ČSÚ (ČSÚ)
Školství  |  02.02.2021 10:04:02

Do školy nejčastěji pěšky nebo autem. Žáků jsme se ptali, jak cestují za vzděláním

 

Dojíždění do školy je neoddělitelnou součástí každodenního života většiny českých školáků. Právě pro ty, kteří si musejí ještě pár let počkat na řidičský průkaz, je tak vhodně nastavený systém veřejné dopravy klíčový. Podobně jako dospělých při ostrém sčítání se i žáků mezi 8 a 15 lety Český statistický úřad v rámci projektu Minisčítání dotazoval, jak do školy dojíždějí. Ukázalo se, že nejčastěji volí chůzi po svých, následuje doprava autem a třetí příčku v dostupnosti školy obsadilo MHD.


Otázky na vyjížďku a dojížďku za prací či vzděláním patří mezi ty vůbec nejzásadnější, na které se statistici dotazují při sčítání. Zjištěné poznatky totiž slouží jako podklad pro dopravce a objednavatele veřejné dopravy, kterými jsou obce či krajské úřady. Na jejich základě se následně dimenzuje rozsah a frekvence poskytovaných služeb. „V dotaznících ke sčítání je otázka na dojížďku z toho důvodu, aby kraje, obce a města mohly dopravní obslužnost naplánovat co nejpřesněji v reakci na aktuální i očekávané potřeby obyvatel. Ptáme se na údaje, které pomohou rozvíjet a zlepšovat veřejnou infrastrukturu celé České republiky,“ uvádí Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Pěšky, autem nebo autobusem?
Pokud se blíže podíváme na data ze Sčítání 2011 týkající se dojížďky, zjistíme, že nejoblíbenějším prostředkem pro veřejnou dopravu v rámci celé republiky byl autobus. Nejvíce s ním cestovali občané v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Více než hodinu v autobuse pak na cestě do práce strávili občané Středočeského a Moravskoslezského kraje.

V případě školáků bychom ale autobus na špičce žebříčku hledali marně. Dle výsledků populárně-naučného projektu Minisčítání 2020, jehož kompletní výsledky byly zveřejněny 19. ledna 2021, se u žáků základních škol a nižších ročníků gymnázií jako nejčastější dopravní „prostředek“ ukázala chůze po svých. Tu preferuje skoro polovina (49,2 %) školáků. V závěsu pak nalezneme odvoz autem (16,9 %), dále cestování městskou hromadnou dopravou (14,9 %) a meziměstským autobusem (14,2 %). Jen asi 3 % dětí dojíždějí do školy na kolečkových bruslích, kole, skateboardu nebo koloběžce. 70 % z nich tvoří chlapci.

Podle výsledků by se též mohlo zdát, že polovina školáků bydlí v těsném sousedství školy, protože jim na cestu stačí 10 a méně minut. Druhým nejčastěji zmiňovaným intervalem je pak 20 až 30 minut. Naopak více než hodinu na cestě do školy každý den stráví jen 1,1 % žáků a najdou se i takoví (0,5 %), kteří dojíždí více než dvě hodiny. 

Není kraj jako kraj
Vidina každodenní dlouhé dojížďky netrápí pouze žáky základních škol, ale i studenty středních škol a univerzit, kteří za vzděláním zpravidla dojíždějí do velkých měst, a to nejen v rámci jednoho kraje. Například do Prahy dojíždí do škol přes 56,7 tisíc studujících. To znamená, že téměř třetina studentů do Prahy dojíždí.

V případě Jihomoravského kraje do škol dojíždí 68,4 tisíc osob, z čehož 39,5 % tvoří studenti žijící za hranicí kraje. Nejčastější destinaci tvoří pochopitelně Brno, kam každý den míří skoro dvě třetiny všech osob dojíždějících za vzděláním. V rámci Moravskoslezského kraje je nejčastější cílovou stanicí Ostrava, naopak nejvíce studentů každý den vyjíždí z obcí na Frýdecko-Místecku. Zajímavým poznatkem je fakt, že ženy potřebují na dojížďku do škol v průměru o pár minut více, a to platí v případě všech typů dopravy.

Sčítání lidu, domů a bytů se koná jednou za deset let. Jeho cílem je získání přesných a aktuálních dat, která slouží k efektivnějšímu plánování mnoha aspektů veřejného života, včetně vzdělávání, zdravotní a sociální péče či integrovaného záchranného systému. Sčítání 2021 je primárně připravováno jako online, vůbec poprvé v naší historii. Lidé se budou moci sečíst jednoduše a bezpečně přes internet na webu www.scitani.cz. Zákonnou povinnost tak může každý z nás snadno splnit z domova bez nutnosti kontaktu se sčítacím komisařem nebo?návštěvy?kontaktního místa sčítání. Pomoci se sečtením online můžeme i svým rodičům nebo například těm, kteří nemají přístup k internetu. Je to bezpečné a rychlé.

 

Kontakt:
Jolana Voldánová
tisková mluvčí Sčítání 2021
+420 704 659 357
jolana.voldanova@scitani.cz

 

 

Přílohy

  • csu_tz210202_scitani_2021_doprava_pohledem_mladych.docx
  • Vyjádření Marka Rojíčka, předsedy ČSÚ
    (soubor mp3)
 
 

Tisková zpráva

2. února 2021

Do školy nejčastěji pěšky nebo autem. Žáků jsme se ptali, jak cestují za vzděláním

Dojíždění do školy je neoddělitelnou součástí každodenního života většiny českých školáků. Právě pro ty, kteří si musejí ještě pár let počkat na řidičský průkaz, je tak vhodně nastavený systém veřejné dopravy klíčový. Podobně jako dospělých při ostrém sčítání se i žáků mezi 8 a 15 lety Český statistický úřad v rámci projektu Minisčítání dotazoval, jak do školy dojíždějí. Ukázalo se, že nejčastěji volí chůzi po svých, následuje doprava autem a třetí příčku v dostupnosti školy obsadilo MHD.

 

Otázky na vyjížďku a dojížďku za prací či vzděláním patří mezi ty vůbec nejzásadnější, na které se statistici dotazují při sčítání. Zjištěné poznatky totiž slouží jako podklad pro dopravce a objednavatele veřejné dopravy, kterými jsou obce či krajské úřady. Na jejich základě se následně dimenzuje rozsah a frekvence poskytovaných služeb. „V dotaznících ke sčítání je otázka na dojížďku z toho důvodu, aby kraje, obce a města mohly dopravní obslužnost naplánovat co nejpřesněji v reakci na aktuální i očekávané potřeby obyvatel. Ptáme se na údaje, které pomohou rozvíjet a zlepšovat veřejnou infrastrukturu celé České republiky,“ uvádí Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

 

Pěšky, autem nebo autobusem?

Pokud se blíže podíváme na data ze Sčítání 2011 týkající se dojížďky, zjistíme, že nejoblíbenějším prostředkem pro veřejnou dopravu v rámci celé republiky byl autobus. Nejvíce s ním cestovali občané v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Více než hodinu v autobuse pak na cestě do práce strávili občané Středočeského a Moravskoslezského kraje.

 

V případě školáků bychom ale autobus na špičce žebříčku hledali marně. Dle výsledků populárně-naučného projektu Minisčítání 2020, jehož kompletní výsledky byly zveřejněny 19. ledna 2021, se u žáků základních škol a nižších ročníků gymnázií jako nejčastější dopravní „prostředek“ ukázala chůze po svých. Tu preferuje skoro polovina (49,2 %) školáků. V závěsu pak nalezneme odvoz autem (16,9 %), dále cestování městskou hromadnou dopravou (14,9 %) a meziměstským autobusem (14,2 %). Jen asi 3 % dětí dojíždějí do školy na kolečkových bruslích, kole, skateboardu nebo koloběžce. 70 % z nich tvoří chlapci.

 

Podle výsledků by se též mohlo zdát, že polovina školáků bydlí v těsném sousedství školy, protože jim na cestu stačí 10 a méně minut. Druhým nejčastěji zmiňovaným intervalem je pak 20 až 30 minut. Naopak více než hodinu na cestě do školy každý den stráví jen 1,1 % žáků a najdou se i takoví (0,5 %), kteří dojíždí více než dvě hodiny. 

 

Není kraj jako kraj

Vidina každodenní dlouhé dojížďky netrápí pouze žáky základních škol, ale i studenty středních škol a univerzit, kteří za vzděláním zpravidla dojíždějí do velkých měst, a to nejen v rámci jednoho kraje. Například do Prahy dojíždí do škol přes 56,7 tisíc studujících. To znamená, že téměř třetina studentů do Prahy dojíždí.

V případě Jihomoravského kraje do škol dojíždí 68,4 tisíc osob, z čehož 39,5 % tvoří studenti žijící za hranicí kraje. Nejčastější destinaci tvoří pochopitelně Brno, kam každý den míří skoro dvě třetiny všech osob dojíždějících za vzděláním. V rámci Moravskoslezského kraje je nejčastější cílovou stanicí Ostrava, naopak nejvíce studentů každý den vyjíždí z obcí na Frýdecko-Místecku. Zajímavým poznatkem je fakt, že ženy potřebují na dojížďku do škol v průměru o pár minut více, a to platí v případě všech typů dopravy.

 

Sčítání lidu, domů a bytů se koná jednou za deset let. Jeho cílem je získání přesných a aktuálních dat, která slouží k efektivnějšímu plánování mnoha aspektů veřejného života, včetně vzdělávání, zdravotní a sociální péče či integrovaného záchranného systému. Sčítání 2021 je primárně připravováno jako online, vůbec poprvé v naší historii. Lidé se budou moci sečíst jednoduše a bezpečně přes internet na webu www.scitani.cz. Zákonnou povinnost tak může každý z nás snadno splnit z domova bez nutnosti kontaktu se sčítacím komisařem nebo?návštěvy?kontaktního místa sčítání. Pomoci se sečtením online můžeme i svým rodičům nebo například těm, kteří nemají přístup k internetu. Je to bezpečné a rychlé.

 

Kontakt:

Jolana Voldánová

tisková mluvčí Sčítání 2021

+420 704 659 357

jolana.voldanova@scitani.cz

 

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688