Export (export.cz)
Ze světa  |  05.08.2021 15:58:14

Kolumbie láká investory na energii ze slunce a vzduchu

Kolumbie patří k zemím s vysokým podílem obnovitelných zdrojů energie (OZE) ve svém energetickém mixu, kterému dominuje vodní energie. Má ale také ideální podmínky pro rozvoj větrných a solárních projektů. Ve snaze podpořit zahraniční investice do slunce a větru zavedla vláda řadu pobídek, které míří i do oblasti modernizace distribučních sítí.

Ilustrační foto Shutterstock

 V energetickém mixu Kolumbie mají OZE již nyní dominantní zastoupení. Instalovaná kapacita dosahuje 17 203 MW, přičemž přibližně 68 % elektrické energie zajišťují klasické vodní elektrárny, které jsou však vysoce závislé na stále méně stabilních klimatických podmínkách. Kolem 30 % energie pochází z tepelných elektráren. Větrné a solární elektrárny jsou v protikladu ke klasickým vodním elektrárnám označovány jako nekonvenční obnovitelné zdroje. V současném energetickém mixu mají jen zanedbatelný podíl.

Výroba elektrické energie je v Kolumbii značně koncentrovaná. Pouhých šest elektráren vyrábí 33 % veškeré elektřiny.  Nedostatečná je i regionální diverzifikace výroby, kde dominují pouhé dva departamenty: Antioquia (44,1 %) a Cundinamarca (19,9 %). V rozsáhlých oblastech, zejména na východě a jihovýchodě země, pak zdroje i distribuční síť elektrické energie zcela chybí.

Se sílícím globálním trendem přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku a zároveň ve snaze diverzifikovat zdroje energie, zvýšit efektivitu a spolehlivost dodávek zařadila i kolumbijská vláda rozvoj nekonvenčních OZE ke svým hlavním sektorovým politikám. Díky klimatickým, geografickým i geologickým podmínkám má Kolumbie navíc ideální předpoklady být atraktivní destinací pro zahraniční investice v tomto sektoru. Je šestou zemí na světě s největšími zásobami vodních zdrojů. Dále má oproti světovému průměru o 60 % více slunečního záření a dvakrát vyšší rychlost větru, a to zejména na karibském pobřeží.

Zákon o energetickém přechodu si stanovuje za cíl zvýšit podíl výroby energie z větrných a solárních elektráren z 0,5 % v roce 2018 na 12 % v roce 2022. Podle Národního energetického plánu 2020-2050 mají tyto nekonvenční OZE potenciál představovat v roce 2050 až 40 % instalované kapacity. Rozvoj čisté energetiky má pomoci snížit skleníkové plyny v zemi o 51 % do roku 2030. K podpoře a přilákání investic stanovila vláda jasný legislativní rámec a zavedla řadu nástrojů. Jedním z nich jsou takzvané subastas, tedy veřejné soutěže o kontrakty v oblasti nekonvenčních OZE. Nedávno vyhlášený třetí tendr tohoto typu poskytne smlouvy platné od ledna 2023 na 15 let.

Slevy a výhody

Investoři si mohou odečíst 50 % ze základu pro výpočet daně z příjmu po dobu 15 let, veškeré vstupy a zařízení nezbytné pro provoz jsou automaticky vyjmuty z DPH. Existují i celní úlevy a výhody zrychlené olabení aktiv. Není ani potřeba vyřizovat zdlouhavý licenční proces u místního úřadu životního prostředí. Nově zřízený fond (FENOGE) má kromě poskytování finančních prostředků plnit i funkci prostředníka mezi jednotlivými aktéry trhu. Poskytovatelé energie pak musí zajistit, aby 10 % elektřiny pro koncové uživatele pocházelo z nekonvenčních OZE.

Podle státní agentury ProColombia bylo od roku 2018 v Kolumbii zahájeno 54 projektů s celkovou investicí 7,5 mld USD. Zahraniční investice do sektoru OZE se tím od roku 2018 osmkrát zvýšily. V posledních třech letech země navýšila svou instalovanou kapacitu solární a větrné energie z původních 30 MW na současných 250 MW. Nicméně podle odhadů ministerstva těžby a energetiky by se instalovaná kapacita z těchto zdrojů v roce 2022 měla zvýšit na více než 2 500 MW (instalovaných nebo v procesu výstavby). Tyto iniciativy by měly vytvořit 48 100 pracovních míst a mají tak klíčové postavení i v rámci reaktivace kolumbijské ekonomiky po pandemii.

Téměř 70 procent elektřiny získává Kolumbie z vodních elektráren. Foto: Shutterstock

Plány i pro vodík a baterie

Kolumbie by se také chtěla prosadit na poli „zeleného“ a „modrého“ vodíku. Vládní plán rozvoje tohoto nadějného odvětví by měl být představen v září. Součástí energetického přechodu je i podpora čisté dopravy. V Kolumbii se zvýšil prodej elektrických automobilů v roce 2020 o více než 90 % a stala se tak regionálním lídrem v této oblasti. Země se chce stát také průkopníkem v ukládání elektrické energie do baterií na kontinentu.

Všechny tyto zelené iniciativy posunuly Kolumbii o 14 pozic (na 35. místo) v žebříčku energetické udržitelnosti Světové energetické rady a o 9 míst (na 25. pozici) v Indexu ekonomického přechodu pro rok 2020. I přesto se řada projektů potýká se zpožděními či problémy s napojením do přenosové sítě, případně s realizací předběžných konzultací s místními komunitami a nedostatky v infrastruktuře, které brání přepravě základních stavebních dílů z přístavů na místo výstavby.

Kolumbie neupouští ani od konvenčních OZE a fosilních zdrojů energie. Kromě velkých staveb, jako je vodní elektrárna Hidroituango, je zájem i o budování menších vodních elektráren. Probíhá také rozšiřování systému tepelných elektráren v rámci 48 plánovaných projektů, které mají sloužit jako záložní zdroje energie v případě výpadků OZE.

Šance pro energetiky i IT

Další rozvoj kolumbijského energetického sektoru bude nabízet příležitosti pro uplatnění technologií, zařízení a zkušeností českých firem působících v oboru. Jedná se zejména o turbíny (na páru, vodu, plyn), generátory, transformátory, ale také malé vodní elektrárny či solární elektrárny. Vzhledem k nutnosti modernizovat a rozšířit celý distribuční systém elektrické energie bude země potřebovat využít také moderní IT řešení. Kontakty a informace o příležitostech je možné získat na oborových veletrzích jako Expoenergía v Bogotě, ExpoSolar Colombia či Feria FISE v Medellínu. České firmy se mohou také vždy obrátit na Velvyslanectví v Bogotě, případně na místní zahraniční kancelář Czechtrade.

Jana Hudcovská, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Bogotě

Bohdan Malaniuk, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Bogotě


Moderní ekonomická diplomacieModerní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.