K lepší dostupnosti bydlení v ČR mohou přispět i modulární systémy na bázi dřevostaveb

Co se skrývá pod pojmem dostupné bydlení? Za první republiky se důstojný domek dal získat za cenu jednoho ročního platu zaměstnance Baťových závodů ve Zlíně. I po letech jsou tamní „dělnické“ kolonie stále obdivované pro svou architekturu a urbanismus i dobový standard. Současná situace je diametrálně odlišná: v Praze na nový byt vloni nestačilo již ani 17 průměrných hrubých ročních platů. O rozevřených nůžkách mezi nabídkovou cenou nových bytů a domů a kupní silou obyvatel České republiky už byly napsány stovky článků. Stávající vládní návrh na snížení DPH u bytů na 12 % je spíše symbolickou finanční korekcí.
Podle České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) je nezbytné systémové řešení. Vedle daleko vyššího zapojení státu a samospráv se nabízí několik stavebně-technických – například rozšiřování dřevostaveb a modulárních systémů výstavby. Kombinace obojího pak zaručuje energeticky úsporný nebo rovnou pasivní standard a kýženou finanční dostupnost bydlení. „Ohromnou výhodou je značná variabilita modulových staveb, které mají navíc relativně nižší pořizovací i provozní náklady. Myslím, že bychom měli překonat myšlenku, že tyto domy jsou vhodné jen jako nouzové ubytování,“ konstatuje Ing. Robert Špalek, předseda ČKAIT.
Inženýrská komora bude téma dostupného a úsporného bydlení rozvíjet na webinářích a konferencích. Jedna se odehraje v Dubňanech na Hodonínsku, které byly před dvěma roky poškozeny ničivým tornádem. „Právě modulární dřevostavby se ukázaly jako jedna z cenově nejpřijatelnějších variant rychlé a kvalitní obnovy bydlení,“ říká Zdeněk Kaňa, autorizovaný projektant a stavitel, který se zaměřuje na realizaci úsporného bydlení a patří mezi specializované odborníky na českém trhu, jejichž počet roste.
Rozdíl je patrný na první pohled: přepočtené průměrné stavební náklady na realizaci bytových domů standardního vybavení a konstrukční charakteristiky činí zhruba 35 000 až 50 000 Kč za m2 čisté užitkové plochy. Konečná celková cena je otázkou energetického standardu modulární stavby a dalších souvisejících nákladů jako je například cena pozemku, napojení na infrastrukturu a podobně. Srovnatelné náklady jsou v případě nízkoenergetických domů, u modulových dřevostaveb je to dokonce ještě méně. I v těchto dvou případech je ale třeba připočíst cenu pozemku nebo inženýrských sítí.
Pokud vezmeme v potaz dvoupokojový nízkoenergetický modulový domek se zastavěnou plochou 54 m2 (čistá užitná plocha 42 m2), vychází prodejní cena do 2 milionů korun. Stále to není naplnění „baťovského“ modelu, ale zároveň jde o daleko dostupnější poměr, než jaký nabízí standardní rezidenční trh. Čtyřpokojová varianta ve standardním modulu 8 x 13 metrů s užitnou plochou 84 m2 vychází jako pasiv, tzv. na klíč včetně založení, dovozu a instalace, na něco málo přes 4 miliony korun.
Díky předvyrobeným komponentům domu trvá montáž jen několik dní, a to včetně interiérových úprav. Výhoda modulové výstavby, kdy se za modul považuje prefabrikovaná buňka, spočívá vedle dostupné ceny zejména v její rychlosti, flexibilitě a faktu, že jde o ekologické dřevostavby. Základní systém, který má kvalitní tepelně-izolační a fyzikální vlastnosti a nízkou energetickou spotřebu, je možné přizpůsobit nebo doplnit podle specifik pozemku nebo potřeb uživatelů: od obálky, kde připadá v úvahu i slisované technické konopí, až po obnovitelné zdroje energie.
„Stačí šetrnější přístup a záhy máme hodnoty na úrovni pasivu. Dám konkrétní příklad podobného modulového domu s plochou 84 čtverečných metrů, obývaného dvěma seniory. Denní využívání kuchyně, teplota 21 °C v zimě a maximálně 25 °C v létě. Roční spotřeba elektrické energie vloni dosáhla 5 500 kW, což je při vytápění elektřinou průměr. Ovšem významnou část si majitelé pokrývají z vlastní fotovoltaické elektrárny,“ popisuje provozní přednosti modulárních dřevostaveb Zdeněk Kaňa.
Inženýrská komora sleduje rozmach tohoto typu realizací. To, co začalo designovým minimalistickým bydlením, využitím přepravních kontejnerů nebo inspirací v obytných vozech, přerostlo v legitimní alternativu na trhu s bydlením.
ČKAIT v rámci analýzy dostupného bydlení konstatovala, že jedním z důvodů vysokých prodejních cen je i nízká produktivita práce ve stavebnictví. Nejde primárně o výkonnost, jako spíše o rostoucí náklady na úrovni lidských zdrojů, technologií a samozřejmě materiálu. V kombinaci se zjednodušeným povolovacím řízením a postupně i digitalizací je právě modulární výstavba jednoduchým a dostupným řešením bytové krize v České republice, byť se ze své povahy netýká center měst, spíše extravilánu nebo menších obcí.
„Díky řadě autorizovaných osob s prověřenými postupy, výrobní dokumentací i sítí dodavatelů je tento typ výstavby možné aplikovat na celou řadu typů budov, nejen individuální bydlení. Mohou to být dle potřeby domy pro seniory, školy nebo komerční objekty a další veřejné stavby,“ domnívá se Ing. Robert Špalek. Podle něj modulárním dřevostavbám nahrává i projednávaná revize evropské směrnice o energetické náročnosti budov požadující, aby po roce 2035 byly všechny budovy bezemisní.
ČKAIT
Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) sdružuje jako řádné členy autorizované inženýry a autorizované techniky. Do působnosti Komory náleží zejména péče o stavební kulturu a utváření prostředí; udělování autorizace; vedení veřejně přístupné databáze autorizovaných osob.
ČKAIT je veřejnoprávní stavovská organizace, která vznikla v roce 1992 na základě autorizačního zákona č. 360/1992 Sb., jako samosprávná profesní organizace s přeneseným výkonem působnosti státní správy. Členskou základnu Komory dnes tvoří více než 32 tisíc autorizovaných inženýrů a techniků, jimž byla udělena autorizace na základě úspěšného složení předepsané zkoušky odborné způsobilosti. Zákonem č. 360/1992 Sb., o výkonu povolání autorizovaných architektů a autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, došlo ve vybraných činnostech ve výstavbě k přenesení odborné odpovědnosti na fyzické osoby: autorizované architekty, inženýry, techniky a stavitele.
Sídlo Komory je v Praze. ČKAIT navazuje na stavovskou organizaci, která byla zřízena před více než sto lety (1913) pod názvem Svaz českých úředně autorizovaných civilních inženýrů v Království českém.
Více informaci na: www.ckait.cz
Poslední zprávy z rubriky Dům a stavba:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Reforma důchodového systému - Změnu systému musíme provést co nejdříve. Jinak se naše děti férového důchodu nedočkají a ve stáří se budou muset postarat samy o sebe.
- Westinghouse představil průlomovou technologii malého modulárního reaktoru AP300
- PHILIP MORRIS ČR A - Akcie PHILIP MORRIS ČR A aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie PHILIP MORRIS ČR A, PHILIP MORRIS ČR - TABÁK, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- MPO přispěje 300 milionů korun na praktickou výuku studentů ve firmách
- Plzeň přispěla miliony korun na novou techniku profesionálním hasičům
- Do jaké přispěly rostoucí zisky ke zdražení přidané hodnoty v české ekonomice - Nerovný dopad inflace na české domácnosti: poznatky z národních účtů
- Nové značky a větší dostupnost. Direct auto koupilo dealerství v Příbrami
- Měnová báze - Rezervní peníze
- Ceny rodinných domů padají. Lepší je ale pronajmout, než prodat
- Nálada v české ekonomice se lepší
- Nálada se lepší i v německé ekonomice
Prezentace
25.04.2023 ARMEX ENERGY razantně snižuje ceny. Získat je...
24.04.2023 Nový produkt od XTB. Investice dostupnější než...
19.04.2023 ARMEX ENERGY slaví 18 let na trhu. Výročí...
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Společnost 3M chce čistit vodu, předběžná dohoda přináší oživení akcií
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB OPĚT NAVÝŠILA ZLATÉ REZERVY, LETOS JIŽ O VÍCE NEŽ 3,3 TUN
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Nadační přístup ke správě rodinného majetku a vhodné investiční strategie
Lucia Žárská, ProfitLevel
Tiskové zprávy
Zásoby plynu v Česku k 20. 5. - aktuální stav...
Dostupné bydlení je možné. Podmínkou jsou...
Mistr tesař, Mistr pekař, Mistr obuvník. Stát se..
Řízení dodavatelů – kulatý stůl CyberBlog.cz:...