Bc. Jan Tahal (Fučík & partneři)
Okénko daně  |  13.06.2019 14:44:54

Prodloužený termín pro podání daňových přiznání je tu.


Povinnost podat přiznání k dani z příjmů, vzhledem k blížícímu se termínu (tj. 1.7.2019), se týká fyzických i právnických osob, kterým daňové přiznání zpracovává a podává daňový poradce na základě udělené plné moci, a dále obchodních společností či družstev, které mají povinný audit dle zákona o účetnictví. Tento termín nemusí být aktuální pro osoby, které požádaly finanční úřad o prodloužení termínu např. z důvodu zahraničních příjmů, nebo které mají tzv. hospodářský rok.

Cílem tohoto příspěvku je zrekapitulovat jednotlivé termíny a povinnosti, které daňové subjekty musí v nejbližších dnech splnit.

Daně z příjmů 

Řádným termínem pro podání přiznání k daním z příjmů za rok 2018 (dále jen „daňové přiznání“) připadl letos na pondělí 1. dubna 2019, a to přiznání k dani z příjmů jak fyzických, tak i právnických osob. Pokud daňový subjekt zplnomocnil daňového poradce ke zpracování a podání daňového přiznání, nebo má zákonem o účetnictví uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, měl termín pro podání daňového přiznání prodloužen o tři měsíce, tj. pro tento daňový subjekt platí tzv. „prodloužený“ termín pro podání daňového přiznání, který v letošním roce připadá na pondělí 1. července 2019. Tento den je daň z příjmů rovněž splatná. Pro úplnost uvádíme, že v tento den by již měly být částky daňových nedoplatků připsány na účtu místně příslušného finančního úřadu (nikoli pouze odepsány z bankovního účtu daňového subjektu).

V případě, že se s podáním daňového přiznání zpozdíte o více než pět pracovních dnů, předepíše Vám finanční úřad pokutu ve výši 0,05 % stanovené daně, nebo 0,01 % stanovené daňové ztráty, a to za každý den prodlení. Pokuta může být předepsána v minimální výši 200 , ovšem maximálně do výše 300 tis. .

Pokud neuhradíte do dne splatnosti daně svůj nedoplatek na daních z příjmů, bude uplatněn úrok z prodlení. Úrok z prodlení se počítá za každý den prodlení, počínaje pátým pracovním dnem následujícím po dni splatnosti až do dne platby včetně. Výše úroku z prodlení odpovídá roční výši REPO sazby stanovené Českou národní bankou, zvýšené o 14 procentních bodů, platné pro první den příslušného kalendářního pololetí. V některých případech může být výše pokuty předepsána v poloviční výši (viz § 250 odst. 7 zákona č. 280/2009 Sb., daňového řádu, ve znění pozdějších předpisů) nebo činit 1/10 vypočtené pokuty (v případě vyššího než 50 % dílčího základu z příjmů ze závislé činnosti-např. ze zaměstnání).

Sociální pojištění OSVČ

Fyzická osoba, která alespoň po část kalendářního roku vykonávala samostatnou výdělečnou činnost, je povinna podat příslušné správě sociálního zabezpečení přehled o příjmech a výdajích samostatně výdělečné činnosti. Tento přehled musí být předložen nejpozději do jednoho měsíce ode dne, ve kterém mělo být podáno daňové přiznání.

Pokud OSVČ zpracovává a podává daňové přiznání daňový poradce a OSVČ tuto skutečnost včas (tj. do 30. dubna 2019) doložila příslušné OSSZ/PSSZ, je povinna přehled za rok 2018 podat nejpozději do 1. srpna 2019. Pro úplnost uvádíme, že v případě, kdy OSVČ není povinna podávat daňové přiznání, musí podat Přehled nejpozději do 31. 7. 2019. Doplatek pojistného za rok 2018 vyplývající z přehledu je splatný nejpozději do 8 dnů po dni podání přehledu, tj. nejpozději do 9. srpna 2019. Za den platby pojistného se považuje den, kdy dojde k připsání pojistného na účet příslušné OSSZ/PSSZ.

Za porušení povinností může být OSVČ uložena pokuta až ve výši 50 000 . Neuhradí-li OSVČ doplatek pojistného nebo zálohy na pojistné na důchodové pojištění ve lhůtách stanovených zákonem, anebo zaplatila-li v nižší částce, než je povinna zaplatit, je povinna platit penále, které činí 0,05 % z dlužné částky za každý kalendářní den, ve kterém některá z těchto skutečností trvala.

Zdravotní pojištění OSVČ

Přehled, který je OSVČ povinna předložit příslušné zdravotní pojišťovně, má velice podobná pravidla jako jsou stanovena pro přehled pro správu sociálního zabezpečení.

 Níže shrnujeme pravidla do přehledné tabulky:

Povinnost vyplývající ze zákona

Sociální pojištění

Zdravotní pojištění

Termín pro podání

Nejpozději do jednoho měsíce od termínu pro podání daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob

Nejpozději do jednoho měsíce od termínu pro podání daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob

Zpracování DPFO daňovým poradcem

Včasné oznámení na příslušnou správu sociálního zabezpečení.

Termín pro podání Přehledu do 1.srpna 2019

Včasné oznámení na příslušnou zdravotní pojišťovnu.

Termín pro podání Přehledu do 1.srpna 2019

Nepředložení přehledu

Pokuta až ve výši 50 000

Pokuta až ve výši 50 000

Splatnost nedoplatku vyplývající z Přehledu

Do osmi dnů po dni podání přehledu, tj. nejpozději do 9. srpna 2019

Do osmi dnů po dni podání tohoto přehledu – nejpozději do 9. srpna 2019

Opožděná úhrada nedoplatku

Penále ve výši 0,05 % z dlužné částky za každý den prodlení

Penále ve výši 0,05 % z dlužné částky za každý den prodlení

 V případě Vašeho bližšího zájmu o tuto problematiku nás neváhejte kontaktovat.

Jan Tahal & Maria Rudolfová


Bc. Jan Tahal

Asistent daňového poradce senior

jan.tahal@fucik.cz

Jan se pohybuje v oblasti daní více než 18 let. Specializuje se na správu daní, zejména na daňové schránky společností, a daně z příjmu fyzických osob.

Fučík & Partneři

Od roku 1995 působíme na poli daňového poradenství a auditu. Svým klientům nabízíme mnohaleté zkušenosti podnikového poradenství. Pořádáme vzdělávací semináře na témata z daňového prostředí. Účastníme se odborných konferencí a diskuzí. A dále se specializujeme na řízení lidských zdrojů a outsourcing mzdového a finančního účetnictví. Poskytujeme komplexní poradenské služby v oblasti auditu, daní, podnikového poradenství, účetnictví, personálního poradenství včetně mzdového účetnictví a transakčního poradenství. Naším cílem je spokojenost našich klientů.

Děláme to, co nás baví, dělejte to také a starosti s účetnictvím a daněmi nechte na nás!

Více informací na: http://www.fucik.cz/

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Prodloužený termín pro podání daňových přiznání je tu.

Diskuze a názory uživatelů na téma: Prodloužený termín pro podání daňových přiznání je tu.

Na dané téma nejsou žádné názory.


Poslední zprávy z rubriky Okénko daně:

13.06.2019  Prodloužený termín pro podání daňových přiznání je tu. Bc. Jan Tahal (Fučík & partneři)
03.05.2019  Novinky v DPH od 1. 4. 2019 – 2. část Ing. Jana Kolářová (Fučík & partneři)
23.04.2019  Rozhodovat o rozdělení zisku lze až do konce následujícího účetního období Ing. Ivan Fučík (Fučík & partneři)
18.04.2019  Jak na rezervu na opravy hmotného majetku Ing. Jan Vácha (Fučík & partneři)
18.04.2019  Nečinnost správce daně Bc. Jan Tahal (Fučík & partneři)
Označení stránky: termíny podání dph 2018, termín pro podání daňového přiznání, termín daňového přiznání, termín podání daňového přiznání, sazba daně z příjmu právnických osob 2017, termín pro podání daňového přiznání za rok 2017, prodloužený termín pro podání danového přiznání, termín podání dph, termín podání dph 2018, do kdy podat daňové přiznání


Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | E
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Dluhopisy Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Počasí

Kalkulačka

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Důchody

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Podílové fondy

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2019

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies