Českému výrobnímu sektoru se nedařilo a polská centrální banka překvapila výrazným snížením úrokových sazeb (Komentář)
Výroba v tuzemském průmyslu byla v červenci meziměsíčně nižší o 2,6 %, v samotném zpracovatelském průmyslu však klesla ještě více, a to o 3,8 %. Z váhově významných odvětví zpracovatelského průmyslu se produkce meziměsíčně zvýšila v podstatě pouze v automobilovém průmyslu (o 0,4 % po červnovém růstu o 1,5 % m/m), kde pravděpodobně nadále působil vliv realizace předchozích objednávek. K největšímu poklesu v červenci došlo v odvětví výroby ostatních dopravních prostředků a zařízení (o 33,6 % m/m) a ve farmaceutickém průmyslu (o 25,5 %), v obou případech šlo ale o korekci předchozího rychlého růstu. Meziročně byla průmyslová produkce nižší o 2,9 %, což byl oproti tržnímu konsensu, který počítal naopak s růstem o 0,6 %, výrazně horší výsledek. Nominální hodnota nových průmyslových objednávek se v tuzemském průmyslu snížila v červenci o 2,1 % m/m. Výjimkou zůstal automobilový průmysl, kde hodnota nových zakázek meziměsíčně mírně rostla. Ještě mnohem horší byl ale vývoj továrních objednávek v Německu. Tam jejich reálná hodnota po červnovém růstu o 7,6 % propadla v červenci meziměsíčně o 11,7 %, zatímco se očekával pokles o 4,3 %. Slabší data českého průmyslu se promítla i v horším výsledku tuzemského zahraničního obchodu se zbožím. Ten v červenci skončil schodkem ve výši 5,9 mld. CZK, oproti očekávanému přebytku 2,6 mld. CZK. Za propadem dosud kladné bilance do záporných čísel stál vliv sezonnosti, po očistění o tento vliv byla bilance nadále kladná, ve srovnání s červnem ale výrazně nižší.
Stavební produkce v ČR v červenci meziměsíčně klesla o výrazných 3,8 %. V podstatě tak odmazala růst z předchozích dvou měsíců, který dával naději na obrat negativního trendu. Zatímco v červnu byla stavební produkce v meziročním vyjádření vyšší o 0,9 %, v červenci již opět klesla o 2,1 %. Drhne jak rezidenční, tak i infrastrukturní výstavba, když produkce pozemního stavitelství byla v červenci meziměsíčně nižší o 4,2 %, zatímco v inženýrském stavitelství klesla o 2,5 %. Počet nově vydaných stavebních povolení byl v ČR za prvních sedm měsíců letošního roku nejnižší od roku 2015. V červenci se navíc jejich počet dále meziměsíčně snížil o 6,6 % po červnovém poklesu o 4,8 %. Meziročně byl nižší o 9,1 %. Podobně pesimisticky vypadá i počet nově zahájených bytů. Ten za prvních sedm měsíců letošního roku dosáhl zhruba 21 tisíc a oproti stejnému období loňského roku byl nižší o 17,1 %. Zároveň jde o nejhorší výsledek z hlediska bytové výstavby za prvních sedm měsíců od roku 2018. Více jsme o červencovém výsledku stavebnictví psali zde: https://bit.ly/3L8qMUn.
Měny středoevropského regionu dnes významně ztrácely, a to po překvapivě výrazném poklesu úrokových sazeb v Polsku. Tamní centrální banka totiž snížila základní úrokovou sazbu o 75 bb na 6 %, zatímco finanční trh očekával snížení pouze o 25 bb. Takto razantní snížení je překvapivé zejména s ohledem na stále vysokou inflaci, která v Polsku zůstává dvouciferná, když v srpnu dosáhla meziročních 10,1 %. Kontroverze navíc v Polsku vyvolává i skutečnost, že k výraznému snížení úrokových sazeb došlo zhruba měsíc před tamními parlamentními volbami. Zlotý tak během dneška oslabil o zhruba 1,5 % k hladině 4,56 PLN/EUR. Tento vývoj se v kombinaci se slabými daty z tuzemské ekonomiky promítl do dalšího oslabení české koruny. Ta dnes odepsala přibližně 0,5 % a dostala se k 24,30 CZK/EUR. V obdobném rozsahu jako koruna pak oslabil i maďarský forint. Kurz eura k dolaru však v průběhu evropského obchodování zůstal zhruba beze změny, když dnešní den nenabídl významné události globálního charakteru.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kurzovní lístek Komerční banka, Kurzovní lístky bank
- Kurzovní lístek UniCredit Bank, Kurzovní lístky bank
- Erste Bank ve Vídni - aktuální graf akcie Erste Bank ve Vídni v bodech
- Kódy bank - Banky v ČR
- Kurzovní lístek Fio banka, Kurzovní lístky bank
- KOMERČNÍ BANKA - Akcie KOMERČNÍ BANKA aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- MONETA MONEY BANK - Akcie MONETA MONEY BANK aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- ERSTE GROUP BANK A - Akcie ERSTE GROUP BANK A aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- DEUTSCHE BANK AG - Akcie DEUTSCHE BANK AG aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Dividenda KOMERČNÍ BANKA - Dividenda Burza, Dividendy KOMERČNÍ BANKA 2020
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen, akcie-cz online