Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Investice  |  04.06.2021 12:29:12

Růst mezd v prvním letošním čtvrtletí zpomalil (Analýza makroindikátorů)

Růst průměrné mzdy v ČR v meziročním vyjádření zpomalil v prvním letošním čtvrtletí z 5,3 % na 3,2 %. Důvodem bylo zejména odeznění vlivu mimořádných odměn ve zdravotnictví a v oblasti sociální péče, jenž byly vyplaceny v průběhu čtvrtého čtvrtletí a vedly k výraznému zvýšení průměrné mzdy. Svou roli zřejmě sehrálo i zrušení superhrubé mzdy, které se odrazilo v růstu čistých příjmů a v nižším tlaku na zvyšování mezd v soukromém sektoru. Proti tomu pak jen z části působil předem ohlášený růst tarifních platů od začátku roku v sektoru veřejném, především pak ve zdravotnictví a školství. V reálném vyjádření se průměrná mzda zvýšila o 1,0 % po předchozích 2,6 %. Zaměstnanost po přepočtu na plné úvazky oproti loňsku i nadále klesala, tempo tohoto poklesu se však zmírnilo z 2,4 % na 1,4 %.

Ve srovnání s odhady analytiků, kteří očekávali růst reálných mezd v průměru o 1,7 %, je dnešní výsledek mírně negativním překvapením. My jsme patřili na trhu k nejoptimističtějším, když naše prognóza předpovídala jejich zvýšení v reálném vyjádření o 2,8 %. Je však nutné dodat, že na odchylce prognóz od skutečného vývoje se významně podílela revize růstu průměrné nominální mzdy ve čtvrtém čtvrtletí. Zatímco původně ČSÚ uváděl růst o 6,5 % meziročně, nyní už hovoří pouze o 5,3 %. Níže byl revidován celý loňský rok, a to z původních +4,4 % na pouhých +3,2 %. Tolik nicméně činila i loňská inflace a v reálném vyjádření tak mzdy v roce 2020 stagnovaly. Směrem vzhůru byl naopak revidován rok 2019, kdy mzdy vzrostly v nominálním vyjádření o výrazných 7,9 %, což je o 1,5 pb více než před revizí. Dnešní údaj naopak potěšil Českou národní banku, která očekávala nárůst průměrné reálné mzdy právě o jedno procento. Zpomalení mzdové dynamiky na začátku roku by tak mohlo zmírnit nutkání centrálních bankéřů urychlit zvyšování úrokových sazeb. My počítáme s prvním zvýšením základní repo sazby o 25 bb v srpnu a důvody proč rozebíráme v našem speciálním reportu, který je k dispozici zde https://bit.ly/3pfyGPK.

Meziroční růst nominálních mezd ve veřejném sektoru podle našeho odhadu zpomalil z 12,6 % na 4,9 %, v soukromém sektoru pokračoval utlumený vývoj a mzdy se zde zvýšily pouze o 2,6 %. Ve váhově významném zpracovatelském průmyslu mzdy vzrostly o 2 %, tedy o něco méně než ve čtvrtletí před tím. Zároveň však výrobní sektor nabíral zpět některé pracovníky, když zde došlo ke zmírnění poklesu zaměstnanosti ze 4,0 % na 2,5 %. Zaměstnanost i nadále klesla také ve většině odvětví tržních služeb. Rekordmanem mzdového vývoje je stále odvětví ICT, kde se průměrná mzda v prvním čtvrtletí zvýšila o 4 % a ještě rychleji pak rostla v předchozích dvou čtvrtletích. Činnosti v oblasti nemovitostí sice vykázaly růst průměrné mzdy o více než 10 %, avšak po předchozím několik čtvrtletí trvajícím poklesu. U řady odvětví soukromého sektoru k vyššímu meziročnímu růstu mezd navíc pomohla nižší srovnávací základna loňského roku. Svižný růst mezd a zaměstnanosti pokračoval ve zdravotnictví a školství.

Meziroční růst mezd pravděpodobně opět zrychlí ve druhém čtvrtletí. Nejenže bude působit vliv nízké srovnávací základy loňského druhého čtvrtletí, kdy mzdy podle revidovaných údajů klesaly v nominální i reálném vyjádření (před revizí přitom data hovořila o růstu nominálních mezd o 0,7 %), ale do hry znovu vstoupí odměny zdravotníkům. Ty byly jako ocenění za druhou vlnu pandemie z velké části vyplaceny v dubnu. S tím, jak dochází k rychlému rozvolňování ekonomiky, lze však předpokládat, že k oživení mzdového růstu by mohlo dojít také v soukromém sektoru. Zde byl růst mezd v průběhu pandemie relativně utlumený.

Za celý letošní rok naše prognóza očekává růst průměrné mzdy v nominálním vyjádření o 4,8 %, v tom reálném pak o 2,2 %.

Autor: Martin Gürtler

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Kalkulačka pro výpočet čisté mzdy v roce 2020

Více zpráv k tématu MzdyPřečtěte si také:

04.06.2021Růst mezd v prvním letošním čtvrtletí zpomalil (Komentář) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
30.04.2021Česká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla o 0,3 % (Analýza makroindikátorů) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
04.12.2020S oživením ekonomiky zrychlil i růst průměrné mzdy (Analýza makroindikátorů) Investiční bankovnictví (Komerční banka)Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.