Akcenta (AKCENTA CZ)
Investice  |  09.11.2018 11:04:54

Vývoj na devizovém trhu ve 45. týdnu (5.11.2018.-9.11.2018)


Klíčové události a ukazatele

CZ - Průmyslová produkce v září vzrostla o 1,1 % m/m a 2,5 % r/r wda
DE - Průmyslové zakázky v září poklesly o 2,2 % r/r
PL - Polská centrální banka ponechala hlavní úrokovou sazbu beze změny na úrovni 1,50 %
US - Americká centrální banka ponechala hlavní úrokovou sazbu beze změny v rozmezí 2 - 2,25 %

Očekávané události a ukazatele v příštím týdnu

CZ - Hrubý domácí produkt (3. čtvrtletí) - předběžný odhad
DE - Hrubý domácí produkt (3. čtvrtletí) - předběžný odhad
PL - Hrubý domácí produkt (3. čtvrtletí) - předběžný odhad
US - Maloobchodní tržby (říjen)

Měnové kurzy (vývoj v tomto týdnu) a Predikce vývoje


Úrokové sazby


Vývoj EUR/CZK

 • Koruna vůči euru v tomto týdnu oslabila a obchodování se z pondělních 25,80 přesunulo na 25,90 CZK/EUR v pátek ráno. Zajímavé bylo, že koruna se pohybovala proti regionu, když především polský zlotý si vůči euru a tím pádem i vůči koruně výrazně polepšil.
 • V tomto týdnu zveřejněné statistiky z české ekonomiky potvrdily, že domácí ekonomická aktivita s blížícím se koncem roku zpomaluje. Je to patrné jak z čísel z průmyslu, tak i z maloobchodu. V zahraničním obchodu pokračuje rychlejší růst dovozu ve srovnání s vývozem, a i přebytek obchodní blance je meziročně nižší. Od začátku letošního roku se vývoz meziročně zvýšil o 2,1 % a dovoz o 3,6 % s přebytkem obchodní bilance ve výši 112,4 mld. korun (meziročně o 34,4 mld. korun méně).
 • Výjimkou je v tomto směru stavebnictví, kterému se naopak ve 3. čtvrtletí (září nevyjímaje) velmi dobře dařilo. Po dlouhé době se konečně rozjelo inženýrské stavitelství, tj. infrastrukturní projekty. Bohužel zrovna v době, kdy je rekordně nízká nezaměstnanost, a tak stavební firmy, stejně jako jejich protějšky v průmyslu a v dalších odvětvích, jen s velkými obtížemi shánějí pracovníky. Ke změně na pracovním trhu přitom jen tak nedojde. Ekonomika sice zpomaluje, avšak to rozhodně nestačí na to, aby nezaměstnanost vzrostla. V říjnu podíl nezaměstnaných osob poklesl na 2,8 %, počet nezaměstnaných na 215,6 tis. a počet volných pracovních míst mírně vzrostl na 316,9 tis. Pokud vyjdu z předpokladu, že se růst české ekonomiky v příštím roce stabilizuje lehce pod 3 % (očekávám o něco slabší růst ve srovnání s prognózu ČNB), tak se i podíl nezaměstnaných osob bude pohybovat kolem 3 % a k žádné zásadnější změně na pracovním trhu nedojde.
 • A co naznačují zveřejněné statistiky směrem k HDP za 3. čtvrtletí? Prognóza ČNB uvádí mezikvartální růst HDP o 0,8 % a meziroční o 2,7 %. S ohledem na zářijová data by však růst HDP mohl být nakonec v obou případech o něco slabší. Tuto hádanku již v příštím týdnu ve středu objasní Český statistický úřad.


Vývoj USD/CZK

 • Na měnovém páru s americkým dolarem se obchodování během týden odehrávalo především v rozmezí 22,50 – 22,70 CZK/USD. Po čtvrtečním zasedání Americké centrální banky (Fed) však koruna zamířila nad 25,80 (pátek ráno).
 • Dva roky po prezidentských volbách a dva roky před dalšími prezidentskými volbami, tj. v podstatě uprostřed prezidentského období (proto také název midterm elections), se pravidelně konají volby do Kongresu. Zatímco demokraté získali nově většinu ve Sněmovně reprezentantů, tak většinu v Senátu udrželi republikáni. Pro americkou ekonomiku a pro dolar se nejedná o převratnou zprávu, ale přeci jen určité konsekvence výsledky voleb mít budou. D. Trump může pravděpodobně zapomenout na případné další snížení daní a rovněž schvalování federálního rozpočtu bude daleko obtížnější. Při pohledu na plánované schodky rozpočtu k HDP (nad 4 %) na nadcházející roky mohou být diskuze o rozpočtu hodně zajímavé.
 • Čtvrteční zasedání Fedu žádnou významnější změnu v nastavení měnové politiky nepřineslo. Zvýšení sazeb v prosinci o 0,25procentního bodu je téměř jistotou, což je při pohledu na růst HDP a inflace a celkově pozitivní čísla z americké ekonomiky od Fedu pochopitelný krok. Zvyšování sazeb bude velmi pravděpodobně pokračovat i v příštím roce.


Vývoj PLN/CZK

 • Vůči polskému zlotému koruna v tomto týdnu výrazně oslabila a obchodování se přeneslo nad hladinu 6 CZK/PLN. Ve čtvrtek odpoledne se kurz nacházel na hladině 6,05 CZK/PLN, což jsou nejslabší hodnoty koruny od letošního dubna. Za oslabením koruny stojí divergentní vývoj obou měn vůči euru – zatímco koruna oslabovala, tak zlotý posílil.
 • Hlavní makroekonomickou událostí tohoto týdne a vlastně i jedinou bylo zasedání Polské centrální banky (NBP). Na rozdíl od České národní banky NBP se zvyšováním úrokových sazeb nespěchá, respektive hlavní úrokovou sazbu drží beze změny na úrovni 1,50 % již déle jak tři roky (od března 2015). A i na základě listopadového zasedání NBP lze říci, že je krajně nepravděpodobné, že by NBP začala sazby zvyšovat dříve než ve 2. polovině příštího roku. Jako jeden ze stěžejních argumentů pro zachování neměnných sazeb NBP uvádí, že inflace po vyloučení cen potravin a energií zůstává nízká, a to přes rychlý růst polské ekonomiky a svižný růst mezd. NBP sice v zápisu k zasedání uvedla, že v eurozóně dochází ke zpomalení ekonomické aktivity a lehce nižší dynamiku HDP lze očekávat i v polské ekonomice, ale celkově zápis NBP vyzněl poměrně optimisticky.
 • NBP zároveň přestavila aktualizovanou prognózu, respektive zatím jenom údaje o vývoji inflace a HDP. V letošním roce NBP počítá s růstem spotřebitelské inflace v rozmezí 1,7 – 1,9 % a v roce 2019 s růstem v rozmezí 2,6 % - 3,9 % (červencová prognóza 1,9 % - 3,5 %). V případě HDP letos NBP počítá s růstem v rozmezí 4,4 % - 5,2 % a v roce 2019 s růstem v rozmezí 2,7 % - 4,4 % (červencová prognóza (2,8 – 4,7 %). NBP tak pro příští rok počítá s o něco rychlejším růstem inflace (dražší energie) a s o něco slabším růstem HDP, což však v podstatě nijak nemění výhled na to, že první zvýšení sazeb proběhne až za rok na podzim.


Vývoj EUR/USD

 • Na hlavním měnovém páru sice euro v první polovině týdne dokázalo posílit těsně pod úroveň 1,15 USD/EUR, avšak výraznější zisky si připsat nedokázalo. Ve čtvrtek večer navíc euro po zasedání Fedu oslabilo hlouběji pod hladinu 1,14.
 • V poslední době není týdne, aby některá z mnoha institucí nezveřejněna aktualizovanou makroekonomickoo prognózu. Společným jmenovatelem většiny prognóz je zpomalení ekonomické aktivity, tj. nižší růst HDP v letošním a v příštím roce. Konkrétně v tomto týdnu novou prognózu představila Evropská komise, která pro letošní rok ponechala odhady růstu HDP beze změny na 2,1 % pro EU28 i pro eurozónu a v příštím roce očekává pro oba celky rovněž shodný růst o 1,9 %. Podle komisaře pro hospodářské záležitosti P. Moscoviciho se evropské ekonomice i přes současné zpomalení daří a nezaměstnanost klesá na hodnoty z dob těsně před hospodářskou krizí. Evropská komise však identifikuje i některá rizika - rostoucí globální nejistotu, zvyšující se napětí v mezinárodních obchodních vztazích a vyšší ceny ropy. Inflace by se podle Komise měla i v příštím roce držet těsně pod 2 %.
 • V Německu s aktualizovanou prognózou HDP přišel Výbor ekonomických poradců německé vlády, který dost razantně zhoršil odhad růstu ekonomiky pro letošní i příští rok. Pro letošek počítá s růstem HDP o 1,6 % (dříve 2,3 %) a pro příští rok s 1,5 % (dříve 1,8 %). Zpráva konkrétně uvádí, že rizika se zvýšila kvůli obchodnímu konfliktu, brexitu, politické nejistotě v eurozóně a plánovanému odklonu Evropské centrální banky (ECB) od expanzivní měnové politiky. Nejbližší čtvrtletí ukáží jak moc Výbor byl či nebyl v tomto směru pesimistický.

AKCENTA CZ

AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku a Německu. Klientské portfolio tvoří více než 33 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.

Více informací na: https://www.akcentacz.cz

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Vývoj na devizovém trhu ve 45. týdnu (5.11.2018.-9.11.2018)

Diskuze a názory uživatelů na téma: Vývoj na devizovém trhu ve 45. týdnu (5.11.2018.-9.11.2018)

Na dané téma nejsou žádné názory.Přečtěte si také:


Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | E
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Dluhopisy Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Počasí

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Důchody

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Podílové fondy

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2019

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies