Lukáš Kovanda, Ph.D. (Trinity Bank)
Komodity  |  12.11.2020 09:26:30

Vyhlídky na vakcínu Pfizeru a na Bidena v Bílém domě zdraží Čechům benzín i naftu

Pohonné hmoty v uplynulých sedmi dnech druhý týden v řadě zlevňovaly, a to po mnoha týdnech předchozího pozvolného zdražování. V uplynulých sedmi dnech zlevnil jak benzín, tak nafta. Průměrná cena benzínu Natural 95 se oproti situaci před týdnem snížila o osmnáct haléřů na litr a činí 27,76 koruny za litr. Benzín je tak nejlevnější od konce září. Nafta nyní stojí 27,08 haléře za litr, tedy o pět haléřů méně než před týdnem.  Za pomalejším zlevňováním nafty v porovnání s benzíne, stojí nástup topné sezóny, který zvyšuje poptávku po topné naftě, využívané například v průmyslu

V příštích sedmi dnech je třeba počítat se stagnací cen pohonných hmot a poté s jejich cenovým růstem. Na světovém trhu s ropou totiž v posledních dnech dochází ke zdražování. To plyne z vývoje povolební situace v USA, kterou trhy vyhodnocují jako z jejich hlediska příznivou. Míní, že zvolený prezident Joe Biden v Bílém domě zmírní napětí v mezinárodních obchodních vztazích, zejména těch mezi USA a EU. Zároveň pozitivně přijímají, že Biden velmi pravděpodobně povládne za situace stranicky nadále rozděleného Kongresu, neboť republikánům by měla zůstat většina – byť těsná – v Senátu. Takové rozložení sil umožní udržet jakýsi status quo, což trhy vítají, neboť to snižuje celkovou míru nejistoty. Ta je i tak poměrně vysoko z důvodu koronavirové krize. 

S ní úzce souvisí druhý, bezprostředně ještě významnější důvod zdražování ropy. Tím je oznámení společností Pfizer a BioNTech, že jsou podle dosavadních testů a jejích výsledků na dobré cestě přijít s účinnou koronavirovou vakcínou. Testy signalizují více než 90procentní účinnost příslušné vyvíjené látky. Informace o vakcíně vnáší na trhy optimismus, který zlepšuje vyhlídky ohledně budoucího ekonomického výkonu globální ekonomiky, tedy i ohledně celosvětové poptávky po ropě. Cena ropy Brent se proto včera dostala poprvé od začátku září nad úroveň 45 dolarů za barel. Toto zdražení s obvyklým zpožděním dvou týdnů pocítí v druhé polovině listopadu také čeští řidiči, v podobně zdražení benzínu a ještě výraznějšího zvýšení ceny nafty. V posledním zhruba týdnu také prakticky ustalo předchozí posilování koruny vůči dolaru, takže v druhé polovině listopadu už sílící koruna nebude tlumit efekt zdražování ropy, což rovněž přispěje k růstu cen pohonných hmot v ČR.   

Ceny pohonných hmot porostou i v dalších evropských zemích. Podle mezinárodního srovnání je benzín v listopadu levnější než v Česku tradičně v Bulharsku či Rumunsku, ale také v Polsku a poněkud netradičně i v Maďarsku a ve Slovinsku. V Rakousku je cenově srovnatelný. Na Slovensku, v Chorvatsku a také tradičně v Německu či v Itálii je dražší. Nafta je levnější než v ČR v zemích, jako je opět Bulharsko či Rumunsko nebo Polsko. Ve Slovinsku, v Rakousku, na Slovensku, v Maďarsku, Německu, Chorvatsku či Itálii je cena nafty vyšší než v ČR.     

Lukáš Kovanda, Ph.D.   
Národní ekonomická rada vlády (NERV)   
Hlavní ekonom, Trinity Bank

TRINITY BANK

Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má téměř 25 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 18 miliard Kč.

Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.

Více informaci na : www.trinitybank.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Komodity:

Pá   6:04  Kam se vydají komodity Patria (Patria Finance)
Čt 18:17  ZLATO sa konečne dostalo nad hladinu $1800 X-Trade Brokers (XTB)
Čt 14:46  Stříbro roste o 1,2 % X-Trade Brokers (XTB)
Čt 12:23  Graf dne: OIL (06.05.2021) X-Trade Brokers (XTB)


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste