Ekonomický deník (Ekonomický deník)
Daně a účetnictví  |  01.11.2017 13:01:22

MF připravilo vyhlášku měnící procentní podíly obcí na výnosu DPH


 


Sáhodlouze diskutovaná, zprvu nejdříve odmítaná a pár měsíců před volbami najednou přijímaná změna rozpočtového určení daní začne platit od 1. ledna 2018. Obcím a městům by měla přinést více než 7 miliard korun.

Ministerstvo financí připravilo vyhlášku s přesným procentním vyjádřením podílů jednotlivých obcí a měst na výnosu z výběru daně z přidané hodnoty (DPH). Na nejbližším zasedání by ji měla schválit vláda s tím, že její účinnost je od 1. ledna 2018.

„Vyhláška s účinností od 1. ledna 2018 je vydávána mimořádně, v návaznosti na změnu parametrů zákonem č. 260/2017 Sb. při propočtu procenta, kterým se každá obec podílí na zákonem daných procentních částech celostátního hrubého výnosu určených daní, aby se změna v praxi promítla již od 1. ledna 2018, nikoliv až s vydáním řádné vyhlášky s účinností od 1. září 2018. Procentní podíly jednotlivých obcí jsou uvedeny ve sloupci 9 a 11 přílohy k navrhované vyhlášce,“ uvádí se v důvodové zprávě Ministerstva financí ČR pro členy dosluhujícího vládního kabinetu. Vyhláška zároveň navazuje na řádnou vyhlášku č. 276/2017 Sb. vydanou s účinností od 1. září 2017, která reagovala na změny ve statistických datech týkajících se změn v počtu obyvatel obcí podle bilance Českého statistického úřadu k 1. lednu běžného roku, výměře katastrálních území obcí podle Českého úřadu zeměměřického a katastrálního k 1. lednu běžného roku, počtu dětí a žáků podle Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy k 30. září předchozího roku a počtu zaměstnanců, kteří měli místo výkonu práce v příslušné obci k 1. prosinci předchozího roku, neboť z těchto statistických dat stále vychází.

Od ledna 2018 se tak procentní podíl obcí a měst na výnosu DPH zvýší ze stávajících 20,83 %, od na 23,58 %. Ve finančním vyjádření by to mělo představovat 7-8 miliard korun. Vyhláškou MF ČR je tak završen politický výkrut o 180 stupňů, který zahájil (tehdy ještě) ministr financí Andrej Babiš a ministr zemědělství Marian Jurečka v květnu tohoto roku na Sněmu Svazu měst a obcí, kdy oba překvapivě řekli, že návrh Libereckého zastupitelstva na toto zvýšení podporují – podrobně jsme psali v textu Blíží se volby, vláda otáčí a obce asi získají 7 miliard z daní.  Přitom ještě vloni v květnu vláda nesouhlasila s tím, aby obce a města dostaly víc peněz a návrh zákona nepodpořila. Politický obrat za rok a čtvrt je dokonán.

Vláda v loňském roce návrhu vytýkala, že není komplexní a vyvážený. „Do konce roku 2011 měly obce podíl na dani z přidané hodnoty 21,4 % a kraje 8,92 %, v roce 2013, v rámci opatření na snížení deficitu státního rozpočtu, byly zvýšeny sazby daně z  přidané hodnoty ze 14 % na 15 % a z 20% na 21 % a došlo mimo jiné k dalšímu snížení podílů na dani z přidané hodnoty, u obcí na 20,83 % a u krajů na 7,86 %, předkladateli lze tedy přisvědčit, že obcím byl, obdobně jako krajům, snížen podíl na výnosu z daně z přidané hodnoty, a to proto, aby neparticipovaly na finančním efektu ze zvýšených sazeb daně z přidané hodnoty, jejichž dodatečný výnos měl být určen na financování penzijní reformy, resp. na snížení deficitu; šlo však o snížení z úrovně 21,4 % a nikoliv z 23,58 %, jak je uvedeno v důvodové zprávě,“ uvedla vláda ve svém stanovisku s tím, že je důležité připomenout, že u obcí došlo již dříve změnou zákona o rozpočtovém určení daní zákonem č. 295/2012 Sb. k navýšení jejich daňových příjmů o 12 mld. od roku 2013.

  

 

  


Ekonomický deník přináší zpravodajství, analýzy a komentáře ze světa ekonomiky a technologií.

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

MF připravilo vyhlášku měnící procentní podíly obcí na výnosu DPH

Diskuze a názory

Na dané téma nejsou žádné názory.
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Školení Počasí

Kalkulačka

Výpočet čisté mzdy

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Důchodová kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Podílové fondy

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Penzijní fondy

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - TÜV spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2018

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů