OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
Ze světa  |  01.05.2021 12:20:00

Rakouské ženy nadále odměňovány hůře než muži. Proč?

Experti na statistiku z úřadu Statistik Austria sledovali tzv. Gender Pay Gap z pohledu různých faktorů. Blíže zkoumali data z roku 2018. Tehdy ženy vydělávaly v průměru 15,15 EUR oproti průměrné částce 19,03 EUR za hodinu u mužů (brutto).

Pokud člověk při zkoumání zohlední parametry jako jsou odvětví, profese, vzdělání, věk, délka zaměstnání v dané firmě, druh úvazku (plný/částečný), druh pracovní smlouvy, region a velikost firmy, sníží se rozdíl ve mzdě mezi pohlavími na 14 %. Jmenované faktory naopak „vysvětlí“ 6,4 % existujícího rozdílu.

Co do odvětví pracují ženy častěji v oborech s nižšími výdělky než muži. Samozřejmě zásadní vliv má délka úvazku, protože za částečný úvazek náleží rovněž nižší hodinový příjem. Zajímavé je zjištění, že zatímco ženy pracují v průměru pro jednoho zaměstnavatele 7 let, muži to vydrží 9 let. I to má samozřejmě vliv na přirozený růst mzdy. Faktor profese ztrácí nejvíce na významnosti, přesto však stále ještě menší roli hraje. A pokud by šlo o formální vzdělání, musely by ženy v příjmech už kralovat nad muži, protože v praxi dosahují vyššího stupně vzdělání.

Ženy zůstávají v nižších pozicích

V loňském roce vykonávalo 3,8 % zaměstnankyň řídící pozici v práci, zatímco mužů-manažerů bylo 8,1 %. I při stejném stupni dosaženého vzdělání byly ženy silněji zastoupeny ve středních pozicích, zatímco muži pracovali ve vedoucích funkcích. Velmi markantní je tento nerovný přístup u ukončeného univerzitního stupně vzdělání: 8,6 % žen a 18,9 % mužů s vysokou školou nebo univerzitou pracovalo v řídících pozicích. Přitom podíl žen ve věku od 25 do 64 let s akademickým titulem na celkové rakouské populaci byl 19,9 %, zatímco podobně „vybavených“ mužů jen 16,3 %.

Podle odvětví jsou ženy zaměstnány nejvíce v obchodě (17,5 %), ve zdravotnictví a v sociálních službách (17,9 %). Muži naproti tomu dominují jako zaměstnanci ve výrobě zboží (24,5 %), ve stavebnictví (14,0 %) a v obchodě (12,4 %). V covidem extrémně zasaženém odvětví ubytování a pohostinství bylo v zaměstnaneckém poměru 7,9 % rakouských žen a 4,2 % rakouských mužů.

Částečné úvazky jsou doménou žen

Ženy byly podstatně častěji zaměstnány na částečný úvazek. Podíl takto pracujících žen vzrostl z 43,1 % v roce 2009 na 47,7 % v roce 2019. Přitom růst lze sledovat i u mužů. Přesto mají u nich dílčí úvazky menší roli (10,7 % zaměstnanců-mužů v roce 2019). Zejména pro ženy s dětmi ve věku do 15 let je dílčí zaměstnání dominující formou výdělečné činnosti. Ve věkové skupině žen 25-49 let s dětmi činil podíl částečných úvazků mezi zaměstnankyněmi 74,3 % (muži 5,6 %).

Covid postihl muže a ženy nerovnoměrně

S ohledem na koronavirovou pandemii ukazují data z prvního lockdownu 2020, že muži byli krizí postiženi zprvu více než ženy. Podíl výdělečně činných žen klesl ve 2. kvartále 2020 meziročně o 1,8 % na 67,0 %, zatímco u mužů o 2,9 % na 75,1 %. Ženám se ale nedařil tak rychle návrat na trh práce. Z těch, co v druhé půlce března museli ukončit svoji dosavadní výdělečnou činnost, se povedlo získat znovu práci za peníze do konce června v 52,1 % případu u žen a v 62,1 % u mužů. Vztaženo k údajům za celý rok bylo loni zvýšení počtu nezaměstnaných podle úřadů práce vyšší u žen (+37,8 %) než u mužů (+34,4 %).

Zdroj: www.statistik.at/web_de/presse/125500.html

oPojištění.cz - informace ze světa pojištění a risk managementu

Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.

Více informací na: www.opojisteni.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.