Senátní volby 2024 - volby do senátu PČR, termíny voleb
Senát je jednou z komor Parlamentu České republiky a vykonává moc zákonodárnou. Senát tvoří 81 senátorů, kteří jsou voleni na dobu 6 let, přičemž každé dva roky se volí třetina senátorů ve 27 senátních volebních obvodech, kde jsou volby do Senátu vyhlášeny.
Termín senátních voleb 2024
1. kolo senátních voleb
-
pátek 20. září 2024, 14-22 hod
-
sobota 21. září 2024, 8-14 hod
2. kolo senátních voleb
-
pátek 27. září 2024, 14-22 hod
-
sobota 28. září 2024, 8-14 hod
Ve kterých obvodech se volí v roce 2024
- Benešov
- Brno-město
- Břeclav
- České Budějovice
- Domažlice
- Chomutov
- Chrudim
- Jablonec nad Nisou
- Karviná
- Litoměřice
- Mladá Boleslav
- Náchod
- Opava
- Ostrava-město
- Praha 12
- Praha 2
- Praha 4
- Praha 8
- Prostějov
- Rokycany
- Sokolov
- Svitavy
- Šumperk
- Teplice
- Třebíč
- Vsetín
- Zlín
Systém voleb do Senátu
Do senátu se volí každé 2 roky a to vždy 1 třetina (27) z 81 senátorů. Za 6 let se tedy obmění celé složení Senátu.
Volby jsou dvoukolové. Do 2. kola nastupují dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů v 1. kole. Druhé kolo nemusí nastat, pokud některý z kandidátů získá v 1. kole nadpoloviční většinu hlasů.
Volební účast se v ČR pohybuje kolem 40 % oprávněných voličů.
Výsledky senátních voleb 2022 >>
Kdo se může stát senátorem
Senátorem se může stát každý občan České republiky, který disponuje volebním právem a dosáhl věku 40 let.
Kandidáty pro volbu do Senátu mohou přihlašovat registrované politické strany, politická hnutí, jejichž činnost nebyla pozastavena a koalice, a to pouze prostřednictvím zmocněnce. Nezávislý kandidát podává přihlášku k registraci sám. Každá politická strana, politické hnutí a koalice může podat pro volby do Senátu pouze jednu přihlášku k registraci v každém volebním obvodu. Každý kandidát může kandidovat pouze v jednom volebním obvodu, na jedné přihlášce k registraci.
Podmínkou k registraci kandidáta je složení kauce ve výši 20.000 Kč. Senátor nemůže být současně prezidentem, poslancem nebo soudcem, může ovšem zastávat post ministra, starosty nebo hejtmana.
Kdo může volit ve volbách do Senátu
Volit v senátních volbách může každý občan České republiky, který alespoň druhý den konání druhého kola voleb dosáhl věku 18 let a má trvalý pobyt na území některého z volebních obvodů, kde se volby do Senátu konají nebo který je zapsán ve zvláštním seznamu voličů na zastupitelském úřadě.
Překážkou ve vykonání volebního práva je omezení svéprávnosti k výkonu volebního práva a zákonem stanovené omezení osobní svobody z důvodu ochrany zdraví lidu (karanténa).
!! Ve volbách do Senátu není možné hlasovat na zastupitelských úřadech České republiky v zahraničí. Občané ČR, kteří se chtějí voleb účastnit, se musí ve dnech voleb dostavit na území ČR do některého z volebních obvodů.
Voličský průkaz pro senátní volby: kde a jak o něj zažádat
Pokud se v době voleb nebudete nacházet přímo v místě trvalého bydliště, můžete si zažádat o vydání voličského průkazu. Na jeho základě lze potom uskutečnit volbu i v jiné volební místnosti nebo volebním okrsku, ty ovšem musí spadat do volebního obvodu, kde máte trvalé bydliště. Volič s trvalým bydliště v zahraničí zapsaný na zastupitelském úřadě ve zvláštním seznamu voličů může přes volební průkaz hlasovat v kterémkoliv volebním obvodu a kterékoliv volební místnosti na území ČR, kde se volby konají.
Voličský průkaz vydává obecní úřad v místě trvalého bydliště pro každé kolo voleb zvlášť, pokud jste o něj žádali a neuvedli jinak, měli byste dostat dva (na případná obě kola voleb).
Zažádat o voličský průkaz je možné ode dne vyhlášení termínu voleb, a to osobně, písemně s úředně ověřeným podpisem nebo prostřednictvím datové schránky. Písemná a elektronická žádost musí být doručena úřadu nejpozději do sedmi dnů před termínem voleb, osobně lze zažádat ještě dva dny před volbami.
Senátní volby - zpravodajsví, novinky, analýzy a názory k volbám
Další zprávy k tématu "Senátní volby 2024 - volby do senátu PČR, termíny voleb"