Sčítání 2021

Sčítání lidu, domů a bytů 2021 od půlnoci z 26. na 27. 3. do 11. 5. 2021


Sčítání 2021


Sčítání probíhá ve dvou fázích:

 

1. fáze - sčítání on-line: 27. 3. – 11. 5. 2021 

Od 27. 3. do 11. 5. 2021 (prodlouženo z původně 9. 4.) se bude možné zapojit do sčítání online – jedinou podmínkou je přístup k internetu.

Sečíst se je možné z počítače, tabletu nebo mobilu, a to buď

K přihlášení do sčítacího formuláře je nutno znát 

 • číslo osobního dokladu (občanský průkaz, cestovní pas nebo doklady vydané cizincům) a
 • datum narození

 

Přihlásit se lze i přes datovou schránku nebo bankovní a elektronickou identitu (přes eidentita.cz).

Vyplnit a odeslat sčítací formulář online lze i za ostatní členy domácnosti. Ať už se jedná o rodinné příslušníky, starší příbuzné nebo například členy, kteří se právě nacházejí v nemocnici. Avšak bude třeba znát jejich údaje k přihlášení (tj. datum narození a číslo dokladu).

Pro přístup k elektronickému formuláři prostřednictvím osobního dokladu musíte být evidováni v registru obyvatel a adresa obydlí musí být v databázi adres sčítání (v opačném případě se budete sčítat pomocí listinného formuláře).

V cizině je k dispozici pouze elektronický formulář.

K dispozici je 7 jazykových verzí online formuláře - v angličtině, němčině, polštině, ruštině, ukrajinštině, vietnamštině a romštině.

 

2. fáze - listinné sčítání: 17. 4. – 11. 5. 2021 

Pokud se z jakéhokoliv důvodu nezapojíte do online fáze, pak budete muset mezi 17. 4. a 11. 5. vyplnit listinný sčítací formulář.

Listinný sčítací formulář získáte od sčítacího komisaře nebo sami na kterémkoliv kontaktním místě sčítání – těch je zřízeno více než 800 na vybraných pobočkách České pošty a krajských správách Českého statistického úřadu. Při vyzvednutí sčítacího formuláře bude nutné sdělit adresu (příp. číslo bytu), ke které bude formulář přiřazen načtením čárového kódu.

Těm, kteří se nesečetli online, začali sčítací komisaři od 17. 4. roznášet listinné sčítací formuláře. Komisař se dostaví v předem oznámeném termínu a vyčká na váš příchod před vaším domem. Oznámení s termínem návštěvy dostanete do schránky (případně bude vyvěšeno na nástěnce nebo na vstupních dveřích objektu). Pokud zrovna nebudete doma, komisař se vás pokusí zastihnout ještě jednou. Náhradní termín vám opět bude oznámen.

Od sčítacího komisaře nebo na kontaktním místě obdržíte spolu s formulářem i odpovědní obálku s logem Sčítání 2021 pro odevzdání formuláře. Obálka má předtištěnou adresu a její odeslání je zdarma. Vyplněný listinný sčítací formulář v odpovědní obálce odevzdáte na kontaktním místě sčítání, na kterékoliv poště nebo ho jednoduše vhodíte do poštovní schránky.

Jak poznat sčítacího komisaře

Komisaři mají viditelně umístěný průkaz a na požádání se prokáží občanským průkazem nebo cestovním dokladem. Jména komisařů lze zjistit prostřednictvím aplikace na webu scitani.cz/komisar a jsou zveřejněna také na na úředních deskách obecních úřadů. Všichni komisaři jsou vybaveni brašnou s logem České pošty. Komisaři jsou vázáni povinností mlčenlivosti, která trvá i po skončení sčítání.

Listinné formuláře jsou pouze v českém jazyce. Na vyžádání u sčítacího komisaře nebo na kontaktním místě jsou k dispozici tištěné překlady v 7 jazycích (angličtina, němčina, polština, ruština, ukrajinština, vietnamština, romština). Slouží jako pomůcka k vyplnění originálního formuláře v češtině.

Koho se sčítání týká?

Sečíst se ze zákona musí každý

 • občan ČR, který má k půlnoci z 26. na 27. března 2021 v ČR trvalý pobyt nebo tu žije
 • cizinec, který má v ČR k půlnoci z 26. na 27. března 2021
  • trvalý pobyt nebo
  • přechodný pobyt 90 dnů a více nebo mu byl udělen na našem území azyl

Nezletilé děti a osoby, které nejsou způsobilé k právním úkonům, sečte jiný dospělý člen domácnosti.

Upřesnění:

 • Pokud bydlíte v zahraničí, ale stále máte trvalý pobyt v Česku, budete muset sčítací formulář vyplnit. V cizině bude k dispozici pouze elektronický formulář.
 • Pokud bydlíte v zahraničí a nemáte v České republice trvalý pobyt, ani nebudete v rozhodný okamžik na našem území přítomni, nemusíte vyplňovat sčítací formulář.
 • Sčítání se netýká cizinců, kteří jsou zde na dobu kratší než 90 dnů (například turisté).
 • Pokud jste zahraniční diplomaté, nemusíte vyplňovat sčítací formulář.


Sčítací formulář

Základní formulář pro domácnost má 16 stran formátu A4 a se skládá ze dvou částí:

 • z části s údaji o bydlení a složení domácnosti a
 • z části za jednotlivé osoby (celkem pro 5 osob).

Pokud jste domácnost o více než pěti členech, budete ještě vyplňovat dodatečný formulář pro domácnost, kde prvních 5 osob zapíše do původního formuláře a dalších nejvíce 6 osob do dodatečného formuláře. Pokud bydlí společně více než 11 osob, budete potřebovat těchto dodatečných formulářů více.

Zvláštní formulář existuje také pro osoby bydlící samostatně na ubytovně nebo v hotelu.

Část sčítacího formuláře o bydlení vyplníte podle následujících pravidel :

 • Bydlíte-li v bytě, který vlastníte, je vaší povinností sečíst se na této adrese.
 • Vlastníte-li byt, který pronajímáte, sčítací formulář za tuto nemovitost nevyplňujete, ale vyplní jej nájemníci, kteří tam bydlí (mají obvyklý pobyt). Majitelé nemají odpovědnost za vyplňování sčítacích formulářů jednotlivých uživatelů bytů.
 • Pokud jste majiteli neobydleného bytu, formulář za tuto nemovitost nevyplňujete. Neobydlené byty totiž sečtou přímo sčítací komisaři.
 • Za rekreační objekty (chaty a chalupy) a další domy s číslem evidenčním vyplníte sčítací formulář pouze v případě, že v některém z nich skutečně bydlíte.
 • Pokud vlastníte rekreační objekt, ale nikdo v něm nebydlí (využívá se jen k rekreaci), žádný formulář za tuto nemovitost nevyplňujete. Domy s číslem popisným určené k bydlení, které jsou využívány pouze k rekreaci, budou sečteny sčítacími komisaři jako neobydlené.

Pokuta

Pokud formuláře (online nebo listinný) nevyplníte nebo ho nikdo nevyplní za vás, hrozí pokuta 10 tisíc korun. Za zneužití údajů ze sčítání pak může hrozit pokuta ve výši až 500 tisíc korunDalší odkazy


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.