OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
Insolvence  |  20.11.2023 15:28:00

Globální insolvence budou zrychlovat. Česko se drží pod úrovní před pandemií

Tři z pěti zemí dosáhnou do konce roku 2024 předpandemické úrovně podnikatelské insolvence, včetně velkých trhů, jako jsou USA a Německo, říká nejnovější zpráva o platební neschopnosti pojišťovny Allianz Trade. V České republice by sice mělo v příštím roce insolvencí podniků mírně přibýt, hodnoty však budou stále hluboko pod úrovní před pandemií.

Pojišťovna Allianz Trade aktualizovala svou zprávu o globální platební neschopnosti podniků. Data z ní ukazují, že podnikatelské insolvence nabraly v tomto roce na rychlosti – hned 11 zemí již vykazuje nárůst přes 30 %; mimo jiné USA, Kanada, Francie, Polsko nebo Japonsko. Průměrný meziroční nárůst platební neschopnosti by měl v letošním roce být 6 procent, v roce 2024 pak 10 % (viz Statistická příloha na další straně).

„Jedním problémem je, že přestože objem přebytečné hotovosti je stále poměrně velký, celosvětově se zmenšuje. Zároveň je koncentrován mezi velkými podniky a specifickými odvětvími. Na druhé straně bude pokračující snižování ziskovosti představovat problém pro likviditu a solventnost podniků, zatímco financování bude i nadále nákladnější a méně dostupné, vysvětluje příčiny rostoucí míry podnikatelských insolvencí Claims and Collection Manager české pobočky Allianz Trade Kateřina Kirakosjan. Z globálního hlediska jsou nejrizikovějšími sektory pohostinství, doprava a velkoobchod/maloobchod, následované sektorem stavebnictví.

Navzdory globálnímu ne zcela optimistickému výhledu si nicméně Česko minimálně v evropském srovnání vede poměrně dobře. V letošním roce by míra insolvencí měla stagnovat, v roce 2024 pak analytici Allianz Trade předpovídají nárůst o 6 procent, tedy přibližně na úrovni Velké Británie či Norska. V roce 2025 by naopak mělo bankrotů českých podniků ubýt zhruba o 4 procenta.

Zajímavé je navíc srovnání s předpandemickým obdobím. Zatímco celosvětovým trendem bude rychlá normalizace insolvencí, Česku se – alespoň zatím – vyhne. „Ještě jsme se ani zdaleka nepřiblížili předpandemickým hodnotám, kdy ve srovnání s rokem 2019 letos registrujeme o téměř třetinu méně insolvencí a i v dalších letech bude toto srovnání vycházet podobně. V regionu střední a východní Evropy si tak Česko v tomto ohledu vede po Lotyšsku nejlépe,“ vysvětluje Kirakosjan.

oPojištění.cz
informace ze světa pojištění a risk managementu

Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.

Více informací na: www.opojisteni.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688