ČSÚ (ČSÚ)
Z regionů  |  02.03.2021 00:00:00

02.03.2021 Ze sčítání lidu bude těžit i Jihomoravský kraj

Na území desítek států, včetně většiny členů Evropské unie, se letos uskuteční sčítání lidu. U nás začne v sobotu 27. března. Získané informace pomohou v následujícím desetiletí i rozvoji regionů.

Plánování sociálních služeb, přetrasování linek hromadné dopravy, rozdělování veřejných prostředků i aktualizované podklady pro zásah hasičů, to vše a mnohem více by se neobešlo bez přesných a komplexních informací.

Již více než 150 let se veřejná správa spoléhá na údaje ze sčítání lidu, které se v moderní historii Československa a později České republiky koná každých 10 let. Tato perioda je považována za přijatelné období, aby se shromážděná data dala využívat nejen pro tvorbu statistik, ale i při rozhodování o budoucnosti a lepším životě obyvatel i v tom nejmenším územním celku.

„Sčítání slouží nám všem. Je těžko představitelné, že by společnost mohla fungovat, aniž by o sobě měla ucelené informace. Výsledky pak pomáhají v mnoha sférách – například při plánování dopravy, kapacit ve zdravotnických zařízeních nebo při tvorbě územních plánů,“ říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Data ze sčítání zlepšují život seniorům i cestujícím

Počet obyvatel Brna je v posledních letech stabilní a ani do budoucna se nepočítá s velkými změnami. Co se však mění, je věková struktura obyvatel. Podíl osob nad 65 let v roce 2011 činil 18,4 % obyvatel. Spolu s Plzní má tak Brno jednu z nejvyšších hodnot indexu stáří mezi krajskými městy České republiky a tato hodnota dlouhodobě roste. Na druhou stranu je Brno jedním z mála měst, která mají vypracovaný detailní Plán aktivního stárnutí, při jehož vzniku byly mimo jiné využívány sociodemografické údaje získané při sčítání lidu, domů a bytů. Jedním z prvních kroků v návaznosti na vznik plánu bylo založení platformy organizací věnujících se seniorům, která zajistí a usnadní koordinaci jejich vzájemné spolupráce.

Sčítání hraje významnou roli i v oblasti dopravy. Pouze na základě přesných a komplexních dat mohou odpovědné úřady zajistit, aby se všichni dostali včas do práce, do školy nebo na prohlídku k lékaři. „Nenahraditelná je také statistika dojížďkových vztahů, která zatím nebyla ani mobilními technologiemi nahrazena a v celorepublikovém měřítku nemá žádnou alternativu. Sčítání lidu, domů a bytů je pro nás velmi důležité také z důvodu toho, že to jsou téměř jediná data, která jsou díky zákonné povinnosti úplná. Pomáhají tak verifikaci průběžných dat,“ uvádí Jakub Rybář, vedoucí oddělení spolupráce a rozvoje Magistrátu města Brna.

Data ze sčítání dále pomáhají kvalifikovaně odhadnout přírůstky a úbytky obyvatel. Na základě toho probíhá například plánování dopravní obslužnosti, objížďkových tras nebo oprav komunikací. „Sčítání napoví mnoho v ohledech plánování dalšího rozvoje. Čím více práce s vyplňováním sčítacích formulářů si občané dají, tím více pro ně potom může udělat veřejná správa,“ dodává Kateřina Sendlerová, ředitelka Krajské správy Českého statistického úřadu v Brně.

Sčítat se bude online i prostřednictvím tradičního formuláře

Cílem Sčítání 2021 je získání přesných a aktuálních dat, která slouží k efektivnějšímu plánování mnoha aspektů veřejného života pro dalších deset let. Tentokrát je i s ohledem na epidemickou situaci primárně připravováno jako online, vůbec poprvé v naší historii. Lidé se od 27. března budou moci sečíst jednoduše a bezpečně přes internet na webu www.scitani.cz nebo prostřednictvím mobilní aplikace. Svoji zákonnou povinnost tak mohou splnit z pohodlí domova a bez nutnosti dalšího kontaktu se sčítacím komisařem.

 

Kontakt:
Jolana Voldánová
tisková mluvčí Sčítání 2021
+420 704 659 357
e-mail: jolana.voldanova@scitani.cz

 

Přílohy


Tisková zpráva

2. března 2021

Celorepublikové sčítání lidu se blíží. Těžit z něj bude i Jihomoravský kraj

Na území desítek států, včetně většiny členů Evropské unie, se letos uskuteční sčítání lidu. U nás začne v sobotu 27. března. Získané informace pomohou v následujícím desetiletí i rozvoji regionů.

Plánování sociálních služeb, přetrasování linek hromadné dopravy, rozdělování veřejných prostředků i aktualizované podklady pro zásah hasičů, to vše a mnohem více by se neobešlo bez přesných a komplexních informací.

Již více než 150 let se veřejná správa spoléhá na údaje ze sčítání lidu, které se v moderní historii Československa a později České republiky koná každých 10 let. Tato perioda je považována za přijatelné období, aby se shromážděná data dala využívat nejen pro tvorbu statistik, ale i při rozhodování o budoucnosti a lepším životě obyvatel i v tom nejmenším územním celku.

„Sčítání slouží nám všem. Je těžko představitelné, že by společnost mohla fungovat, aniž by o sobě měla ucelené informace. Výsledky pak pomáhají v mnoha sférách – například při plánování dopravy, kapacit ve zdravotnických zařízeních nebo při tvorbě územních plánů,“ říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Data ze sčítání zlepšují život seniorům i cestujícím

Počet obyvatel Brna je v posledních letech stabilní a ani do budoucna se nepočítá s velkými změnami. Co se však mění, je věková struktura obyvatel. Podíl osob nad 65 let v roce 2011 činil 18,4 % obyvatel. Spolu s Plzní má tak Brno jednu z nejvyšších hodnot indexu stáří mezi krajskými městy České republiky a tato hodnota dlouhodobě roste. Na druhou stranu je Brno jedním z mála měst, která mají vypracovaný detailní Plán aktivního stárnutí, při jehož vzniku byly mimo jiné využívány sociodemografické údaje získané při sčítání lidu, domů a bytů. Jedním z prvních kroků v návaznosti na vznik plánu bylo založení platformy organizací věnujících se seniorům, která zajistí a usnadní koordinaci jejich vzájemné spolupráce.

Sčítání hraje významnou roli i v oblasti dopravy. Pouze na základě přesných a komplexních dat mohou odpovědné úřady zajistit, aby se všichni dostali včas do práce, do školy nebo na prohlídku k lékaři. „Nenahraditelná je také statistika dojížďkových vztahů, která zatím nebyla ani mobilními technologiemi nahrazena a v celorepublikovém měřítku nemá žádnou alternativu. Sčítání lidu, domů a bytů je pro nás velmi důležité také z důvodu toho, že to jsou téměř jediná data, která jsou díky zákonné povinnosti úplná. Pomáhají tak verifikaci průběžných dat,“ uvádí Jakub Rybář, vedoucí oddělení spolupráce a rozvoje Magistrátu města Brna.

Data ze sčítání dále pomáhají kvalifikovaně odhadnout přírůstky a úbytky obyvatel. Na základě toho probíhá například plánování dopravní obslužnosti, objížďkových tras nebo oprav komunikací. „Sčítání napoví mnoho v ohledech plánování dalšího rozvoje. Čím více práce s vyplňováním sčítacích formulářů si občané dají, tím více pro ně potom může udělat veřejná správa,“ dodává Kateřina Sendlerová, ředitelka Krajské správy Českého statistického úřadu v Brně.

Sčítat se bude online i prostřednictvím tradičního formuláře

Cílem Sčítání 2021 je získání přesných a aktuálních dat, která slouží k efektivnějšímu plánování mnoha aspektů veřejného života pro dalších deset let. Tentokrát je i s ohledem na epidemickou situaci primárně připravováno jako online, vůbec poprvé v naší historii. Lidé se od 27. března budou moci sečíst jednoduše a bezpečně přes internet na webu www.scitani.cz nebo prostřednictvím mobilní aplikace. Svoji zákonnou povinnost tak mohou splnit z pohodlí domova a bez nutnosti dalšího kontaktu se sčítacím komisařem.

Kontakt:

Jolana Voldánová

tisková mluvčí Sčítání 2021

+420 704 659 357

jolana.voldanova@scitani.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Přečtěte si také:

02.03.2021Kurzovní lístek ČNB na úterý 02.03.2021 Redakce (Kurzy.cz)
02.03.2021Graf dňa - STRIEBRO (02.03.2021) X-Trade Brokers (XTB)

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.