšem po předchozím velice silném čtvrtletí. Podle našeho odhadu tamní HDP ve Q4 mezičtvrtletně vzrostl stále vcelku solidním tempem o 1,9 % q/q anualizovaně. Na dnešním zasedání ECB podle nás nedojde ke změně úrokových sazeb. Zásadní změnu tónu od minulých zasedání a vyjádření představitelů ECB oproti předešlým týdnům nečekáme. ECB pravděpodobně zůstane opatrná se signalizací snižování sazeb v první polovině letošního roku vzhledem k inflačním tlakům plynoucích z napjatého trhu práce. Co nás kromě dnešního dne ještě čeká ve zbytku letošního roku, se dozvíte v novém vydání našich Ekonomických výhledů, které jsou k dispozici zde: https://bit.ly/CEO_1Q24_CZ.

Sazby ECB beze změny a robustní výkon ekonomiky USA v Q4.

Na prvním letošním zasedání ECB ponechá úrokové sazby beze změny. Vyjádření jejích představitelů v předešlých týdnech však předznamenávala možnost snížení sazeb již během léta a zároveň ředila sázky na snižování sazeb ECB v H1 24. Vyznění dnešního zasedání by mělo být v souladu s těmi předchozími. Opět lze očekávat důraz na to, že na úvahy o bezprostřední změně úrokových sazeb je příliš brzo a že postup centrální banky zůstane závislý na datech a vyhodnocení udržitelného poklesu inflace k 2% cíli. Klíčovou roli tudíž sehrají data inflace a mzdového vývoje v dalších měsících. Jádrové tlaky podle nás zůstanou zvýšené kvůli napjatému trhu práce. I proto očekáváme, že první snížení sazeb ECB přijde na řadu až v září (o 25 bb) a pokles sazeb bude obecně daleko pomalejší (50 bb do konce roku), než očekává trh (cca 140 bb do konce roku). Více k dnešnímu zasedání najdete zde: https://bit.ly/494ac1w.

Americká ekonomika podle nás v závěrečném loňském čtvrtletí vzrostla mezičtvrtletně o 1,9 % v anualizovaném vyjádření. To je sice výrazné zpomalení oproti Q3 (+4,9 % q/q, anual.), ale stále velice solidní růst dokládající pokračující odolnost tamní ekonomiky. K růstu ve Q4 by měla přispět opět silná spotřebitelská poptávka, jak indikují maloobchodní tržby a samotné prodeje aut. Reálná soukromá spotřeba podle nás vzrostla o 2,5 % q/q anualizovaně. Negativně by měla přispět tradičně volatilní tvorba zásob, která by měla odrážet mezičtvrtletně nižší naskladňování aut (zejména v souvislosti se stávkami producentů aut) a rovněž nižší zásoby nerostných surovin. Více jak k ECB, tak i americké ekonomice najdete v nově vydaných Ekonomických výhledech zde: https://bit.ly/CEO_1Q24_CZ.

Předstihové indikátory sentimentu přinesly smíšené signály.

Tuzemský konjunkturální průzkum ukázal na zhoršení nálady v ekonomice navzdory zvýšení spotřebitelské důvěry, které však kompenzovalo výrazné zhoršení té podnikatelské. Nálada spotřebitelů od loňského dubna kolísá a tříměsíční průměr indexu spotřebitelské důvěry zůstává od té doby zhruba beze změny. Více najdete zde: https://bit.ly/4bam1VK. PMI v eurozóně byly rovněž smíšené. Ve zpracovatelském průmyslu index vzrostl výrazně nad očekávání na 46,6 b., zatímco ve službách zklamal mírným poklesem o 0,4 b. na 48,4 b.. Kompozitní index tak ve výsledku zůstal zhruba v souladu s očekáváními. Pozitivní překvapení v prvně zmíněném sektoru však pomohlo euru korigovat ztrátu z předešlého dne a vůči dolaru včera posílilo o 0,3 %. Dolaru se podařilo ztrátu zmírnit v návaznosti na pozitivní překvapení PMI dat z ekonomiky USA.

Ústavní soud ČR včera zamítl návrh, který napadal loňskou nižší valorizací penzí. To je tak pozitivní zpráva pro státní rozpočet. Opačné rozhodnutí by potencionálně zvýšilo deficit a potažmo také potřebu financování, respektive emisi českých státních dluhopisů (CZGB). Ty by letos měly těžit právě z nižšího schodku veřejných financí a s tím související nižší emise. Nicméně vzhledem k již výraznému poklesu tržních sazeb je prostor pro pokles výnosů CZGB omezený, především těch s delší splatností. Více najdete v nově publikovaných Ekonomických výhledech: https://bit.ly/CEO_1Q24_CZ.

Středoevropské měny včera korigovaly ztráty z předešlého dne, část zisků však poté odevzdaly. Česká koruna nakonec posílila pouze o 0,1 % ke 24,85 CZK/EUR. Polský zlotý posílil o trochu více (o 0,2 %), zatímco maďarský forint vůči euru nakonec oslabil o 0,3 %.

Autor: Kevin Tran Nguyen

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Investice:

Po 16:59  Silný obrat na trhu s kakaem X-Trade Brokers (XTB)
Po 16:48  Oslabí japonský jen na 160 USD/JPY? (video) X-Trade Brokers (XTB)
Po 16:38  Akciové trhy zahájily nový týden růstem (Komentář) Investiční bankovnictví (Komerční banka)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688