Lukáš Kovanda, Ph.D. (Trinity Bank)
Investice  |  10.03.2021 23:33:23, aktualizováno 13.03.2021 09:08:16

Americký Kongres schválil Bidenův obří balík rozpočtových opatření, hrozí citelná inflace. I proto by to mělo zajímat třeba i Česko a českou vládu


Americký Kongres právě teď schválil Bidenův obří balík rozpočtových opatření, hrozí citelná inflace. I proto by to mělo zajímat třeba i Česko a českou vládu 

V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát něčeho, na co už takřka zapomněl: obří inflace. A strach by měla mít i česká vláda.

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu dnes večer středoevropského času schválila takřka dvoubilionový balík rozpočtových opatření prezidenta Joea Bidena. Již o víkendu balík těsně prošel Senátem. Nyní zamíří k podpisu prezidentovi, což už je jen formalita.  

Covidová fiskální pomoc americké ekonomice tak po dnešku o čtvrtinu předčí souhrn fiskálních pomocí z uplynulého půlstoletí, včetně té z doby globální finanční krize před třinácti lety. Historicky obří pomoc vedoucí ekonomice světa je vlajkovou lodí opatření Bidenovy administrativy, současně však velmi přispívá k růstu inflačních očekávání v USA. Ta jsou nejvyšší od roku 2008. A má to zásadní význam i pro českou ekonomiku. 

Navýšená inflační očekávání, pokud se naplní, znamenají vyšší inflaci v budoucnosti. A tak peníze budou ztrácet kupní sílu. Investoři do dluhopisů s takovou vidinou žádají vyšší výnos, který by poztrácenou kupní sílu peněz – tedy i hotovostních toků plynoucích držitelům dluhopisů – kompenzoval. 

Peníze z Bidenova balíku poplynou do ekonomiky přímo, například v podobě "helikoptérového shazování" sumy 1400 dolarů každému Američanovi s příjmem do 75 tisíc dolarů ročně, tedy více než 85 procentům americké populace. Harvardský profesor ekonomie Larry Summers, ministr financí z administrativy Billa Clintona, v únoru před Bidenovým balíkem varoval. V článku pro Washington Post napsal, že může zapříčinit "inflační tlaky neviděné po generaci, které poznamenají hodnotu dolaru a finanční stabilitu". Není to jediný renomovaný hlas, který varuje. 

Investoři a burziáni, zkrátka "trhy", ne vždy varováním, jakkoli renomovaným, naslouchají. V tomto případě však jsou se Summersem a spol. zajedno. Výnos z amerických dluhopisů citelně roste. Dokonce se po světě rozlévá vlna rostoucích výnosů. Nevyhýbá se ani dluhopisům vlády české. Finanční svět tak začíná vážně přemítat nad tím, zda se nevrací nepřítel po léta zdánlivě pohřbený: citelná inflace

Minulý měsíc přitom Bank of America, druhá největší banka v USA, doporučila klientům nakupovat české koruny. Vychází právě z obavy z výrazného letošního zdražování. Má k němu dojít celosvětově, ale právě země typu Česka mohou být zasaženy zásadně. To přiměje centrální banky, v tuzemském případě Českou národní, aby rychleji zvyšovaly své základní úrokové sazby. Růst těch českých zatraktivní korunu v očích mezinárodních investorů, neboť korunové úložky budou úročeny lépe než doposud například v porovnání s úložkami eurovými. (V eurozóně inflace není tak výrazná.) 

Zmíněný Bidenův balík opatření povzbuzuje i růst cen ropy, které se nakonec projeví i v rychlejší inflaci v Česku. Když přes 85 procent Američanů dostane "na ruku" od vlády 1400 dolarů, je zřejmé, že podstatnou část sumy utratí za benzin či naftu. Případně jim po zaplacení pohonných hmot zbude více peněz na něco dalšího, což povzbudí poptávku třeba po potravinách či oblečení. Nároky na přepravu tedy stoupnou, což ve výsledku opět zvýší poptávku po palivech, tedy i cenu ropy.

Ta navíc podražuje i z jiných důvodů. 

Ropa Brent, jejíž cena je určující pro cenu pohonných hmot v Česku, v pondělí vyskočila nad úroveň 71 dolarů za barel, prakticky nejvýše od jara 2019. Stalo se tak v důsledku dronového útoku na ropný zásobník v saúdskoarabském přístavu Ras Tanura, největší svého druhu na světě. Nedělní útok, k němuž se přihlásili jemenští Húsíové, povstalci podporovaní Íránem, stupňuje blízkovýchodní napětí, což dál tlačí cenu ropy nahoru. Přitom Saúdská Arábie drží její těžbu přiškrcenou navzdory globálnímu ekonomickému zotavování, což dále paliva zdražuje

Tuzemští řidiči se tak musí připravit na znatelné zdražení pohonných hmot, zejména benzinu. Ten poprvé od loňského března překročí cenu 30 korun za litr, nárůst cen se ale může počítat až na koruny. Od začátku roku benzin podražil o 1,90 koruny na litr, nafta o zhruba korunu na litr. Zdražování nafty však brzdí snížení spotřební daně z ní. 

Skutečnost, že Saúdská Arábie a kartel OPEC i jeho spojenci drží těžbu ropy přiškrcenou, tak přidělává vrásky na čele tuzemským dopravcům, ale zprostředkovaně i České národní bance. Pro dopravce znamená nákladovou zátěž v čase, kdy je jejich podnikání pod neblahým tlakem v důsledku pandemické situace. Z hlediska ČNB znamená krok OPEC zesílení inflačních tlaků. 

Burzovní obchodníci nyní sázejí na to, že ČNB bude muset se základní úrokovou sazbou nahoru hned čtyřikrát během nadcházejícího půldruhého roku. Klíčovým důvodem takové sázky je přesvědčení, že ČNB bude muset utažením měnové politiky krotit příliš silnou inflaci. Tu pochopitelně dražší pohonné hmoty zásadně umocní.

Růst inflačních očekávání by měl vrásky na čele dělat i české vládě. V souvislosti s jejich vzestupem totiž stoupá úrok na českých dluhopisech. Úrok na desetiletých dluhopisech vlády se strmě blíží 1,9 procenta ročně – a je tak nejvyšší od jara 2019. Tehdy však byl ekonomický boom, nyní krize a útlum.

Takový vzestup úroků vládě prodražuje obsluhu dluhu, který i letos enormně naroste. Kabinet tedy bude čelit nepříjemné kombinaci rostoucího dluhu a současně i rostoucích úrokových měr. Ty by však rostly i bez navyšování dluhu. Kvůli tomu však porostou tím rychleji, takže to umocní celkový růst nákladů obsluhy. Vládě tak zbude méně peněz na starobní důchody, školy, nemocnice, dálnice a další veřejné výdaje. 


Lukáš Kovanda, Ph.D.
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank

TRINITY BANK

Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má téměř 25 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 18 miliard Kč.

Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.

Více informaci na: www.trinitybank.cz

11.03. 19:16  Zajímavé (fic)
11.03. 07:23  Takže příjde inflace? (Zdeněk Černý)

Poslední zprávy z rubriky Investice:

Pá 16:02  Komentář k dubnové volatilitě Tomáš Kacerovský (WOOD & Company)
Pá 15:25  Výsledky Chevronu za 1Q roku smíšené Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)
Pá 14:40  Reálné osobní výdaje na 0,5 % ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688