ČSÚ (ČSÚ)
Z regionů  |  02.03.2021 07:03:59

02.03.2021 Ze sčítání bude těžit i Zlínský kraj

Na území desítek států, včetně většiny členů Evropské unie, se letos uskuteční sčítání lidu. U nás začne v sobotu 27. března. Získané informace pomohou v následujícím desetiletí i rozvoji regionů.

Plánování sociálních služeb, přetrasování linek hromadné dopravy, rozdělování veřejných prostředků i aktualizované podklady pro zásah hasičů, to vše a mnohem více by se neobešlo bez přesných a komplexních informací.

Již více než 150 let se veřejná správa spoléhá na údaje ze sčítání lidu, které se v moderní historii Československa a později České republiky koná každých 10 let. Tato perioda je považována za přijatelné období, aby se shromážděná data dala využívat nejen pro tvorbu statistik, ale i při rozhodování o budoucnosti a lepším životě obyvatel i v tom nejmenším územním celku.

„Sčítání slouží nám všem. Je těžko představitelné, že by společnost mohla fungovat, aniž by o sobě měla ucelené informace. Výsledky pak pomáhají v mnoha sférách – například při plánování dopravy, kapacit ve zdravotnických zařízeních nebo při tvorbě územních plánů,“ říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Bez přesných dat se neobešel ani král obuvi Baťa

Bytová výstavba je hojně skloňovaným tématem napříč celou republikou. Svá specifika má v této oblasti i Zlínský kraj, který v posledních letech pozoruje výrazný nárůst dokončených i nově zahájených bytů. Zatímco v roce 2014 bylo ve Zlínském kraji dokončeno 806 bytů, v roce 2019 se již jednalo o 1 563 bytů, tedy došlo ke zvýšení o 93,9 %. Nejvíce dokončených bytů v roce 2019 bylo evidováno v okrese Uherské Hradiště (515 bytů) a nejméně v okrese Kroměříž (171 bytů).

Stejně jako skutečný stav obydlených bytů jsou i další data získávaná ze sčítání důležitá pro budoucí rozvoj kraje. Informace o dojížďce byly využity například při přípravě strategie rozvoje Zlínského kraje. „Při tvorbě dokumentu jsme potřebovali analyzovat celou řadu aspektů vývoje trhu prácekraji a z těchto dat jsme vycházeli například u mobility pracovní síly v regionu. V dané oblasti jiná data k dispozici nemáme a čísla ze sčítání nám umožnila provést srovnání intenzity dojížďky za prací mezi jednotlivými kraji, ale také identifikovat v rámci Zlínského kraje dojížďková centra mikroregionálního významu,“ uvádí Milan Filip, vedoucí Odboru strategického rozvoje krajeKrajského úřadu Zlínského kraje.

Téma dopravy patří mezi ty vůbec nejzásadnější oblasti, jež mají data ze sčítání možnost ovlivnit. Zákon o veřejné dopravě ukládá krajským úřadům povinnost zajistit dopravní obslužnost veřejnou dopravou. Správně vyplněné sčítací dotazníky pomáhají odpovědným úřadům vytvořit reálný plán dopravní obslužnosti, a lidé se tak mohou dostat bez problému do práce, do školy nebo k doktorovi. „Škála statistických dat, která využíváme, je rozmanitá. Klíčová jsou pro nás data o přepravních potřebách obyvatel a návštěvníků kraje. Jedná se o statistická data o mobilitě obyvatel a o umístění škol a školských nebo zdravotnických zařízení. Tato data čerpáme mj. ze sčítání lidu, domů a bytů. Všechny tyto statistické údaje nám slouží třeba k hrubému určení dopravních bodů,“ uvádí Vít Šumpela, vedoucí Odboru dopravy a silničního hospodářství z Krajského úřadu Zlínského kraje.

„Zakladatel Zlína Tomáš Baťa se zabýval velikými plány, které přesahovaly hranice jeho doby. Když šlo o uskutečňování těchto smělých záměrů, přišla na řadu přesná čísla. Tomáš Baťa čísla miloval. A ta mu také byla nápomocna při přetvoření našeho velmi chudého regionu v prosperující oblast státu a celé Evropy,“ říká Hana Hruboňová, ředitelka Krajské správy ČSÚ ve Zlíně a dodává: „Data, která získáme ze Sčítání 2021 nám, podobně jako slavnému vizionáři a geniálnímu podnikateli Baťovi, do budoucna ukáží, co je třeba naplánovat a udělat.“

Sčítat se bude online i prostřednictvím tradičního formuláře

Cílem Sčítání 2021 je získání přesných a aktuálních dat, která slouží k efektivnějšímu plánování mnoha aspektů veřejného života pro dalších deset let. Tentokrát je i s ohledem na epidemickou situaci primárně připravováno jako online, vůbec poprvé v naší historii. Lidé se od 27. března budou moci sečíst jednoduše a bezpečně přes internet na webu www.scitani.cz nebo prostřednictvím mobilní aplikace. Svoji zákonnou povinnost tak mohou splnit z pohodlí domova a bez nutnosti dalšího kontaktu se sčítacím komisařem.

Kontakt:

Jolana Voldánová

tisková mluvčí Sčítání 2021

+420 704 659 357

jolana.voldanova@scitani.cz

 

 

Přílohy


Tisková zpráva

2. března 2021

Celorepublikové sčítání lidu se blíží. Těžit z něj bude i Zlínský kraj

Na území desítek států, včetně většiny členů Evropské unie, se letos uskuteční sčítání lidu. U nás začne v sobotu 27. března. Získané informace pomohou v následujícím desetiletí i rozvoji regionů.

Plánování sociálních služeb, přetrasování linek hromadné dopravy, rozdělování veřejných prostředků i aktualizované podklady pro zásah hasičů, to vše a mnohem více by se neobešlo bez přesných a komplexních informací.

Již více než 150 let se veřejná správa spoléhá na údaje ze sčítání lidu, které se v moderní historii Československa a později České republiky koná každých 10 let. Tato perioda je považována za přijatelné období, aby se shromážděná data dala využívat nejen pro tvorbu statistik, ale i při rozhodování o budoucnosti a lepším životě obyvatel i v tom nejmenším územním celku.

„Sčítání slouží nám všem. Je těžko představitelné, že by společnost mohla fungovat, aniž by o sobě měla ucelené informace. Výsledky pak pomáhají v mnoha sférách – například při plánování dopravy, kapacit ve zdravotnických zařízeních nebo při tvorbě územních plánů,“ říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Bez přesných dat se neobešel ani král obuvi Baťa

Bytová výstavba je hojně skloňovaným tématem napříč celou republikou. Svá specifika má v této oblasti i Zlínský kraj, který v posledních letech pozoruje výrazný nárůst dokončených i nově zahájených bytů. Zatímco v roce 2014 bylo ve Zlínském kraji dokončeno 806 bytů, v roce 2019 se již jednalo o 1 563 bytů, tedy došlo ke zvýšení o 93,9 %. Nejvíce dokončených bytů v roce 2019 bylo evidováno v okrese Uherské Hradiště (515 bytů) a nejméně v okrese Kroměříž (171 bytů).

Stejně jako skutečný stav obydlených bytů jsou i další data získávaná ze sčítání důležitá pro budoucí rozvoj kraje. Informace o dojížďce byly využity například při přípravě strategie rozvoje Zlínského kraje. „Při tvorbě dokumentu jsme potřebovali analyzovat celou řadu aspektů vývoje trhu práce v kraji a z těchto dat jsme vycházeli například u mobility pracovní síly v regionu. V dané oblasti jiná data k dispozici nemáme a čísla ze sčítání nám umožnila provést srovnání intenzity dojížďky za prací mezi jednotlivými kraji, ale také identifikovat v rámci Zlínského kraje dojížďková centra mikroregionálního významu,“ uvádí Milan Filip, vedoucí Odboru strategického rozvoje kraje z Krajského úřadu Zlínského kraje.

Téma dopravy patří mezi ty vůbec nejzásadnější oblasti, jež mají data ze sčítání možnost ovlivnit. Zákon o veřejné dopravě ukládá krajským úřadům povinnost zajistit dopravní obslužnost veřejnou dopravou. Správně vyplněné sčítací dotazníky pomáhají odpovědným úřadům vytvořit reálný plán dopravní obslužnosti, a lidé se tak mohou dostat bez problému do práce, do školy nebo k doktorovi. „Škála statistických dat, která využíváme, je rozmanitá. Klíčová jsou pro nás data o přepravních potřebách obyvatel a návštěvníků kraje. Jedná se o statistická data o mobilitě obyvatel a o umístění škol a školských nebo zdravotnických zařízení. Tato data čerpáme mj. ze sčítání lidu, domů a bytů. Všechny tyto statistické údaje nám slouží třeba k hrubému určení dopravních bodů,“ uvádí Vít Šumpela, vedoucí Odboru dopravy a silničního hospodářství z Krajského úřadu Zlínského kraje.

„Zakladatel Zlína Tomáš Baťa se zabýval velikými plány, které přesahovaly hranice jeho doby. Když šlo o uskutečňování těchto smělých záměrů, přišla na řadu přesná čísla. Tomáš Baťa čísla miloval. A ta mu také byla nápomocna při přetvoření našeho velmi chudého regionu v prosperující oblast státu a celé Evropy,“ říká Hana Hruboňová, ředitelka Krajské správy ČSÚ ve Zlíně a dodává: „Data, která získáme ze Sčítání 2021 nám, podobně jako slavnému vizionáři a geniálnímu podnikateli Baťovi, do budoucna ukáží, co je třeba naplánovat a udělat.“

Sčítat se bude online i prostřednictvím tradičního formuláře

Cílem Sčítání 2021 je získání přesných a aktuálních dat, která slouží k efektivnějšímu plánování mnoha aspektů veřejného života pro dalších deset let. Tentokrát je i s ohledem na epidemickou situaci primárně připravováno jako online, vůbec poprvé v naší historii. Lidé se od 27. března budou moci sečíst jednoduše a bezpečně přes internet na webu www.scitani.cz nebo prostřednictvím mobilní aplikace. Svoji zákonnou povinnost tak mohou splnit z pohodlí domova a bez nutnosti dalšího kontaktu se sčítacím komisařem.

Kontakt:

Jolana Voldánová

tisková mluvčí Sčítání 2021

+420 704 659 357

jolana.voldanova@scitani.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Přečtěte si také:

02.03.2021Kurzovní lístek ČNB na úterý 02.03.2021 Redakce (Kurzy.cz)
02.03.2021Graf dňa - STRIEBRO (02.03.2021) X-Trade Brokers (XTB)

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.