Tisková zpráva (Tisková zpráva)
Investice  |  23.11.2023 14:11:55

Nový způsob, jak zhodnotit své peníze a ušetřit na daních: Co je to DIP a jak ho využít


Od příštího roku budou mít lidé novou možnost, jak zhodnotit své peníze a zároveň ušetřit na daních. Dlouhodobý investiční produkt (DIP) jim umožní investovat do různých finančních nástrojů s daňovým zvýhodněním. Jak bude fungovat a jaké jsou jeho výhody a nevýhody? 

Pokud projde Senátem, od ledna 2024 by měl nabídku státem podporovaných produktů rozšířit dlouhodobý investiční produkt (DIP). Jde o alternativu k doplňkovému penzijnímu spoření, která umožňuje investovat do široké škály finančních nástrojů, jako jsou akcie, podílové fondy, dluhopisy nebo spořicí účty. „Rizikovější a méně regulované produkty, jako jsou korporátní dluhopisy, do DIP nebudou zahrnuty. Tuto novinku budou navíc moci poskytovat pouze státem schválené finanční instituce, jejichž seznam bude k dispozici na stránkách České národní banky,“ vysvětluje Radka Regentová, daňová specialistka společnosti KODAP, podle které je hlavní výhodou DIP jeho investiční flexibilita. „Lidé si mohou vybrat poskytovatele a produkty podle své volby a měnit je podle aktuální potřeby,“ dodává Regentová.

Podle Iva Bečváře, investičního specialisty společnosti Sirius Finance nelze očekávat, že by tento nový produkt znamenal výrazný nárůst příspěvků do 3. pilíře důchodového systému. Zároveň však dodává, že do DIP řada lidí přesune část svých investic, a to buď z jiných investičních nástrojů kvůli daňovému zvýhodnění, nebo z doplňkového penzijního spoření pro vlastní investiční strategii a možnost volby nízkonákladových investičních produktů.

Na rozdíl od doplňkového penzijního spoření nebude stát v rámci dlouhodobého investičního produktu poskytovat žádný příspěvek. Lidé, kteří do něj investují, ale mohou využít různé daňové úlevy. Zaměstnanci mohou odčítat od základu daně až 50 000 ročně za všechny podporované produkty, a zaměstnavatelé mohou tyto příspěvky považovat za daňově uznatelný náklad. Navíc, občané mohou odčítat zaplacené příspěvky až do výše 48 000 ročně,“ říká Radka Regentová.

V případě pravidelné investice ve výši 4000 korun měsíčně (respektive 48 tisíc korun ročně) lže využít maximální odpočet a na daních tak ušetřit 7200 korun za rok. To ale platí pouze v případě, pokud tato úleva nebude využita například u doplňkového penzijního spoření nebo životního pojištění, případně je možné si odpočty rozdělit do více skupin.

Stejně jako u doplňkového penzijního spoření, také u DIP bude platit pravidlo zamezující předčasnému výběru. „Pokud by chtěl střadatel svoje prostředky vybrat dříve než v 60 letech věku, bude mu hrozit riziko zpětného dodanění uplatněných daňových úlev. Vklady také nebude možné vybrat dříve než po 10 letech od založení smlouvy,“ vysvětluje Ivo Bečvář, podle kterého tak bude nadále důležité mít významnou část svých úspor i mimo doplňkové penzijní spoření či DIP kvůli rychlé dostupnosti volných prostředků.

Další potenciální nevýhodou DIP je fakt, že v navržené podobě pomůže spíše osobám s vyššími příjmy. Do budoucna lze přitom očekávat, že se s problémy s dosažením dostatečné výše důchodu budou potýkat spíše lidé s nižšími příjmy. „Pokud bychom měli navrhnout nástroj, který by v dani z příjmů motivoval osoby s nižšími příjmy k investicím na zajištění stáří, mohlo by to být například umožnění odpočtu uhrazených příspěvků na investice vyšší, než je sama jejich hodnota. Mohlo by tak jít třeba o právo uplatnit k odpočtu 110 % investic splňujících zákonná kritéria,“ dodává Radka Regentová ze společnosti KODAP.

Ačkoliv by měl dlouhodobý investiční produkt fungovat již od ledna 2024, v praxi se projeví až v daňovém přiznání podávaném v roce 2025 nebo jako přeplatek při ročním zúčtování daní u zaměstnavatele.


01.12. 21:30  Re: Zase paskvil (Honza)
26.11. 10:21  Zase paskvil (dude)

Okomentovat na twitteru

Okomentovat na facebooku






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688