BDO Česká republika (BDO Česká republika)
Daně a účetnictví  |  07.12.2023 13:31:07

Od počátku roku 2024 dojde k omezení zaměstnaneckých benefitů, výjimku dostanou vánoční večírky

Zaměstnavatelé budou muset od příštího roku sledovat hodnotu nepeněžních benefitů poskytnutých svým zaměstnancům. Vláda sice upustila od původního návrhu zcela zrušit daňové zvýhodnění nepeněžních zaměstnaneckých benefitů, nicméně konsolidační balíček zavádí pro jejich osvobození od daně ze závislé činnosti omezení. Pro zaměstnavatele se zvýší administrativní náročnost, zaměstnanci se mohou dočkat i omezení benefitů v práci. Podrobněji téma přibližuje v komentáři Ivana Hlavatá, účetní a daňová poradkyně ze společnosti BDO.

Doposud platilo, že nepeněžní plnění pro zaměstnance (typu poskytnutí zboží a služeb zdravotního či léčebného charakteru, poskytnutí rekreace a zájezdu, použití předškolního zařízení, vzdělávacích a sportovních zařízení, poskytnutí vstupenek na kulturní či sportovní akce a poskytnutí tištěných knih) bylo na straně zaměstnance osvobozeno od daně z příjmů ze závislé činnosti bez ohledu na jejich poskytnutou výši (s výjimkou rekreací a zájezdů, které byly osvobozeny jen do výše 20 000 ).

Od příštího roku se bude na všechny druhy nepeněžních benefitů vztahovat jeden úhrnný roční limit pro jejich osvobození ve výši poloviny průměrné mzdy, což pro rok 2024 představuje částku 21 983 . Nepeněžní benefity poskytnuté zaměstnanci do tohoto limitu budou od daně ze závislé činnosti osvobozeny, hodnota nepeněžních benefitů přesahujících uvedený limit již bude považována za zdanitelný příjem zaměstnance s povinností odvodů sociálního a zdravotního pojištění.

Zaměstnavatel bude výdaje na nepeněžitá plnění, osvobozená od daně na straně zaměstnance, vylučovat z daňově uznatelných nákladů (výjimkou jsou výdaje na provoz vlastního předškolního zařízení, které jsou daňově uznatelné vždy). Pokud však nepeněžní příjmy zaměstnance limit pro osvobození přesáhnou, bude jejich hodnota nad limit daňově uznatelným výdajem na straně zaměstnavatele (bude-li upraveno ve vnitřním předpisu zaměstnavatele, kolektivní či jiné smlouvě).

Vánoční večírky a teambuildingy budou nadále osvobozeny
Konsolidační balíček navíc zavádí nový typ osvobození příjmů zaměstnance plynoucích z účasti na sportovních či kulturních akcích pořádaných zaměstnavatelem pro omezený okruh účastníků. Můžeme si pod tím představit například firemní vánoční večírky s kulturním programem nebo různé teambuildingy. Tyto akce se posuzují zvlášť, jejich osvobození nebude nijak omezeno. Nebudou se tedy do limitu zaměstnance pro osvobození nepeněžních plnění započítávat.

Z konsolidačního balíčku zcela vypadlo osvobození nepeněžních plnění do 2 000 , která byla poskytována zaměstnancům z fondu kulturních a sociálních potřeb (analogicky placených ze zisku po dani).

Ze znění nového zákona také přímo vyplývá, že drobné občerstvení poskytované zaměstnavatelem zaměstnancům na pracovišti (např. ovoce, chlebíčky apod.) nebude předmětem daně ze závislé činnosti. Na straně zaměstnavatele se bude jednat o nedaňový náklad vynaložený na reprezentaci.

Na přípravu nezbývá zaměstnavatelům mnoho času
Zaměstnavatelé by se měli na novou úpravu rychle připravit, jelikož začne účinkovat již od 1. ledna 2024, a vyhodnotit si, jakým způsobem budou hodnotu nepeněžních benefitů sledovat a zdali se vyplatí nabízet benefity přesahující limitní částku. U zaměstnanců lze očekávat, že jejich zájem o benefity, které budou muset podléhat zdanění, bude menší.

Ivana Hlavatá, účetní a daňová poradkyně ze společnosti BDO

BDO Česká republika

BDO je poradenská společnost poskytující auditorské, daňové, právní, účetní a poradenské služby. Na českém trhu působí již 30 let. S téměř 500 odborníky a dlouholetou praxí se řadí k předním společnostem s tímto zaměřením v České republice, kde má kanceláře v Praze, Plzni, Brně, Domažlicích, Českých Budějovicích, Jindřichově Hradci a Ostravě.

BDO je v České republice zastoupena společnostmi BDO Audit s.r.o., BDO Czech Republic s.r.o., BDO Consulting s.r.o., BDO Legal s.r.o., advokátní kancelář a BDO Valuation, s.r.o. Společnost je součástí mezinárodní sítě BDO, která celosvětově tvoří jednu z největších sítí auditorských a poradenských skupin. Zaměstnává více jak 91 tisíc odborníků a působí ve 167 zemích, v nichž čítá více než 1 650 kanceláří.

Více informací na: http://www.bdo.cz/cs-cz/home

11.01. 15:29  dary (DL)
08.12. 15:33  ... (Rebeccaxy)

Okomentovat na twitteru

Okomentovat na facebookuZobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V

ISSN 1801-8688